05.01.2022
Czy koty mogą spowodować pożar? Raport nie pozostawia złudzeń
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Z dymem poszło ponad 100 mieszkań. Winowajca? Miły, mruczący zwierzak, który pod nieobecność opiekuna wskakuje na kuchenkę elektryczną. Czy aby na pewno jest to wina tylko kota?
fot. Shutterstock
Być może próbowałeś oduczyć swojego kota wskakiwania na stół czy blat kuchenny. Nawet jeśli tak było, to pewnie szybko skończyła ci się cierpliwość, bo jak to zwykle z kotami bywa – ty swoje, a mruczek… swoje. Doskonale znamy to z autopsji. Znamy też historię, w której nocą kot spalił pozostawioną na płycie indukcyjnej patelnię. Na szczęście pikanie w porę obudziło jednego z domowników. Choć patelnia raczej się już do użytku nie nadawała. Jak się okazuje, od stycznia 2019 do listopada 2021 roku mruczki spowodowały w Seulu łącznie aż 107 pożarów mieszkań. Czy winą można obarczyć zwierzęta?
107 pożarów
Pod koniec zeszłego roku straż pożarna w Seulu podała do wiadomości publicznej, że w ciągu ostatnich trzech lat koty wznieciły ponad 100 pożarów przy pomocy kuchenki elektrycznej. Do większości z nich doszło pod nieobecność opiekunów. W pożarach, które zostały spowodowane przez koty, ucierpiały cztery osoby.
Strażacy apelują o czujność
Jak dochodzi do pożarów z udziałem kotów? Wystarczy, że zwierzę wskoczy na elektryczną kuchenkę i włączy ją nadeptując na jeden z przycisków. Jeśli opiekun pozostawi coś na płycie lub w jej pobliżu znajdują się łatwopalne przedmioty, nie trudno o tragedię.
Nadal dochodzi do pożarów związanych z kotami. Jeśli mógłbym coś doradzić ich opiekunom, to zalecam usunięcie z pieca łatwopalnych przedmiotów, takich jak ręczniki papierowe. Sugeruję też użycie kuchenki elektrycznej z funkcją automatycznego blokowania, aby zapobiec ryzyku pożaru – powiedział Chung Gyo-chul, urzędnik z departamentu ds. pożarów (www.rp.pl).
Czy rzeczywiście kociarze muszą się trzymać na baczności? Większość płyt posiada blokadę, która chroni przed jej przypadkowym uruchomieniem, na przykład przez dzieci. Jeśli twoja taką posiada – korzystaj z niej. Co więcej – aby uruchomić płytę, trzeba zazwyczaj wykonać kilka kroków. Najpierw włączamy przycisk zasilania, który musimy dłużej przytrzymać, następnie wciskamy przycisk konkretnego pola, a dopiero na koniec ustawiamy moc grzania. Jeśli przez dłuższą chwilę nie podejmujemy żadnych działań, płyta automatycznie się wyłącza. Tak samo dzieje się, gdy nie trzymamy na niej żadnych garnków. Dlatego pamiętajmy, aby po skończonym gotowaniu zdjąć wszystko z kuchenki. Zapewni to bezpieczeństwo zarówno nam, jak i naszym mruczkom.
Polecane przez redakcję
Reklama
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
29.11.2023
San Juan nie dla kotów – są niezgodne z krajobrazem kulturowym
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Od dobrych kilku lat przemykają brukowanymi uliczkami historycznej dzielnicy Portoryko. Od czasu do czasu dają się pogłaskać turystom czy zrobić sobie zdjęcia. Nie wszyscy są jednak ich zwolennikami.
undefined
24.11.2023
Po raz pierwszy sklonowano kota przy użyciu wyłącznie chińskiego sprzętu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kot został sklonowany przy użyciu wyłącznie chińskich narzędzi. Chiny osiągnęły zatem samowystarczalność, jeśli chodzi o przeprowadzanie procesu klonowania... Co z tego wyniknie?
undefined
24.11.2023
500 plus dla kota? Sprawdźmy, czy to możliwe!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Program 500 plus dla kotów zatacza coraz szersze kręgi wśród kocich opiekunów. Na czym właściwie polega? Co warto wiedzieć na temat jego zasad? Sprawdźmy!
undefined