19.03.2020
Koty w schroniskach tracą szanse na adopcje przez koronawirusa
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koronawirus niemal dosłownie zamknął nas w domach. Niestety, ofiarami tej sytuacji padają też zwierzęta w schroniskach - zwłaszcza koty.
fot. Shutterstock
Choć od wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce nie minął nawet tydzień, wszyscy zdążyliśmy już odczuć skutki tej nietypowej sytuacji. Błyskawicznie rozprzestrzeniający się wirus SARS-CoV-2 skutecznie zniechęca do opuszczania mieszkania częściej niż to absolutnie konieczne. Dla wielu z nas jest to niekomfortowe, jednak zapominamy, że nie tylko my cierpimy z powodu pandemii. W bardzo trudnej sytuacji znalazły się też zwierzęta – w szczególności psy i koty w schroniskach.
Koronawirus zmniejsza szanse na dom
W związku z rosnącą z dnia na dzień liczbą zakażeń zjadliwym wirusem polskie schroniska zostały zmuszone do wprowadzenia nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa. W wielu placówkach czasowo zabroniono wstępu odwiedzającym, a także zrezygnowano z pomocy wolontariuszy, by możliwie ograniczyć zagęszczenie osób. Pozostali stali pracownicy, którzy muszą podołać zwiększonej liczbie obowiązków. Brakuje rąk do pracy – bez wsparcia wolontariuszy wiele schroniskowych psów nie ma obecnie możliwości odbywania codziennych dotychczas spacerów. Cierpią też zamknięte w klatkach bezdomne koty, które w tym trudnym okresie często nie mogą liczyć na tyle uwagi, co dotychczas. Jest jednak jeszcze jeden, poważniejszy problem.
Zamieszanie i atmosfera paniki wywołane pandemią w oczywisty sposób przekładają się na spadek zainteresowania adopcjami. Wymuszony względami bezpieczeństwa zakaz odwiedzin w schroniskach również automatycznie obniża zwierzakom szanse na znalezienie nowych domów. Koty zazwyczaj i tak ciężko znoszą pobyt w schronisku. W obecnych warunkach wiele z nich może pozostać w placówkach jeszcze dłużej. W najgorszej sytuacji znalazły się te, które chorują przewlekle i potrzebują najwięcej opieki…
Koty w schroniskach czekają na pomoc!
Jeśli w ostatnim czasie rozważałeś – nawet czysto teoretycznie – możliwość przygarnięcia kota, być może warto wrócić do tematu właśnie teraz. Schroniska w całym kraju apelują do wszystkich, którzy mają chęci i możliwości, by nie zwlekali z decyzją o adopcji. Placówki chętnie informują o aktualnym przebiegu procedur adopcyjnych i odpowiadają na pytania m.in. za pośrednictwem mediów społecznościowych. Paradoksalnie konieczność przebywania w domu sprzyja adopcji. Wiele osób pracuje obecnie zdalnie, może więc bez problemu nadzorować proces socjalizacji nowego domownika i od początku budować z nim więzi.
Nie możesz adoptować, ale chciałbyś jakoś pomóc? Przekaż karmę lub wesprzyj schronisko w swojej miejscowości datkiem, choćby symbolicznym. Zadzwoń do placówki lub wejdź na jej stronę, by dowiedzieć się, jakie potrzeby są obecnie najpilniejsze. Wiele schronisk ma obecnie kłopoty w związku ze zmniejszeniem liczby darowizn a także problemami z dostawami podstawowego zaopatrzenia. Zorientuj się, jak wygląda sytuacja w twojej okolicy i zdecyduj, jakiego udzielisz wsparcia.
W tym miejscu warto podkreślić raz jeszcze, że koty nie zarażają ani nie mogą się zarazić koronawirusem SARS-Cov-2. Potwierdzają to naukowcy i WHO, podkreślając, że nie ma na to żadnych dowodów. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.
W tym trudnym dla wszystkich okresie nie odwracajmy się od zwierzaków – zwłaszcza tych, którym brakuje ludzkiej troski i ciepłego domu. One również są ofiarami koronawirusa – choć nie atakuje ich ciał, w wielu przypadkach niszczy ich nadzieje na pozytywną odmianę losu…
Zobacz powiązane artykuły
04.10.2024
4 października – Światowy Dzień Zwierząt 2024. Jak go obchodzić?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co roku 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. To wyjątkowe święto, które powinno nas zachęcić do głębszego spojrzenia na dobrobyt naszych podopiecznych, a także wielu gatunków dzikich zwierząt.
undefined
20.08.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali lek na koci katar!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeszcze z zeszłym roku pisaliśmy o obiecujących badaniach zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego nad opracowaniem leku na koci katar, a dziś możemy z radością napisać - UDAŁO SIĘ! Naukowcy ogłosili przełomowy krok w leczeniu tej powszechnej dolegliwości. Opracowany przez nich nowy lek obiecuje znaczne poprawienie jakości życia kotów cierpiących na wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych.
undefined
24.06.2024
Heroiczna akcja ratunkowa! Strażacy z Gdańska uratowali tonącego kota
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W niedzielny poranek strażacy z Gdańska przeprowadzili wyjątkową akcję ratunkową, która - na szczęście - zakończyła się sukcesem. Po dramatycznym zgłoszeniu dotyczącym topiącego się kota w kanale Raduni, ekipa strażaków niezwłocznie wyruszyła na ratunek.
undefined