Większa sprawność kota w pięciu krokach


Ania nie chciałaby traktować swojego kota jak zwierzęcia z nadwagą. „Nie jest gruby” - nalega. „Jest po prostu puszysty.”

Okazuje się jednak, że jej ulubiony Puszek ma jednak nadwagę. Ona po prostu tego nie zauważyła. Zamiast tego dostrzegała słodką, serdeczną naturę swojego nowo adoptowanego zwierzaka, ale kiedy przyjaciele i sąsiedzi zobaczyli jej 8-kilogramowego przyjaciela, oprócz przyjacielskości widzieli w Puszku także ponadwymiarowego kota.

Problemy z dodatkowymi kilogramami

Puszek z pewnością nie jest jedyny, jeśli chodzi o problemy zdrowotne kotów. To niepokojąca tendencja; podobnie jak u ludzi, średnia waga kotów rośnie. Doktor weterynarii Lorraine Jarboe mówi, że w dzisiejszych czasach koty stają się cięższe.

Dodatkowa waga może wywołać lub nasilić problemy takie jak:

  • Cukrzyca
  • Zapalenie stawów
  • Podwyższone ryzyko powikłań operacyjnych
  • Trudności z dbałością o czystość
Dwa koty, jeden śpi a drugi się obudził
fot. iStock

Jaka jest idealna masa ciała?

W odróżnieniu od psów, nie ma wielkiej różnicy pomiędzy największą, a najmniejszą rasą kotów. Jednak znajomość średniej wagi różnych ras pomaga ustalić, jaka jest idealna waga dla Twojego kota. Oto garść wskazówek:

  • Małe koty, w tym cornish rex, niektóre orientalne krótkowłose i koty syjamskie powinny ważyć 3-3,5 kg.
  • Koty średniej wielkości, jak birmańskie, abisyńskie i większość mieszańców powinna ważyć 4-5 kg.
  • Większe koty, jak maine coon, manx and ragdoll mogą ważyć do 10 kg.

Niezależnie od rasy kota, jeżeli zastosujesz pięć kroków opisanych poniżej, będziesz na dobrej drodze do posiadania kota, który jest szczuplejszy i zdrowszy.

Krok 1. Umów wizytę kontrolną

Struktura ciała i stan zdrowia są różne u różnych osobników. Lekarz weterynarii może pomóc Ci w ustaleniu, jaka jest prawidłowa waga dla Twojego kota. „Jeżeli kot jest za ciężki, abym mógł zbadać jego podbrzusze” – mówi dr Jarboe – „nalegam na zrzucanie wagi.”

Krok 2. Zachęcaj kota do ruchu

Zabawa z kotem jest doskonałym sposobem na utrzymanie jego aktywności i dobrą zabawę dla właściciela. Eksperci zalecają co najmniej 20 minut zabawy lub aktywności dla kota dziennie.

Krok 3. Wybór najlepszej diety

Potrzeby żywieniowe kota zależą od jego wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia. Koty są z natury mięsożercami, dlatego głównym składnikiem ich pożywienia powinno być białko pochodzenia zwierzęcego. Trzeba pamiętać, że samo umieszczenie przez producenta karmy dla zwierząt słowa „białko” na opakowaniu nie zawsze oznacza, że jest ono pochodzenia zwierzęcego. Pożywienie dla kota powinno być oparte na białku zwierzęcym – dlatego tak ważne jest, aby czytać skład.

Szukaj karmy, która dostarcza pełnoporcjowe i zbilansowane żywienie na każdy etap życia i różny poziom aktywności kota. Formuły takie zawierają optymalny poziom witamin i składników mineralnych. Karma nie powinna zawierać też barwników ani polepszaczy smaku.

Jeśli Twój kot ma nieco więcej kilogramów niż powinien, szukaj karmy dla dorosłych kotów wysterylizowanych / z nadwagą, która doskonale nadaje się dla zdrowych dorosłych kotów, które muszą stracić na wadze.

Krok 4. Odmierzaj ilość pokarmu

Podczas obliczania porcji zacznij od bieżącej wagi kota i jako punkt wyjścia skorzystaj z umieszczonych na opakowaniu wytycznych żywienia w celu utraty wagi. Nigdy nie stosuj u kota diety drastycznej. Może się to przyczynić do choroby wątroby. I dokładnie odmierzaj ilość pokarmu kota. Ta garść, która według Ciebie waży 60 g może ważyć 90 g.

Krok 5. Bądź konsekwentny

Kiedy robisz cięcia w ilości pokarmu, trzeba będzie znieść parę budzących litość miauknięć, ale pomagasz kotu zachować dobrą kondycję dla jego własnego dobra. Regularnie odwiedzaj także lekarza weterynarii.

POLECAMY! Karmy dla kota IAMS®

IAMS ProActive Health dostarcza pełnoporcjowe i zbilansowane żywienie na każdy etap życia i rożny poziom aktywności kota. Najwyższej jakości białko i tłuszcz zwierzęcy wykorzystywane w IAMS sprawiają, że każdy produkt charakteryzuje się wyjątkowymsmakiem.

Formuły zawierają optymalną zawartość witamin i składników mineralnych, a zatem nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji. IAMS nie zawiera barwników ani polepszaczy smaku.

Karma IAMS została stworzona tak, aby wspierać układ moczowy kota i zminimalizować ryzyko wytworzenia się struwitowych kamieni moczowych, dzięki niskiej zawartości magnezu. Wszystkie produkty zawierają prebiotyki FOS (fruktooligosacharydy). FOS stymulują wzrost korzystnych bakterii, które wspierają zdrowie układu pokarmowego kota oraz jego naturalną odporność.

ikony o żywieniu kota

Kliknij tutaj i wypróbuj karmy IAMS w promocji!!! 

www.iams.pl

logo iams

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments