15.03.2022
JA, KOT. Koty w sztuce Japonii i Zachodu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Od 26 lutego 2022 roku Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie zaprasza na nową wystawę Ja, Kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu.
JA, KOT. Koty w sztuce Japonii i Zachodu
Ja, Kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu to pierwsza w Polsce i w Europie wystawa prezentująca ten tak fascynujący i bliski nam temat. Przybliża nie tylko fenomen kota domowego (Felis catus), lecz także przypomina jego dzikich krewnych. Stawia pytania o status kota, istoty żywej i czującej w XXI wieku.
Koty w sztuce Japonii i Zachodu
Punktem wyjścia do tego pomysłu są mistrzowskie drzeworyty ukiyo-e z kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego wyobrażające „kocie sprawy” oraz współczesne japońskie gadżety, znaki popkultury, m.in. maneki-neko Hello Kitty, a także projekty Filipa Pągowskiego dla Black Comme des Garçons Rei Kawabuko.
W przestrzeni wystawy zostaną one zderzone z zachodnią tradycją przedstawiania kota sztuce – w obrazach, grafikach, rzeźbach, plakatach, ilustracji książkowej i kolażach. Spotkamy zarówno wcielenia dobrze znanych kocich bohaterów, m. in. Kota w Butach czy Behemota z Mistrza i Małgorzaty, jak i niepokojące wizje kotów współczesnych polskich artystek i artystów.
Wystawę Ja, Kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu uzupełni dwujęzyczny polsko-angielski katalog ilustrujący możliwie szeroko tę tematykę oraz książka – antologia tekstów o kotach w literaturze japońskiej ilustrowana oryginalnymi, specjalnie dla niej wykonanymi rysunkami młodych, polskich artystek.
Wystawie towarzyszyć będą wykłady i spotkania, m.in. podejmujące temat stosunku do zwierząt w różnych kulturach, kotów w literaturze japońskiej czy kulturze internetu. Nie zabraknie także licznych oprowadzań kuratorskich, warsztatów dla dzieci i dorosłych.
Na wystawie prezentowane będą dzieła z wielu kolekcji muzealnych i prywatnych. Pochodzą one m. in. z Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Narodowego w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi.
Wystawa Ja, Kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu – charytatywnie
Przy okazji wystawy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha współpracuje z Krakowskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami. Zachęcamy widzów do przyniesienia karmy, zabawek i wszelkich niezbędnych akcesoriów dla kotów, które zostaną przekazane krakowskiemu schronisku. Dostępna będzie także puszka kwestorska na rzecz KTOZ-u.
Ja, kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu
26.02– 4.09.2022
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Ul. Marii Konopnickiej 26, Kraków
Zobacz powiązane artykuły
08.04.2025
Kot przybity do drewna i spalony żywcem. Policja szuka sprawcy bestialstwa
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do potwornego aktu przemocy wobec kota doszło w gminie Baborów w woj. opolskim. Zwierzę zostało przybite do drewnianej konstrukcji i prawdopodobnie podpalone żywcem. Sprawą zajmuje się policja. Funkcjonariusze apelują o pomoc w ustaleniu tożsamości kota i jego właściciela.
undefined
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined