29.12.2017
Kot syberyjski. Te zdjęcia sprawią, że go pokochasz!
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kot syberyjski - dziki z wyglądu, z charakteru prawie anioł. Co jest w nim tak niezwykłego? Zobaczcie!
fot. Ałła Liebiediewa/imgur
Kot syberyjski w swojej ojczyźnie uważany jest za pospolitego dachowca. Niesłusznie. To naturalna kocia rasa, ukształtowana przez surowy klimat Rosji. Półdługowłose mruczki od wieków zamieszkiwały wioski i miasta Syberii. Bardzo odporne na zmienne warunki środowiska, genetycznie zdrowe, do tego łowne. Ich głównym zadaniem było łowienie gryzoni i ochrona domów i spiżarni przed myszami. To, że sprawdzają się doskonale także jako zwierzęta towarzyszące człowiekowi, doceniono stosunkowo niedawno.
Kot syberyjski rusza na podbój świata
Wraz z zakończeniem zimnej wojny i upadkiem Muru Berlińskiego kot syberyjski zaczął podbój salonów i wystaw kocich Europy Zachodniej. W ostatnich dekadach staje się coraz popularniejszą rasą, cenioną ze względu na silne geny a także piękny dziki wygląd i miły, zrównoważony charakter.
Nieprzekonani jeszcze do tej zwykłej niezwykłej rasy kotów, zmienią zdanie po obejrzeniu zdjęć Rosjanki Ałły Liebiediewej, a przedstawiającej kota syberyjskiego w naturalnym otoczeniu. Ałła mieszka na farmie w Barnau w okolicach Nowosybirska na Syberii. Zajmuje się hodowlą drobiu i królików. Wraz z nią na farmie mieszka jej mąż oraz stado różnokolorowych kotów syberyjskich. Być może już widzieliście niektóre z tych fotografii, gdyż od kilku lat krążą po internecie jako viral. Często mylnie podpisywane jako przedstawiające kota norweskiego leśnego. To jednak dwie zupełnie inne rasy kotów. Różni je pochodzenie, ale też wygląd i zachowanie. Najważniejsze różnice: u kota syberyjskiego oczy są bardziej owalne (u norwega skośne i migdałowe), uszy szerzej rozstawione i bez pędzelków na końcach, ogon krótszy, a głowa bardziej zaokrąglona.
Kot syberyjski w obiektywie Ałły Liebiediewej
Pierwszy kot syberyjski pojawił się w Polsce dopiero w 1989 roku. Do Stanów Zjednoczonych zawitał dopiero rok później.
Ciekawostką jest fakt, że kota syberyjskiego nie wolno krzyżować z żadną inną rasą, a osobniki półdziko żyjące w krajach dawnego Związku Radzieckiego nadal mają szanse na uznanie za rasowe w klasie nowicjatu i wprowadzane do hodowli.
Zobacz powiązane artykuły
23.04.2025
Kot utknął w uchylonym oknie – strażacy znów musieli interweniować
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To nie pojedynczy przypadek, a powracający problem. W ciągu zaledwie tygodnia służby ratunkowe dwukrotnie interweniowały w sprawie kotów, które utknęły w uchylonych oknach.
undefined
08.04.2025
Kot przybity do drewna i spalony żywcem. Policja szuka sprawcy bestialstwa
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do potwornego aktu przemocy wobec kota doszło w gminie Baborów w woj. opolskim. Zwierzę zostało przybite do drewnianej konstrukcji i prawdopodobnie podpalone żywcem. Sprawą zajmuje się policja. Funkcjonariusze apelują o pomoc w ustaleniu tożsamości kota i jego właściciela.
undefined
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined