29.12.2017
Kot syberyjski. Te zdjęcia sprawią, że go pokochasz!
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kot syberyjski - dziki z wyglądu, z charakteru prawie anioł. Co jest w nim tak niezwykłego? Zobaczcie!
fot. Ałła Liebiediewa/imgur
Kot syberyjski w swojej ojczyźnie uważany jest za pospolitego dachowca. Niesłusznie. To naturalna kocia rasa, ukształtowana przez surowy klimat Rosji. Półdługowłose mruczki od wieków zamieszkiwały wioski i miasta Syberii. Bardzo odporne na zmienne warunki środowiska, genetycznie zdrowe, do tego łowne. Ich głównym zadaniem było łowienie gryzoni i ochrona domów i spiżarni przed myszami. To, że sprawdzają się doskonale także jako zwierzęta towarzyszące człowiekowi, doceniono stosunkowo niedawno.
Kot syberyjski rusza na podbój świata
Wraz z zakończeniem zimnej wojny i upadkiem Muru Berlińskiego kot syberyjski zaczął podbój salonów i wystaw kocich Europy Zachodniej. W ostatnich dekadach staje się coraz popularniejszą rasą, cenioną ze względu na silne geny a także piękny dziki wygląd i miły, zrównoważony charakter.
Nieprzekonani jeszcze do tej zwykłej niezwykłej rasy kotów, zmienią zdanie po obejrzeniu zdjęć Rosjanki Ałły Liebiediewej, a przedstawiającej kota syberyjskiego w naturalnym otoczeniu. Ałła mieszka na farmie w Barnau w okolicach Nowosybirska na Syberii. Zajmuje się hodowlą drobiu i królików. Wraz z nią na farmie mieszka jej mąż oraz stado różnokolorowych kotów syberyjskich. Być może już widzieliście niektóre z tych fotografii, gdyż od kilku lat krążą po internecie jako viral. Często mylnie podpisywane jako przedstawiające kota norweskiego leśnego. To jednak dwie zupełnie inne rasy kotów. Różni je pochodzenie, ale też wygląd i zachowanie. Najważniejsze różnice: u kota syberyjskiego oczy są bardziej owalne (u norwega skośne i migdałowe), uszy szerzej rozstawione i bez pędzelków na końcach, ogon krótszy, a głowa bardziej zaokrąglona.
Kot syberyjski w obiektywie Ałły Liebiediewej
Pierwszy kot syberyjski pojawił się w Polsce dopiero w 1989 roku. Do Stanów Zjednoczonych zawitał dopiero rok później.
Ciekawostką jest fakt, że kota syberyjskiego nie wolno krzyżować z żadną inną rasą, a osobniki półdziko żyjące w krajach dawnego Związku Radzieckiego nadal mają szanse na uznanie za rasowe w klasie nowicjatu i wprowadzane do hodowli.
Polecane przez redakcję
Reklama
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
26.05.2023
Kolejna ofiarą człowieka. Kotek znaleziony w wersalce na wysypisku śmieci
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Przerażające odkrycia pracowników gdańskiego Zakładu Utylizacyjnego. W ciągu ostatnich dwóch tygodni znaleźli na wysypisku śmieci sześć żywych kociąt. Najmłodszy, porzucony w wersalce, ważył zaledwie 158 gramów.
undefined
22.05.2023
„Nowy” podatek od kotów? Wyjaśniamy, o co chodzi!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W ostatnim czasie głośno zrobiło się w sieci o podatku od kotów. Z oczywistych powodów na myśl przywodzi on od razu podatek od posiadania psa. To jednak tylko pozory – wcale o to nie chodzi! Sprawdź, kiedy trzeba zapłacić jakikolwiek podatek za kota i czy są miejsca na świecie, gdzie płaci się go od posiadania pupila w domu!
undefined
20.05.2023
Lekkomyślne zachowanie byłego piłkarza Manchesteru City – zabrał na spacer... tygrysa!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Spacer z tygrysem u boku... czy to aby nie przesada? Jak zareagowali przechodzący nieopodal ludzie? Śmiemy wątpić, że czuli się bezpiecznie. A jak czuł się sam tygrys prowadzony na łańcuchu? Przyjrzyjmy się dokładniej nieodpowiedzialnemu postępowaniu byłej gwiazdy Manchesteru City.
undefined