19.09.2018
Jak prawidłowo podnosić kota?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Film weterynarza z Vancouver stał się viralowym hitem. Specjalista pokazuje w nim, jak prawidłowo podnosić kota.
fot. Shutterstock
Dr Uri Burstyn, weterynarz z Vancouver postanowił na jednym z najpopularniejszych serwisów internetowych – YouTube – upublicznić filmik instruktażowy, w którym prezentuje prawidłowe techniki trzymania i podnoszenia kota z uwzględnieniem jego preferencji. Teoretycznie nagranie nie zawiera niczego nowego, a jednak niespodziewanie stało się hitem sieci. Video zatytułowane „Jak prawidłowo podnieść kota – porada weterynarza” w tej chwili ma już ponad 5 milionów odsłon i sprawiło, że lokalny weterynarz z Vancouver zamienił się w gwiazdę YouTube’a.
Szukasz karmy idealnie dopasowanej do potrzeb swojego kota? Sprawdź!
Kombinacja delikatnego głosu Burstyna i spokojnej postawy jego dwóch kocich gwiazd – Clawdii i Mr. Pirate’a – zdaje się przemawiać zarówno do miłośników kotów, jak i do ich sceptyków.
AV Club, strona zajmująca się popkulturą, nadała materiałowi przydomek „najspokojniejszego na świecie filmu”. Określiła go jako:
Ciepłe, pulsujące światło, miejscem, które można nazwać domem pośród strasznej korporacyjnej dystopii współczesnego internetu.
Burstyn jest zarówno zaskoczony, jak i zaszczycony internetowym zainteresowaniem:
Dużo ludzi komentuje, że oglądanie tego, jak radzę sobie z kotem, uspokaja ich.
Wielu też komentuje, że koty wydają się być zadowolone z interakcji. Co więcej, sporo ludzi uważa oglądanie pozytywnej relacji kota z człowiekiem za fascynujące.
Jak prawidłowo podnieść kota?
Zatem jak prawidłowo podnieść kota? Ważne jest, by poznać preferencje zwierzęcia. Kiedy podchodzimy do mruczka, najpierw należy podstawić mu swoją rękę do powąchania (najlepiej zaciśniętą w pięść, aby nie zaatakował palców, kiedy mu się nie spodobamy) i delikatnie głaszczemy po pyszczku lub pod brodą. Przy pierwszym kontakcie ze zwierzęciem należy unikać gwałtownych ruchów.
Jeśli wiemy, jak ułożyć nasze ręce podczas podnoszenia kota, to za nami już połowa sukcesu. Według Burstyna mruczki nie lubią być trzymane za ich własne pachy. Zamiast tego muszą czuć oparcie – najlepiej, gdy jedną rękę kładziemy pod kocią klatkę piersiową, a drugą pod brzuchem. Dzięki temu zwierzę czuje się bezpieczniej i stabilniej.
Ponadto koty uwielbiają wysokie punkty obserwacyjne, z których mogą w spokoju spoglądać na najbliższe otoczenie. Dlatego niektóre koty – takie jak Mr. Pirate – odkryły, że najlepsze widoki zapewnia… ludzkie ramię.
Niektóre koty to po prostu ramienne koty. Uwielbiają być na ramieniu opiekuna i właśnie tam chcą przebywać w każdej chwili – powiedział Burstyn.
Jeśli już trzymamy kota, to Burstyn radzi po prostu go „złapać jak piłkę od futbolu”. Mówi, że delikatne dawkowanie nacisku i przyciśnięcie go do swojego ciała, pozwala zwierzęciu poczuć się bezpiecznie.
To wypadkowa mojego doświadczenia, jeśli chodzi o koci opór… Działa i jest to najmilszy sposób na poradzenie sobie z mruczkiem.
Burstyn ma nadzieję, że film pomoże właścicielom w poprawieniu relacji z ich zwierzakami i jest wdzięczny za nowych widzów. Mówi też, że:
Jeśli chociaż promil z tych wszystkich wyświetleń zaowocuje motywacją do adopcji kota, to uratujemy kilka tysięcy kocich istnień. To więcej, niż jakikolwiek weterynarz uratuje w ciągu swojego całego życia. A wszystko dzięki jednemu nagraniu.
A wy jak myślicie, na czym polega fenomen tego filmu?
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
20.08.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali lek na koci katar!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeszcze z zeszłym roku pisaliśmy o obiecujących badaniach zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego nad opracowaniem leku na koci katar, a dziś możemy z radością napisać - UDAŁO SIĘ! Naukowcy ogłosili przełomowy krok w leczeniu tej powszechnej dolegliwości. Opracowany przez nich nowy lek obiecuje znaczne poprawienie jakości życia kotów cierpiących na wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych.
undefined
24.06.2024
Heroiczna akcja ratunkowa! Strażacy z Gdańska uratowali tonącego kota
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W niedzielny poranek strażacy z Gdańska przeprowadzili wyjątkową akcję ratunkową, która - na szczęście - zakończyła się sukcesem. Po dramatycznym zgłoszeniu dotyczącym topiącego się kota w kanale Raduni, ekipa strażaków niezwłocznie wyruszyła na ratunek.
undefined
16.05.2024
Już w tę niedzielę Targi Pupila: wydarzenie dla opiekunów zwierząt w Galerii Młociny!
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Już w najbliższą niedzielę, 19 maja, Galeria Młociny staje się świetnym kierunkiem na spacer dla miłośników zwierząt! Od godziny 12:00 do 16:00 w centrum handlowym odbędą się Targi Pupila - wydarzenie dedykowane opiekunom kotów, psów i wszystkich zwierzaków.
undefined