26.06.2023
Ptasia grypa u kotów: kolejne potwierdzone przypadki
Paulina Grzybowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Sytuacja staje się coraz poważniejsza. Do 26 czerwca, do godziny 11, przebadano kolejne próbki pochodzące od zmarłych w nieokreślonych okolicznościach kotów. Część z nich zawierała wirusa H5N1, odpowiedzialnego za ptasią grypę.
fot. Shutterstock
Jak informowaliśmy trzy dni temu, w próbkach od kotów z województwa pomorskiego Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził obecność wirusa H5N1. To sensacyjne doniesienie, bo dotychczas znane były dwa przypadki zarażeń kotów tym wirusem. Dziś wiadomo o kolejnych zgonach, których przyczyną prawdopodobnie była ptasia grypa.
PIWET: w sumie 9 przypadków wirusa H5N1 u kotów
Jak poinformował w ostatnim komunikacie Główny Lekarz Weterynarii, dostępne są wyniki badań kolejnych próbek do zmarłych w nieznanych okolicznościach kotów. Pochodzą one od zwierząt z Lublina oraz Poznania. W sumie przebadano 11 materiałów biologicznych, z czego w 9 z nich znaleziono wirusa H5N1. Wstępne analizy wskazują, że nie jest to ten sam wirus, który od pewnego czasu atakuje mewy w Polsce.
GLW: „omówiono plan dalszego postępowania”
Jak zapewnia w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii, już dziś zwołana została narada sanitarno-epizootyczna. W jej trakcie omówiono, jak ma wyglądać dalsze postępowanie. Trwają także działania, dzięki którym ma powstać protokół monitorowania tej nowej dla kotów choroby. Ma to ułatwić jej rozpoznawanie i, w przyszłości, leczenie, a także umożliwić prowadzenie statystyk przypadków.
Jak chronić kota przed zachorowaniem?
Do dzisiaj nie udało się ustalić, co jest źródłem zakażeń u kotów domowych. Właśnie z tego powodu instrukcje postępowania dla opiekunów mruczków są dość rozbudowane. Weterynarze zalecają:
- zaprzestanie wypuszczania kotów na dwór, również na spacery,
- dezynfekcję balkonów i tarasów, jeśli koty mają do nich dostęp,
- niedopuszczanie do kontaktów kotów z dzikimi zwierzętami, zwłaszcza ptakami,
- chowanie przed kotami obuwia zewnętrznego,
- karmienie wyłącznie sprawdzonym pokarmem z pewnych źródeł,
- utrzymanie zasad higieny u ludzi.
Dalsze informacje będziemy przekazywać w kolejnych materiałach.
Źródło: wetgiw.gov.pl
Zoopsycholożka in spe, wolontariuszka, instruktorka detekcji zapachowej i profilaktyki pogryzień zaangażowana w akcje edukacyjne, blogerka kynologiczna.
Zobacz powiązane artykuły
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined
30.01.2025
Wścieklizna u kota w województwie lubelskim! Nakaz szczepienia w 6 powiatach
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu nowego ogniska wścieklizny w województwie lubelskim. To już trzecie ognisko tej groźnej choroby w 2025 roku – wcześniej przypadki odnotowano również w województwie podkarpackim. W związku z tym wprowadzono dodatkowe nakazy szczepień ochronnych dla zwierząt, w tym kotów.
undefined
10.12.2024
Oszustwo na kota – mieszkanka Zduńskiej Woli straciła ponad 10 tysięcy złotych!
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zakupy w internecie mogą wydawać się szybkie, wygodne i bezproblemowe. Niestety, zdarzają się sytuacje, kiedy pozorna okazja zamienia się w dramat. Tak było w przypadku mieszkanki Zduńskiej Woli, która chciała przygarnąć kota brytyjskiego „za darmo”. Zamiast czworonożnego przyjaciela, straciła ponad 10 tysięcy złotych.
undefined