19.11.2021
Nowe prawo w Hong Kongu. Kierowca, który uderzył w kota, musi się zatrzymać
Natalia Borzuta
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zmienia się podejście do kotów i psów w krajach azjatyckich. Dowodem na to jest nowe rozporządzenie dotyczące przepisu drogowego, które weszło w życie w listopadzie tego roku.
fot. Shutterstock
Kierowcy powinni zatrzymać się po potrąceniu kota lub psa – tak głosi nowe prawo w Hong Kongu. W oświadczeniu dotyczącym nowego prawa, rzecznik Biura ds. Żywności i Zdrowia wyjaśnił, dlaczego nowy przepis wchodzi w życie. Podobno w ciągu ostatnich kilku lat wzrosła liczba psów i kotów, które padły ofiarą wypadków drogowych.
Zdarzały się też wypadki drogowe, w których dochodziło do obrażeń lub śmierci tych zwierząt – skomentował rzecznik.
Rozporządzenie o ruchu drogowym stanowi również, że kierowcy muszą podać funkcjonariuszowi policji swoje nazwisko, adres i inne dane wrażliwe. Jeśli nie jest to możliwe, kierowca zmuszony jest zgłosić wypadek na policję w ciągu 24 godzin od zdarzenia.
Kierowca, który nie zatrzyma się po wypadku, podlega karze grzywny w wysokości ok. 5 tys. złotych i karze pozbawienia wolności do dwunastu miesięcy. Co więcej, nieprzekazanie wcześniej wspomnianych danych osobowych i niezgłoszenie na policję informacji o wypadku w ciągu doby podlega karze grzywny w wysokości 13 tys. złotych, a także karze pozbawienia wolności do sześciu miesięcy.
Nowe prawo w Hong Kongu ma chronić zwierzęta
Nowe rozporządzenie weszło w życie 7 listopada tego roku. Doprecyzujmy, że nowe prawo w Hong Kongu głosi, że kierowca pojazdu powinien zatrzymać się, jeśli „dojdzie do wypadku z udziałem pojazdu, w wyniku którego uszkodzeniu ulegną zwierzęta nie znajdujące się w tym pojeździe”.
Kierowcy powinni upewnić się, że w miejscu, w którym doszło do zderzenia ze zwierzęciem, można się bezpiecznie zatrzymać, aby uniknąć zagrożenia dla siebie i innych użytkowników drogi – dodał rzecznik.
Zmiana podejścia do psów i kotów
Do tej pory definicja „zwierzęcia” obejmowała konia, osła, muła, owcę, świnię lub kozę. Dzięki nowym przepisom, definicja ta obejmie także kota i psa. Miejmy nadzieję, że w konsekwencji zmieni się ogólne podejście do psów i kotów w Chinach. Warto zwrócić uwagę, że do niedawna koty i psy nie były traktowane tam jako zwierzęta domowe. W wielu krajach azjatyckich wciąż zjada się mięso psów i kotów. Ale być może wkrótce to się zmieni. W ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się już w niektórych azjatyckich krajach surowe zakazy spożywania między innymi mięsa psów. To znak, że Azja pod tym względem powoli się zmienia.
źródło: https://www.news.gov.hk/eng/2021/11/20211105/20211105_175527_752.html
Zobacz powiązane artykuły
22.09.2023
Kot o zielonej sierści? Takiego mruczka znalazł mężczyzna z Białorusi!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mieszkaniec Białorusi ma w domu zielonego kota... Niecodzienny wygląd mruczka zadziwia i zachwyca. Czy to efekt farbowania? Zobaczcie sami!
undefined
21.09.2023
Kopnął kota pod sklepem, dostał rok więzienia
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do szokującego incydentu doszło na parkingu pod sklepem. Mężczyzna z impetem kopnął kota. Stan zwierzęcia po zdarzeniu był ciężki. Poszukiwania sprawcy zakończyły się sukcesem – mężczyzna dostał wyrok.
undefined
20.09.2023
Wyrzucił kociaka w worku do śmieci, podał kuriozalny powód
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Za znęcanie nad zwierzęciem odpowie mężczyzna, który w Kolbuszowej wyrzucił do kontenera na śmieci małego kotka. Kociak zawinięty był dodatkowo w foliową torbę. Szczęśliwie jego miauczenie usłyszała przechodząca kobieta.
undefined