29.09.2018
Meble, które zatruwają koty. Niepokojące wnioski naukowców
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Okazuje się, że stara kanapa czy ulubiony dywan mogą stanowić zagrożenie dla twojego pupila.
fot. Shutterstock
Nie tylko na ulicy bywa dla kota niebezpiecznie. O tym, że potencjalne zagrożenia dla ciekawskich mruczków mogą czaić się w każdym mieszkaniu, pisaliśmy wielokrotnie (sprawdź, co zrobić, by twój dom był bezpieczny dla kota). Jednak drobne, błyszczące przedmioty i trujące rośliny to niejedyne zmartwienia kociarza. Najnowsze badania wskazują na kolejny problem: meble niebezpieczne dla kota. O co chodzi?
Meble niebezpieczne dla kota?
W centrum zainteresowania naukowców znalazły się tzw. perfluorowane związki alifatyczne – w skrócie PFAS. Charakteryzuje je zdolność do odpychania wody i olejów. Sprawdzają się jako powłoki odporne na brud i wilgoć, przez co znalazły zastosowanie m.in. w przemyśle meblarskim. Od lat wykorzystuje się je w produkcji tapicerek, dywanów i wykładzin podłogowych. Występują też w charakterze impregnatów do tkanin i obuwia, są też wykorzystywane w opakowaniach na żywność. Podsumowując, znajdują się w każdym domu.
Naukowcy od dawna podejrzewali, że wysoka ekspozycja na PFAS (związki te przenikają do organizmów ludzi i zwierząt) może negatywnie wpływać na funkcjonowanie tarczycy. Dotychczas koncentrowano się na ludziach, ale najnowsze badania wykazały, że problem dotyczy także czworonogów. Badacze uważają, że istnieje wyraźny związek między PFAS, a chorobami tarczycy u kotów domowych.
Kanapa, która zatruwa tarczycę
Zespół naukowców z California Environmental Protection Agency przebadał kilkadziesiąt kotów domowych z okolic San Francisco. Zwierzęta podzielono na dwie grupy i pobrano im krew, by zbadać ją pod kątem stężenia PFAS. Próbki od pierwszej grupy pozyskano w latach 2008-2010, a od drugiej w przedziale 2012-2013. W momencie badania większość zwierząt miała skończone 10 lat.
Analiza wykazała, że wraz z upływem czasu stężenie PFAS w kociej krwi rosło. Najwyższe było w przypadku kotów zmagających się z nadczynnością tarczycy – zaburzeniem, które często pojawia się u starszych zwierząt. Według zespołu przeprowadzającego badania, niestety nie jest to przypadek. Ich zdaniem ryzyko wystąpienia choroby wzrasta u kotów, które latami są narażone na kontakt z PFAS.
Ponieważ ekspozycje na substancje chemiczne są wszechobecne i mogą mieć niepożądany wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt, konieczne są dodatkowe badania w celu lepszego zrozumienia powiązań pomiędzy PFAS a chorobami tarczycy – mówi dr Jacqueline Moline z Northwell Health w Manhasset.
Nadczynność tarczycy u kota zwiększa ryzyko wystąpienia wielu innych schorzeń. Nieleczona może prowadzić m.in. do przerostu mięśnia sercowego, zakrzepicy, a także niewydolności nerek. W tym kontekście ostatnie powiązanie tej choroby z obecnymi w naszych domach związkami PFAS zdecydowanie może budzić niepokój kociarzy. Meble niebezpieczne dla kota to niestety nie jest żart.
I co dalej?
Na szczęście są też dobre wiadomości. Naukowcy zauważyli, że w próbkach krwi pobranych w późniejszych latach stężenie PFAS było niższe. Podobna tendencja występuje w przypadku poddawanych oddzielnym badaniom ludzi. Eksperci twierdzą, że ma to związek z faktem, że z roku na rok coraz więcej firm rezygnuje z wykorzystywania PFAS w swoich produktach, a więc ryzyko ekspozycji na nie spada.
Mimo to nie ma się co oszukiwać – obecnie ani my, ani nasze koty przed PFAS raczej nie uciekniemy. Możemy zrezygnować z dywanów i wykładzin w mieszkaniu ( i tak nie są zbyt praktyczne w przypadku kociarzy – doskonale zbierają sierść). Pozostaje też mieć nadzieję, że wraz z upływem czasu i pojawieniem się kolejnych wyników badań, związki ten będą coraz rzadziej wykorzystywane przez producentów. Tymczasem nie miejmy pretensji do naszego kota, gdy podrapie nam starą kanapę.
źródło: pets.webmd.com
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
24.11.2023
Po raz pierwszy sklonowano kota przy użyciu wyłącznie chińskiego sprzętu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kot został sklonowany przy użyciu wyłącznie chińskich narzędzi. Chiny osiągnęły zatem samowystarczalność, jeśli chodzi o przeprowadzanie procesu klonowania... Co z tego wyniknie?
undefined
24.11.2023
500 plus dla kota? Sprawdźmy, czy to możliwe!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Program 500 plus dla kotów zatacza coraz szersze kręgi wśród kocich opiekunów. Na czym właściwie polega? Co warto wiedzieć na temat jego zasad? Sprawdźmy!
undefined
24.11.2023
Polski kocur, światowa duma. Leonardo najpiękniejszym kotem świata
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Gracja, srebrzysta sierść i hipnotyzujące szmaragdowe oczy – to właśnie te wyjątkowe cechy sprawiły, że tytuł Najpiękniejszego Kota Millennium 2023 powędrował do Leonarda, kocura z Tomaszowa Mazowieckiego.
undefined