07.05.2021
Jak samodzielnie zrobić szafkę na kuwetę?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Szafka na kuwetę wydaje się idealnym rozwiązaniem do małych mieszkań. Czy ten pomysł spodoba się również kotu? Nie przekonasz się, dopóki nie spróbujesz!
fot. www.youtube.com/watch?v=N2VUSJJAT74
Niewielki metraż, brak wolnej przestrzeni, by postawić kuwetę w miejscu, które będzie dla kota najbardziej ustronne, problem z roznoszącym się żwirkiem czy kwestie estetyczne – niezależnie od powodów, idealnym kompromisem na sprytne schowanie kociej toalety może okazać się szafka na kuwetę. Owszem, możecie kupić gotową czy zlecić zrobienie jej stolarzowi, jednak równie dobrze możecie wykonać ją samodzielnie! Jak? Szczegóły poniżej.
Kuweta sprytnie ukryta
Zamiast wciskać kuwetę gdzieś w ciemny kąt, lepiej ukryć ją po prostu w szafce. Jest to nie tylko idealna alternatywa dla krytych kuwet, ale też świetny patent do mieszkań z małym metrażem. Co więcej, ogranicza to roznoszenie żwirku, a także daje kotu poczucie większej intymności podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych.
Zamiast jednak kupować gotową szafkę na kuwetę, zachęcamy was do wykonania jej samodzielnie. Być może masz już w domu niewielką komodę czy szafkę na buty – wystarczy więc ją opróżnić i wyczyścić. Jeśli nie, to rozejrzyj się w sklepie meblowym za taką, która będzie pasowała do twojego wnętrza. Pamiętaj jednak, by nie była ona za mała – to bardzo ważne! Kot musi mieć możliwość swobodnego poruszania się w niej. Warto też postawić na większy rozmiar mebla ze względów praktycznych – będziemy mogli wówczas schować w niej żwirek czy zamontować uchwyty na łopatkę i szufelkę. Oprócz szafki zachęcamy do kupienia drzwiczek dla kota, dzięki czemu zapach będzie się mniej roznosił po mieszkaniu. Przed przystąpieniem do modyfikowania szafki na kocią toaletę, obejrzyj film!
Zmodyfikuj szafkę na kocią toaletę
Masz już gotową szafkę? Teraz wystarczy przygotować papierowy szablon, który pomoże ustalić ci miejsce wycięcia otworu pod drzwiczki (znajduje się on w zestawie). Jeśli nie planujesz jednak montażu drzwiczek, wykonaj taki szablon samodzielnie, uwzględniając przy tym rozmiary kota – zwierzę musi swobodnie przechodzić przez otwór. Następnie obrysuj ołówkiem bądź pisakiem szablon na szafce. Do wycięcia otworu najlepiej sprawdzą się otwornice. Można też wywiercić dziury w rogach obrysowanego szablonu (wiertłem do drewna bądź metalu – wszystko zależy od tego, z czego wykonana jest szafka), a następnie piłą lub nożycami do metalu wyciąć otwór. Jeśli montujemy drzwiczki, nie musimy szlifować nierówności, ponieważ one je ukryją i uchronią zwierzę przed zranieniem. Natomiast gdy nie planujemy ich montować, usunięcie wszelkich ostrych kantów jest absolutną koniecznością! Pamiętaj też, by podczas robienia szafki pod kuwetę zachować wszelkie środki ostrożności i zadbać o własne bezpieczeństwo.
Kiedy szafka na kocią toaletę jest już gotowa, nie pozostaje nic innego jak włożyć do niej kuwetę, nasypać żwirek i sprawdzić, czy przypadnie do gustu również naszemu kotu. Jesteśmy ciekawi, co myślicie o takim rozwiązaniu. Koniecznie podzielcie się swoją opinią w komentarzu!
źródło: moderncat.com | zdjęcie główne: www.youtube.com
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
06.07.2025
Wzdęcia u kota są bardzo niebezpieczne - jak je rozpoznać?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeśli twój kot ma wzdęcia, a do tego pojawiają się inne niepokojące symptomy, jak najszybciej udaj się z nim do lekarza weterynarii. Nie zwlekaj! Stan zwierzaka może pogarszać się z minuty na minutę.
undefined
02.07.2025
Twój kot ma chrypkę lub traci głos? W ten sposób także próbuje ci coś powiedzieć
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój kot przestał miauczeć? Próbie oddawania głosu towarzyszy chrypka? Bądź czujny i nie bagatelizuj pozostałych objawów.
undefined
01.07.2025
Lizanie nie sprzyja gojeniu! Co zrobić, by kot nie lizał rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szalone gonitwy, zabawy, skoki, wspinaczki, bitwy – możliwości do nabawienia się urazu czy kontuzji w kocim świecie nie brakuje. A czasami rana jest spowodowana operacją. Jak o nią dbać i co zrobić, by kot jej nie lizał?
undefined