Twój starszy kot chudnie? Uważaj – może być chory


Masz wrażenie, że twój koci senior ostatnio stał się bardziej kruchy? Nie zrzucaj wszystkiego na starość. Spadek masy ciała może być sygnałem problemów zdrowotnych.

Gdy kot mieszka z nami od wielu lat, często trudno nam z dnia na dzień zauważyć zachodzące w nim zmiany. Kiedyś przychodzi jednak moment, w którym zdajemy sobie sprawę, że nasz mruczek się zestarzał. Stał się mniej aktywny, jego futerko zmieniło wygląd, a on sam jest jakby szczuplejszy. Takie obserwacje to dobry pretekst, by zabrać pupila na wizytę kontrolną u weterynarza – zwłaszcza, jeśli wydaje ci się, że twój starszy kot chudnie. Wbrew utartym stereotypom nie zawsze jest to normalne – spadek masy ciała to objaw wielu chorób charakterystycznych dla kocich seniorów.

Gdy starszy kot chudnie…

Przyzwyczailiśmy się do myśli, że na starość się chudnie – słabną mięśnie, organy się kurczą, często zmniejsza się apetyt, ciało staje się bardziej kruche. Obserwując podobne objawy u kota traktujemy je jako normę. Tymczasem nawet powolny spadek masy ciała nie zawsze jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym – może świadczyć o chorobie. Gdyby ten problem dotyczył ciebie, z pewnością chciałbyś na wszelki wypadek się przebadać. Dokładnie to samo powinieneś zrobić ze swoim starszym kotem – zabrać go do weterynarza.

Choroby, które mogą objawiać się utratą wagi

Wśród schorzeń, które manifestują się spadkiem masy ciała, do najczęstszych w przypadku starszych kotów należą:

  • Nadczynność tarczycy. Ta choroba dotyka aż 1 na 10 kotów w wieku powyżej 10 lat. Niepoprawne funkcjonowanie gruczoły tarczycowego skutkuje uwalnianiem zbyt dużej ilości hormonów, które przyspieszają metabolizm. Charakterystycznym objawem jest zwiększone łaknienie przy jednoczesnym chudnięciu – kot jest ciągle głodny, ale nie może przytyć. Nadczynności tarczycy nierzadko towarzyszą też wymioty i biegunki.
  • Cukrzyca. Gdy starszy kot chudnie, koniecznie trzeba przeprowadzić badania w jej kierunku. Cukrzyca insulinozależna (stopniowa utrata zdolności trzustki do wytwarzania insuliny regulującej poziom cukru we krwi) prowadzi do wyniszczenia organizmu. Nieleczona, zagraża kociemu życiu. Do jej objawów należą m.in. zwiększony apetyt i pragnienie, spadek masy ciała, a także częste oddawanie moczu. Więcej na temat kociej cukrzycy przeczytasz TUTAJ.
  • Schorzenia nerek. Koty niestety często mają problemy z pracą tych konkretnych organów – ryzyko wystąpienia ich choroby wzrasta m.in. wraz z wiekiem. Gdy nerki nie działają prawidłowo, w organizmie zaczynają odkładać się toksyny. Na tego typu problemy mogą wskazywać wymioty, zwiększone pragnienie i oddawanie dużych ilości moczu, a także zmniejszony apetyt i stopniowe chudnięcie.

Wyżej wymienione choroby to oczywiście nie jedyne problemy, które wchodzą w grę, gdy starszy (i nie tylko) kot chudnie. Spadki masy ciała często towarzyszą np. chorobom nowotworowym. Nie ma jednak sensu na wstępie zakładać najgorszego – trzy powyższe schorzenia można stosunkowo łatwo wykryć za pomocą badań krwi. Z kolei wczesne wykrycie zwiększa szanse na skuteczne leczenie i poprawę komfortu życia mruczka. Aby to było możliwe, uważnie obserwuj swojego pupila i regularnie zabieraj go na kontrolne wizyty u weterynarza.

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments