31.01.2024
„Mysza rozpoczyna nowy etap w swoim życiu”. Słynna kotka z Gdańska ma dom
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Na ulicy żyła 13 lat, przebiegała przez wąskie zaułki, spała w dziurach pod schodami, a niekiedy i nawet dała się pogłaskać. Najpopularniejsza kotka z ul. Mariackiej rozpoczęła niedawno nowy etap – znalazła dom.
fot. Facebook / @Stowarzyszenie Trzymaj Się, Kocie
Choć wiodła żywot kota wolno żyjącego, nie była zdana tylko na siebie – była względnie zadbana, miała budkę, wpuszczano ją do sklepów i regularnie dokarmiano. Mysza z ul. Mariackiej po wielu latach doczekała się nowego domu.
Kotka z ul. Mariackiej
Kotka o charakterystycznym czarno-białym umaszczeniu, cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców nadmorskiego Gdańska. Przez kilkanaście lat widziana w okolicach ulicy Mariackiej – szybko stała się obiektem zainteresowania turystów i innych przechodniów. Niemniej jednak uliczne przygody są już jedynie wspomnieniem.
Czas radykalnych zmian
Kotka z Gdańska musi teraz dostosować się do całkowicie nowej rzeczywistości, ponieważ od teraz jej domem nie będzie ulica, a własne cztery kąty wraz z człowiekiem.
Mysza rozpoczyna nowy etap w swoim życiu. Jeszcze jest niepewna i zaniepokojona. Nic dziwnego. Dla niej to zupełnie nowa sytuacja. Za nią też pierwsza kontrola weterynaryjna. No i dobrze nie jest – relacjonuje gdańskie stowarzyszenie Trzymaj się, Kocie.
Zęby Myszy są połamane, dlatego z pewnością będzie musiała odwiedzić zwierzęcego stomatologa. Ponadto lewe oko kotki wymaga zabiegu poprawienia powieki: Nieleczone entropium [podwinięcie powiek] powoduje ogromny dyskomfort i stany zapalne, przez co na oku zaczyna tworzyć się wrzód. Na szczęście to koniec ryzykownego życia na ulicy. Aktualnie kotka jest pod opieką stowarzyszenia Trzymaj się, Kocie. Po kwarantannie pojedzie do miejsca, w którym zamieszka już na stałe.
Głosy sprzeciwu
Kiedy Mysza zniknęła z ulicy Mariackiej, niektórzy właściciele sklepików i lokalni mieszkańcy bardzo się zaniepokoili. Pojawiły się nawet głosy sprzeciwu: mówiono, że kot został skradziony, że niepotrzebnie go zabrano, że pewnie ktoś chce na nim zarobić. Jednak prawda jest taka, że Mysza jest pod stałą opieką lekarza weterynarii i nie dzieje jej się krzywda. Kotka wreszcie trafi do domu, do ciepłych czterech kątów.
Wczoraj spadło na nas sporo złych ludzkich emocji. Bo kota ukradliśmy. Bo kot zadbany, niepotrzebnie zabrany. Bo tak się nie robi. Bo chcemy na kocie zarobić (no hit!). […] Mysza u nas zostaje. Jest bezpieczna, będzie wyleczona. I będzie mieszkać w domu – czytamy na Instagramie stowarzyszenia Trzymaj się, Kocie.
źródło: zwierzaki.trojmiasto.pl
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
08.04.2025
Kot przybity do drewna i spalony żywcem. Policja szuka sprawcy bestialstwa
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do potwornego aktu przemocy wobec kota doszło w gminie Baborów w woj. opolskim. Zwierzę zostało przybite do drewnianej konstrukcji i prawdopodobnie podpalone żywcem. Sprawą zajmuje się policja. Funkcjonariusze apelują o pomoc w ustaleniu tożsamości kota i jego właściciela.
undefined
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined