Starożytny koci kostium znaleziony w Peru


Archeolodzy dokonali w Peru niezwykłego odkrycia. W grobie preinkaskim kultury Mocica pochodzącym sprzed 1500 lat odnaleziono ludzkie szczątki, złote berło, miedziane kolczyki oraz - parę metalowych kocich łap z ostrymi pazururami.

Archeolodzy dokonali w Peru niezwykłego odkrycia. W grobie preinkaskim kultury Mochica pochodzącym sprzed 1500 lat odnaleziono ludzkie szczątki, złote berło, miedziane kolczyki, mosiądz, instrumenty i maski oraz – parę metalowych kocich łap z ostrymi pazurami.

Według naukowców łapy te mogą być częścią kociego kostiumu, w który mogła być ubrana osoba składana w ofierze bóstwom. Grobowiec odkryto w pobliżu w pobliżu Trujillo na Huaca de la Luna, ogromnej piramidy-świątyni, gdzie zostały znalezione także ciała 70 skazanych wojowników.

Mochica, podobnie jak starożytni Egipcjanie, byli wielbicielami kotów. W ich kulturze, która rozwijała się między 1 a 7 wiekiem n.e., czczono oceloty, margaje i pumy jako symbole przywództwa i władzy. W grobach elity Mochica często znajdowane są artefakty w kocim kształcie. Często są to przedmioty ozdobione wizerunkiem kocich pyszczków. Dla tej kultury kot był wzorem idealnego wojownika.

źródło: www.hyperallergic.com
 

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments