5 symptomów świadczących o tym, że kot ma problemy z zębami


Jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych kotów to choroby przyzębia. Dlatego powinniśmy regularnie zaglądać do kociego pyszczka.

To, czy zęby kota wymagają leczenia, nie zawsze można stwierdzić na pierwszy rzut oka. Według American Veterinary Dental Society prawie 70% kotów wykazuje oznaki choroby jamy ustnej jeszcze przed osiągnięciem trzeciego roku życia.

Ważne, by dbać o zęby kota, gdyż jeśli będą w złym stanie, to mogą się przyczynić do wielu problemów zdrowotnych (w tym m.in. chorób serca czy nerek) i negatywnie wpłynąć na jakość życia zwierzęcia. Z racji tego, że koty są mistrzami w ukrywaniu bólu, to utrudniają właścicielowi szybkie rozpoznanie problemu. Jeśli nie będziesz regularnie zaglądać do pyszczka pupila, to prawdopodobnie zauważysz, że coś mu dolega dopiero wtedy, gdy choroba jamy ustnej będzie już w zaawansowanym stadium.

kot całuje pana
fot. Shutterstock

1. Nieświeży oddech

Nieprzyjemny zapach z kociego pyszczka jest najczęstszym objawem rozpoznawanym przez właścicieli. Jeśli twój kot oddycha, a ty musisz odwrócić głowę, bądź po tym, jak postanowił umyć jakąś część twojego ciała, czujesz nieprzyjemną woń, to znak dla ciebie, żeby przyjrzeć się bliżej jego ząbkom.

kot pije i patrzy w obiektyw
fot. Shutterstock

2. Sposób jedzenia

Jeśli zauważysz, że twój kot zaczyna pobierać pokarm tylko jedną stroną pyszczka, oznacza to, że coś go boli i zmaga się z problemami stomatologicznymi. Wypadające z pyszczka jedzenie również może zwiastować choroby jamy ustnej.

kot leży obok miski z jedzeniem
fot. Shutterstock

3. Mniejsze zainteresowanie jedzeniem

Kolejnym symptomem, który pomoże ci stwierdzić, że kot ma problemy z zębami, jest jego zmienny apetyt. Zresztą wygląda to tak samo, jak u ludzi – kiedy bolą nas zęby, odmawiamy sobie jedzenia, by nie narażać się na cierpienie. Jeśli kot podchodzi do miski z jedzeniem, wydaje się przy tym głodny i zainteresowany jej zawartością, jednak po chwili niechętnie, z dużą ostrożnością przeżuwa suchą karmę, to prawdopodobnie bolą go zęby.

4. Ślinotok

Przy wszelkich chorobach jamy ustnej niejednokrotnie występuje nadmierne ślinienie się. Ślina niekiedy może zawierać krew. Objawem, który świadczy o bólu w obrębie zębów może być też potrząsanie głową.

pani całuje kota
fot. Shutterstock

5. Nie dotykaj pyszczka!

Jeśli twój kot wcześniej lubił trącić cię pyszczkiem, zachęcając w ten sposób do miziania i nagle zaprzestał takich zachowań, to warto przyjrzeć się jego zębom. Unikanie dotykania okolic jamy ustnej może być spowodowane bólem. Co więcej, dyskomfort, który utrzymuje się przez długi czas, odbija się nie tylko na zmianie zachowania zwierzęcia – z towarzyskiego na unikającego kontaktu – ale też sprawia, że kot zaprzestaje codziennej pielęgnacji sierści.

weterynarz sprawdza kotu zęby
fot. Shutterstock

Profilaktyka

Aby zęby kota były zdrowe i nasz pupil mógł długo się nimi cieszyć, właściciel powinien wprowadzić program profilaktyczny, który polega m.in. na szczotkowaniu zębów specjalną pastą dla kotów, wprowadzeniu do diety przekąsek czy dodatków do wody mających zmniejszyć tworzenie się kamienia nazębnego.

Zęby kota…

Jeśli zauważyłeś u swojego kota którykolwiek z powyższych symptomów, spróbuj zajrzeć do jego pyszczka – oczywiście pod warunkiem, że ci na to pozwoli. Żółto-brązowy osad oznacza, że na kocich zębach osiadł kamień nazębny. Jeśli jego dziąsła są czerwone, bardzo możliwe, że doszło do zapalenia.

Zaniedbane zęby kota mogą się kruszyć, powodować krwawienia z dziąseł czy wiele innych bolesnych problemów. Należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, by pomógł uporać się z chorobą jamy ustnej. Pamiętajmy, że utrzymanie zębów kota w zdrowiu jest kluczowe dla jego samopoczucia.

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments