01.03.2022
Jak przekonać do siebie nieśmiałego kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Życie z nieśmiałym kotem może bywać pełne wyzwań. Jak zdobyć jego zaufanie? Co robić, by czuł się w naszej obecności komfortowo i całkowicie odprężony?
Fot. Shutterstock
Każdy chciałby, aby jego pupil czuł się w domu dobrze i komfortowo. Widywane w reklamach zdjęcia kotów, które całkowicie odprężone leżą na kolanach swoich opiekunów sprawiają, że chcesz, aby i Twój zwierzak z lubością oddawał się pieszczotom. Co jednak zrobić, jeśli akurat mieszkasz pod jednym dachem z wyjątkowo nieśmiałym i wrażliwym kotem? Sprawdź, jak możesz dotrzeć do jego serca i zdobyć jego zaufanie. Konsekwencja i cierpliwość będą do tego kluczem, o czym warto się przekonać. Życie z nieśmiałym kotem nie musi być wcale trudne!
Poznaj kocią naturę, a życie z nieśmiałym kotem będzie o wiele łatwiejsze
Zanim pojawi się u Ciebie nowy zwierzak, dowiedz się jak najwięcej o jego potrzebach. Na wagę złota będzie zarówno fachowa literatura, jak i wskazówki wieloletnich opiekunów czy behawiorystów. Dzięki zrozumieniu kociej natury będzie Ci o wiele łatwiej. Zapoznaj się przede wszystkim z mową ciała tych zwierząt i rodzajami dźwięków, które wydają. Dzięki temu będziesz wiedział, czy dane czynności są dla niego komfortowe i przyjemne, czy powinieneś ich natychmiast zaprzestać. Brak znajomości kociego języka może mieć przykre konsekwencje, które przełożą się na relację z pupilem. Zbyt intensywne głaskanie lub podnoszenie zwierzęcia komunikującego wyraźnie, że nie ma na to ochoty, jest nie tylko ryzykowne, ale może też zniechęcić go do podejmowania relacji z Tobą. Oczywiście każdy kot jest inny, więc często nić wzajemnego porozumienia kształtuje się dłużej i musisz być na to gotowy.
Zadbaj o terytorialny komfort
Jeśli zapragniesz poznać kocią naturę, to z pewnością dowiesz się, że jest to zwierzę terytorialne, dla którego miejsce jego codziennych przechadzek jest niezwykle ważne. W tym celu zagospodaruj je tak, aby delikatne zwierzę zawsze miało możliwość wycofania się z przerastającej go sytuacji i schowania się w bezpiecznej kryjówce. Doskonale nadają się do tego zamknięte legowiska lub drapaki z podestami i budkami. Zadbaj jednak o to, aby były one stabilne. Słabej jakości, cienkie elementy mogą okazać się za słabe i przestraszone lub rozbawione zwierzę może zrzucić na siebie konstrukcję, robiąc sobie przy tym poważną krzywdę. Nie wyjmuj kota z zaoferowanych mu kryjówek. Postaraj się, aby były to miejsca jego bezwzględnego azylu. Mając takie zaplecze, zwierzę nie tylko poczuje się pewniej, ale także będzie zadowolone z posiadania własnego, zróżnicowanego rewiru do patrolowania.
Życie z nieśmiałym kotem. Postaw na właściwe żywienie
W aranżacji przestrzeni nie może zabraknąć miejsca przede wszystkim na kocią miskę! Postaraj się znaleźć na tyle dogodną lokalizację, która pozwoli zwierzęciu na spożywanie jego posiłków w spokoju. Miska powinna być na tyle szeroka i wygodna, a także kusić pupila do siebie swoją zawartością.
Najważniejsze jest to, aby karmę dobrać zgodnie z etapem życia i potrzebami konkretnego mruczka. Warto zapoznać się z odświeżonymi recepturami karm Brit Premium by Nature dla kotów, w których nowej odsłonie wyróżniono aż osiem propozycji. Taka paleta pozwoli Ci dobrać karmę zarówno dla kociątka, jak i dorosłego zwierzęcia, uwzględniając jego preferencje związane ze smakiem. W składzie znajduje się duża ilość wysokiej jakości białka (indyka, jagnięciny, kurczaka oraz łososia) wzbogaconego dodatkiem ziół, witamin, prebiotyków i minerałów. Żywienie taką karmą pomoże w budowaniu odporności organizmu, a także zadba o doskonałą kondycję skóry i sierści pupila. Każdy wariant otacza opieką drogi moczowe i dostarcza niezbędnej dla organizmu kota tauryny. Karmy z serii Brit Premium by Nature są pozbawione pszenicy, soi i kukurydzy. Dobór właściwej karmy to gwarancja lepszego samopoczucia zwierzęcia, a także wykazanie się troską o jego zdrowie.
Dowiedz się więcej o karmach Brit!
Artykuł sponsorowany
Zobacz powiązane artykuły
30.04.2025
Ryby w karmach dla kotów. Dlaczego warto podawać kotu rybne karmy?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Ryby są zdrowe” – zapewne słyszałeś to stwierdzenie. A czy są one odpowiednie dla mruczków? Jakie ryby możemy znaleźć w karmach dla kotów i które będą najlepsze?
undefined
23.04.2025
Węglowodany w kociej diecie. Czy koty naprawdę ich potrzebują?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy węglowodany muszą znaleźć się w każdej kociej diecie? A może stanowią tylko zapychacz? Sprawdź, ile węglowodanów powinien dostawać twój kot!
undefined
20.04.2025
Alergia pokarmowa u kota. Czym się objawia i jak ją leczyć?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Na czym polega alergia pokarmowa u kota? Sprawdź, jak rozpoznać, na co uczulony jest twój domowy pupil i jak możesz mu pomóc!
undefined