05.07.2019
Sztuczna inteligencja przechytrzy polującego kota?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pracownik Amazona postanowił raz na zawsze rozwiązać problem martwych myszy i ptaków, które przynosił mu do domu jego kot.
fot. Shutterstock
Potrzeba polowania to jeden z podstawowych kocich instynktów, z którym nie można (i nie warto) dyskutować. Wiedzą o tym zwłaszcza opiekunowie wychodzących mruczków. Prezenty w postaci martwej myszy w przedpokoju czy uduszonego ptaszka na ganku to właściwie standard. Są jednak ludzie, którym trudno się z tym pogodzić – pracujący w Amazonie Ben Hamm postanowił rozwiązać problem kocich ofiar znoszonych do domu. Zaprojektował inteligentne wejście dla kota, które potrafi przechytrzyć wracającego z łowów mruczka.
Wejście dla kota z weryfikacją
Ben Hamm miał dość znajdowania martwych (czasem nie do końca) zwierząt w domu, które regularnie przynosił mu jego kot Metric. Zaczął zastanawiać się, jak mógłby powstrzymać pupila przed powiększaniem upiornej kolekcji. Najwyraźniej zaprzestanie wypuszczania Metrica na zewnątrz nie wchodziło w grę, bo mężczyzna podszedł do zagadnienia od całkiem innej strony. Postanowił tak przeprojektować drzwiczki – wejście dla kota, by uniemożliwiały drapieżcy wnoszenie niechcianych prezentów do środka.
Mężczyzna pokazał światu swój projekt za pomocą humorystycznej prezentacji w Ignite Seattle (możesz ją obejrzeć poniżej). Połączył klapkę w drzwiach z kamerą, którą osobiście zaprogramował w taki sposób, by rozpoznawała, kiedy Metric zbliża się z ofiarą w pysku. W takim przypadku urządzenie uruchamia 15-minutową blokadę uniemożliwiającą kotu wejście i jednocześnie wysyła powiadomienie do Hamma. Dodatkowo, system automatycznie przekazuje darowiznę na rzecz jednej z organizacji chroniącej ptaki, które są zabijane m.in. przez Metrica i jego pobratymców.
Sposób, by przechytrzyć kota?
Wynalazek Hamma wzbudził spore zainteresowanie jako przykład na sprytne wykorzystanie możliwości sztucznej inteligencji w codziennym życiu. Mężczyzna testuje inteligentne wejście dla kota od pięciu tygodni i twierdzi, że działa bez zarzutu. Do pomyłki systemu miało dojść tylko raz. To imponujące, ale czy można nazywać to jakimkolwiek rozwiązaniem problemu?
Być może drzwiczki utrudniają nieco życie Metricowi, ale nie są w stanie powstrzymać go przed zabijaniem małych zwierząt. Nawet jeśli nie trafiają one do domu, to z pewnością są porzucane w jego pobliżu. Jedynym sposobem na powstrzymanie kota przed polowaniem na żywe ofiary jest niewypuszczanie go z domu. W innym przypadku musimy się pogodzić z faktem, że od czasu do czasu mruczek pozbawi życia jakąś przypadkową mysz czy ptaszka. On po prostu ma to we krwi.
źródło: theverge.com
Zobacz powiązane artykuły
22.05.2025
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Dlaczego to ważna data?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt – święto ważne nie tylko dla aktywistów i organizacji prozwierzęcych, ale również dla każdej osoby, która traktuje zwierzaki z szacunkiem i troską. To idealna okazja do refleksji nad tym, jak chronimy naszych braci mniejszych i co jeszcze możemy zrobić, by zapewnić im życie wolne od cierpienia.
undefined
20.05.2025
„Narcomichi” – kot przemytnik złapany w Kostaryce
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć trudno w to uwierzyć, koty coraz częściej stają się niechlubnymi bohaterami przestępczych procederów. W Kostaryce po raz kolejny schwytano kota, który służył jako… żywy kurier narkotykowy. Nagranie z ujęcia kota obiegło świat.
undefined
14.05.2025
Nie tylko karmą żyje kot. Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bezdomne koty zmagają się z chorobami, pasożytami i zaginięciami. Dlatego Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”, w której każdy może pomóc za symboliczne 10 zł.
undefined