29.12.2017
Kot syberyjski. Te zdjęcia sprawią, że go pokochasz!
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kot syberyjski - dziki z wyglądu, z charakteru prawie anioł. Co jest w nim tak niezwykłego? Zobaczcie!
fot. Ałła Liebiediewa/imgur
Kot syberyjski w swojej ojczyźnie uważany jest za pospolitego dachowca. Niesłusznie. To naturalna kocia rasa, ukształtowana przez surowy klimat Rosji. Półdługowłose mruczki od wieków zamieszkiwały wioski i miasta Syberii. Bardzo odporne na zmienne warunki środowiska, genetycznie zdrowe, do tego łowne. Ich głównym zadaniem było łowienie gryzoni i ochrona domów i spiżarni przed myszami. To, że sprawdzają się doskonale także jako zwierzęta towarzyszące człowiekowi, doceniono stosunkowo niedawno.
Kot syberyjski rusza na podbój świata
Wraz z zakończeniem zimnej wojny i upadkiem Muru Berlińskiego kot syberyjski zaczął podbój salonów i wystaw kocich Europy Zachodniej. W ostatnich dekadach staje się coraz popularniejszą rasą, cenioną ze względu na silne geny a także piękny dziki wygląd i miły, zrównoważony charakter.
Nieprzekonani jeszcze do tej zwykłej niezwykłej rasy kotów, zmienią zdanie po obejrzeniu zdjęć Rosjanki Ałły Liebiediewej, a przedstawiającej kota syberyjskiego w naturalnym otoczeniu. Ałła mieszka na farmie w Barnau w okolicach Nowosybirska na Syberii. Zajmuje się hodowlą drobiu i królików. Wraz z nią na farmie mieszka jej mąż oraz stado różnokolorowych kotów syberyjskich. Być może już widzieliście niektóre z tych fotografii, gdyż od kilku lat krążą po internecie jako viral. Często mylnie podpisywane jako przedstawiające kota norweskiego leśnego. To jednak dwie zupełnie inne rasy kotów. Różni je pochodzenie, ale też wygląd i zachowanie. Najważniejsze różnice: u kota syberyjskiego oczy są bardziej owalne (u norwega skośne i migdałowe), uszy szerzej rozstawione i bez pędzelków na końcach, ogon krótszy, a głowa bardziej zaokrąglona.
Kot syberyjski w obiektywie Ałły Liebiediewej
Pierwszy kot syberyjski pojawił się w Polsce dopiero w 1989 roku. Do Stanów Zjednoczonych zawitał dopiero rok później.
Ciekawostką jest fakt, że kota syberyjskiego nie wolno krzyżować z żadną inną rasą, a osobniki półdziko żyjące w krajach dawnego Związku Radzieckiego nadal mają szanse na uznanie za rasowe w klasie nowicjatu i wprowadzane do hodowli.
Zobacz powiązane artykuły
20.08.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali lek na koci katar!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeszcze z zeszłym roku pisaliśmy o obiecujących badaniach zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego nad opracowaniem leku na koci katar, a dziś możemy z radością napisać - UDAŁO SIĘ! Naukowcy ogłosili przełomowy krok w leczeniu tej powszechnej dolegliwości. Opracowany przez nich nowy lek obiecuje znaczne poprawienie jakości życia kotów cierpiących na wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych.
undefined
24.06.2024
Heroiczna akcja ratunkowa! Strażacy z Gdańska uratowali tonącego kota
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W niedzielny poranek strażacy z Gdańska przeprowadzili wyjątkową akcję ratunkową, która - na szczęście - zakończyła się sukcesem. Po dramatycznym zgłoszeniu dotyczącym topiącego się kota w kanale Raduni, ekipa strażaków niezwłocznie wyruszyła na ratunek.
undefined
16.05.2024
Już w tę niedzielę Targi Pupila: wydarzenie dla opiekunów zwierząt w Galerii Młociny!
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Już w najbliższą niedzielę, 19 maja, Galeria Młociny staje się świetnym kierunkiem na spacer dla miłośników zwierząt! Od godziny 12:00 do 16:00 w centrum handlowym odbędą się Targi Pupila - wydarzenie dedykowane opiekunom kotów, psów i wszystkich zwierzaków.
undefined