Starszy kot – jak się z nim bawić?


Ruch to zdrowie - w każdym wieku. Dotyczy to także kotów. Starszy kot dzięki zabawie dłużej zachowa sprawność umysłu i ciała.

Zabawa jest dla kota czymś naturalnym. Pochodzi wprost z wrodzonych zachowań łowieckich – szukania ofiary, skradania się i pogoni za nią. To prawda, bardziej chętne do zabaw są koty młode, ale i starsze można do zabawy zachęcić. Wszelka aktywność fizyczna jest wskazana dla kocich seniorów. Dzięki ruchowi starszy kot dłużej zachowa młodość, sprawność stawów i mięśni, wspomoże pracę jelit, uaktywni swój umysł i nie utonie w fałdach tłuszczu. Zabawa w starszym wieku to nie tylko igraszki gwoli zapełnienia wolnego czasu. To najlepsze spa, joga, pilates i siłownia w jednym. Warto jednak wiedzieć, jak bawić się ze starszym kotem. Leniwy starszy kot to czasem efekt naszego braku pomysłowości, naszych zaniedbań względem pupila i naszego lenistwa.

1. Upewnij się, że twój starszy kot jest zdrowy

Jako mistrz ukrywania chorób, stresu i bólu, kot nie powie ci, że coś go boli albo że choruje. Twoje wprawne oko to czasem też za mało. Nic nie zastąpi doświadczenia i wiedzy lekarza weterynarii, który podczas okresowych badań kota sprawdzi jego stan zdrowia, zleci potrzebne badania, zaszczepi, odrobaczy, obmaca, zajrzy do kocich oczu, uszu i pyszczka. Dlatego pamiętaj – okresowe badania i przegląd kota w lecznicy to nie fanaberia ale konieczność. Możliwe, że twój pupil nie jest po prostu leniwy, ale coś mu dolega i dlatego całe dnie tylko śpi i nie w głowie mu pogoń za futrzanymi myszkami.

smutny kot
fot. Shutterstock

Jeśli starszy kot szybko się męczy, przyczyną może być nie nadwaga ale chore serce. Gdy chudnie mimo zachowania apetytu powodem mogą być zaburzenia hormonalne związane z wiekiem. Inną przyczyną niechęci starszego kota do ruchu i zabaw może być ból – stawów, brzucha, kręgosłupa, czy „tylko” stany zapalne w jamie ustnej. Przypomnij sobie – gdy ciebie coś boli, też niechętnie ruszasz się z kanapy i nie w głowie ci zdobywanie świata. Identyfikując rodzaj i umieszczenie bólu, a co za tym idzie chorobę, lekarz weterynarii może zastosować odpowiednie leczenie. Pozbywając się dyskomfortu i bólu, kot odmłodnieje i chętniej włączy się w codzienną aktywność.

2. Wybierz zabawki odpowiednie do wieku kota

Starszy kot nie jest już tak ciekawski i wszędobylski, ma swój rozum i zna wiele zagrożeń oraz stara się ich unikać. Ale i jemu mogą przytrafić się niemiłe przygody. Wybieraj zabawki wykonane z materiałów bezpiecznych dla kota, unikaj małych koralików, tasiemek, sznurków, łatwych do odgryzienia kawałków folii – one mogą kotu bardzo zaszkodzić w razie połknięcia.

Starszy kot ma też swoje przyzwyczajenia, jeden woli piłeczki, inny laserek (z umiarem! kilka minut gonitwy dla seniorka wystarczy), jeszcze inny kocha piórkowe wędki, a kolejny życie by oddał w pogoni za kulą smakulą. Wybieraj to, co sprawia radość twojemu kotu. Baw się razem z nim – zabawa w towarzystwie ukochanego opiekuna to masaż nie tylko dla kocich mięśni, ale i kociego serca. Zabawy interaktywne są często milej widziane przez starsze koty niż te w samotności. Starszy kot czasem potrzebuje trochę zachęty ze strony człowieka, trochę wyzwań.

smutny kot potrzebuje zabawy
fot. Shutterstock

Co jakiś czas wymieniaj zabawki. Nie musisz kupować wciąż nowych. Wystarczy, że schowasz na pewien czas jedną partię zabawek, wyciągnięte za jakiś czas będą dla kota jak nowe wielkie odkrycie, nie dopuszczając do znudzenia.

Nie bój się eksperymentować. Zwinięta kulka papieru przyczepiona do patyczka lub zwykły patyczek do uszu mogą okazać się dla kota fascynującą nową zabawką.

Pamiętaj o walerianie, kocimiętce i silver vine – wrażliwość na nie może nieco spadać wraz z wiekiem kota, ale to nadal przydatne pomoce na kocim placu zabaw.

kot z kocimiętką
fot. Shutterstock

3. Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Niezależnie od wybranych zabawek i sposobów zabawy, priorytetem jest bezpieczeństwo kota. Dlatego regularnie sprawdzaj stan zabawek, czy nie ma w nich naderwanych sznurków lub drobnych części, które w razie połknięcia przez zwierzę, mogłyby mu poważnie zaszkodzić. Regularnie też myj zabawki lub wymieniaj na nowe. Pamiętaj też, że nerki starszego kota nie pracują już tak wydajnie i każde zatrucie dodatkowo je niszczy – chroń kota przed rozsypanym proszkiem do prania, lekami, trującymi roślinami i niewskazanym dla niego jedzeniem.

Pamiętaj – kocia starość to nie choroba, ale naturalna kolej rzeczy. Organizm pracuje wolniej, inaczej, ale od ciebie zależy to, w jakiej kondycji spędzi twój pupil jesień swojego życia. Starszy kot to zwierzę w wieku od 10 lat wzwyż. 10 lat to zaledwie połowa jego życia.

Autor: Joanna Nowakowska