Jak przygotować kota do zabiegu i opiekować się nim po operacji?


Zabieg chirurgiczny to nic miłego. Kilka prostych zasad pomoże ci lepiej zadbać o pupila w tym szczególnym czasie.

Zdarzają się sytuacje, gdy potrzebny jest zabieg u kota. To może być kastracja, usunięcie chorych zębów lub ich oczyszczenie z kamienia. Wszystkie są wykonywane pod narkozą. Choć w niektórych lecznicach stosuje się nowoczesną, mniej inwazyjną narkozę wziewną, w większości miejsc zwierzę nadal jest poddawane narkozie dożylnej. To właśnie z uwagi na ten rodzaj narkozy nasz pupil obarczony jest możliwymi skutkami ubocznymi. Dlatego warto wcześniej wykonać badania krwi kota, by upewnić się, że jego nerki działają bez zarzutu. Dobrze też pamiętać o kilku innych rzeczach, by ułatwić kotu przeżycie przykrego doświadczenia, a sobie oszczędzić nerwów.

Kot pije wodę z czerwonej miski
fot. Shutterstock

Przed zabiegiem

Nie wolno karmić kota po godzinie 20.00 wieczorem dnia poprzedniego (obowiązuje minimum 8 godzin bez jedzenia przed planowanym zabiegiem).

Pozostaw wodę w miseczce – kot może pić ją bez ograniczeń. Schowaj ją dopiero na 3 godziny przed planowanym zabiegiem.

Przygotuj zawczasu miejsce, w którym będzie przebywać kot po zabiegu – ciche, ciepłe, z czystym posłaniem. Warto zaopatrzyć się w aptece w podkłady higieniczne – pomogą utrzymać czystość w otoczeniu kota i łatwo będzie można je zmienić w przypadku na przykład wymiotów, częstych po narkozie dożylnej.

Zabieg u kota: co będzie potrzebne w lecznicy?

  • książeczka zdrowia
  • czyste posłanie, na którym po zabiegu będzie leżeć pacjent (koc, wymienne podkłady higieniczne)
  • transporter (w okresie zimowym dodatkowo zabezpieczony ocieplaczem)
  • kocyk do przykrycia kota po zabiegu (w narkozie organizm się łatwo wychładza)
zabieg u kota - przygotowania
fot. Shutterstock

Zabieg u kota

Trzeba uprzedzić lekarza weterynarii o ewentualnych chorobach przewlekłych kota (niewydolność wątroby, nerek, cukrzyca, astma, padaczka, nietolerancja narkozy lub niektórych leków itp.). Ideałem jest, gdy zwierzę miało wykonane wcześniej badania kontrolne krwi. Przed samym zabiegiem kot ma zakładany wenflon, przez który podaje się leki narkotyczne i inne wedle potrzeby.

W zależności od zastosowanej narkozy, po zabiegu zwierzę może piszczeć, prężyć się. Mogą pojawić się także drgawki, czy objawy niepokoju (działanie ketaminy). Z kolei przy zastosowaniu innych leków może wystąpić drżenie mięśni. Działanie leków premedykujących (tzw. „głupi jaś”) będzie utrzymywać się przez kilka godzin, przez co pacjent może wykazywać zaburzenia równowagi i ospałość. Jeżeli senność będzie się utrzymywać jeszcze następnego dnia po zabiegu, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Każde zwierzę dostaje po zabiegu leki przeciwbólowe, których działanie utrzymuje się przez 24 godziny.

Po zabiegu u kota

Wszystko poszło pomyślnie, lekarz weterynarii oddaje ci wybudzone w pełni zwierzę. To ważne! Jeśli kot nadal jest pod wpływem narkozy, powinien pozostać w lecznicy aż do wybudzenia. Delikatnie włóż kota do transporterka wyłożonego kocem i podkładem higienicznym. Jeśli jest zimno na dworze, transporter osłoń od chłodu specjalnym pokrowcem lub ciepłym kocem. Zwierzę po narkozie ma obniżoną temperaturę ciała, szybciej się wychładza i mocniej odczuwa chłód.

Gdy już jesteście w domu, otwierasz drzwiczki transportera i tu zaczyna się „zabawa”. Kot jest nadal lekko „pijany” od narkozy, może się zataczać, mieć nieskoordynowane ruchy, na dodatek nie chce leżeć spokojnie, tylko włącza mu się „szwędaczka” – uparcie chodzi po domu, próbuje wskakiwać na krzesła lub twoje kolana. Jeśli możesz, pozwól mu leżeć obok siebie lub na kolanach i staraj się go uspokoić, głaszcząc. Później delikatnie przenieś go na przygotowane wcześniej legowisko. Jeśli w nim zostanie, świetnie. Jeśli nadal woli spacerować po mieszkaniu, asekuruj go, dbając, by nie zrobił sobie krzywdy.

kot po zabiegu
fot. Shutterstock

Czego nie wolno ci robić po zabiegu?

Przede wszystkim pozwalać kotu na jedzenie – przez pierwsze 6 godzin po zabiegu obowiązuje bezwzględny zakaz karmienia! Spokojnie – zwierzakowi nie stanie, za to unikniesz poważniejszych problemów typu zachłyśnięcie się czy wymioty. Póki jeszcze resztki narkozy krążą w organizmie kota, ma on upośledzone procesy trawienne, a także problem z pasażem treści pokarmowej w jelitach. Nie ma więc sensu go karmić – tylko mu zaszkodzisz. Aby doszło do uszkodzenia wątroby z powodu głodówki, musi minąć więcej czasu niż doba. Jeżeli nie zaobserwujesz wymiotów, można podać mu małe ilości letniej wody do picia.

Jeżeli pojawią się silne wymioty – skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Dzień po zabiegu (lub minimum 6 godzin po zabiegu) możesz wprowadzić lekkostrawną „mokrą” karmę – gotową lub przygotowaną w domu, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Pilnuj, by zwierzę nie lizało rany i nie wyciągało szwów. Możesz w tym celu założyć mu kaftanik pooperacyjny osłaniający ranę lub zastosować kołnierz ochronny. Niestety większość kotów go nie lubi i za wszelką cenę próbuje go zdjąć. Jeśli twój pupil należy do tej grupy, oszczędź mu kołnierza. Czasami przynosi to więcej stresu niż pożytku.

Kontroluj ranę dwa razy dziennie aż do całkowitego wygojenia, w razie potrzeby przemywaj roztworem Rivanolu. Po zabiegu mogą utrzymywać się śladowe ilości krwistego wycieku i niewielki obrzęk wokół rany. Jeżeli wyciek lub obrzęk będzie się utrzymywać, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii

Zabieg u kota: tego nie rób!

Nie wolno podawać aspiryny (trująca dla kota), paracetamolu ani innych leków przeciwzapalnych/przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem weterynarii!

Nie kąp kota przez minimum 7 dni po zabiegu. W zależności od szybkości gojenia rany, szwy wyjmuje się po 7-14 dniach od zabiegu (w zależności od szybkości gojenia). Jeśli zostały zastosowane szwy rozpuszczalne, wtedy nie ma potrzeby ich usuwania – same zostaną wchłonięte przez organizm. Niewątpliwie zabieg u kota jest poważną ingerencją w organizm zwierzęcia, dlatego w razie wątpliwości, dopytaj o wszelkie szczegóły prowadzącego lekarza weterynarii.

Autor: Joanna Nowakowska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments