22.02.2024
„Nie przyjmuje do wiadomości zakazu wstępu”. Wrocławski kot okrada Biedronkę i gości restauracji
Ewa Potępa
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nietypowy złodziejaszek grasuje po ulicach Wrocławia. Za cel obrał sobie Biedronkę oraz pobliską restaurację.
fot. Shutterstock / zdjęcie poglądowe
Złodziej sklepowy
Początkowo widok kota przechadzającego się alejkami lokalnej Biedronki był nawet zabawny. Jednak z wizyty na wizytę kocur robił się coraz śmielszy. W końcu poczuł się w sklepie na tyle swobodnie, by bez skrępowania częstować się wystawionymi produktami. Oczywiście nie płacąc. Na podobnej zasadzie odwiedza pobliską restaurację. Wchodzi do lokalu jak gdyby nigdy nic, zaczepia gości, a czasami nawet… podkrada jedzenie!
Kot nie przyjmuje do wiadomości zakazu wstępu. Bardzo trudno jest go złapać i wyprosić. Pracownicy obawiają się również, że któregoś dnia go nie zauważą i zamkną w lokalu na noc.
Zdjęcia kota można zobaczyć pod tym linkiem: www.tuwroclaw.com/kot-biega-po-biedronce-kradnie-jedzenie-gosciom-restauracji.
Własne legowisko
Kocur jest dobrze znany również Przychodni Weterynaryjnej znajdującej się przy ulicy Królewieckiej.
Zagląda do nas regularnie. Przygotowaliśmy mu nawet legowisko, czasem jednak nas podsiada. Jesteśmy przychodnią dla zwierząt, więc każde zwierzę jest u nas mile widziane. Nam nie przeszkadza, ale faktem jest, że do restauracji czy Biedronki nie powinien wchodzić – mówi lekarka pracująca w lecznicy.
Potencjalne niebezpieczeństwo
Temat kota przewija się również na Facebooku. Na jednej z grup poświęconych kotom pojawił się szeroko komentowany wątek dotyczący zwierzaka.
Jak pisze jedna z internautek: Kotek jest zadbany. Z tego, co widać, nie ma śladów znęcania, więc eko straż się u opiekunki nie zjawi. W następnej części swojego posta zwraca uwagę na to, że samodzielne wyprawy zwierzaka mogą zakończyć się tragicznie. Okolica, po której się przemieszcza, jest bardzo ruchliwa i potencjalnie niebezpieczna. Ostatnio pod Action na Maślicach prawie potrąciłam tego kota – potwierdza wpis komentującej.
Wykroczenie
Kot ma chip, lecz mimo licznych prób nie udało się nawiązać kontaktu z jego opiekunką. A to właśnie ona powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za jego poczynania, o czym mówi 77. artykuł Kodeksu Wykroczeń, który odnosi się do niezachowania ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia:
§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
Lokalne przepisy
Nakazane środki ostrożności przy trzymaniu zwierząt są również określone w lokalnych przepisach – dokładnie w regulaminie utrzymania porządku i czystości na terenie Wrocławia. Regulamin mówi wyraźnie, że osoba utrzymująca zwierzę domowe zobowiązana jest utrzymywać je w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia i uciążliwości dla ludzi. Powinna również zapobiec wydostania się zwierzęcia poza teren nieruchomości, na której jest utrzymywane oraz mieć nad nim pełny nadzór. Jeśli ktoś nie stosuje się do tych przepisów, może otrzymać od straży miejskiej mandat w wysokości do 500 zł.
Odpowiedzialność
Chociaż w niektórych krajach widok kota przechadzającego się między sklepowymi półkami nikogo nie dziwi, to w myśl wyżej przytoczonych przepisów, puszczanie mruczka bez opieki może zostać zaklasyfikowane jako wykroczenie.
Opiekun kota ponosi odpowiedzialność nie tylko za ewentualne szkody, które wyrządzi, lecz przede wszystkim za jego zdrowie i bezpieczeństwo. A wychodzące koty narażone są na liczne zagrożenia: mogą wpaść pod samochód, zatruć się, zarazić się pasożytami. Mogą również zostać zranione przez inne zwierzęta (koty, psy, kuny czy lisy), a także paść ofiarą ludzi o nieczystych intencjach.
Alternatywa
Jeśli chcemy, żeby nasz kot miał kontakt ze światem zewnętrznym, warto rozważyć alternatywę do samodzielnych wędrówek, jaką są spacery na smyczy. Chociaż jeszcze niedawno widok mruczka wyprowadzanego na smyczy mógł budzić zdziwienie, to obecnie jest to coraz powszechniejsza praktyka. Dzięki takiemu rozwiązaniu kot może eksplorować teren, a my mamy kontrolę nad zwierzakiem i możemy trzymać go z dala od potencjalnych niebezpieczeństw – ruchliwych ulic, podejrzanych resztek czy innych agresywnych zwierząt.
Miłośniczka dobrego jedzenia i podróży. Za punkt honoru stawia sobie pogłaskanie każdego napotkanego kota. W poprzednim życiu była Pandą Wielką.
Zobacz powiązane artykuły
20.08.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali lek na koci katar!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeszcze z zeszłym roku pisaliśmy o obiecujących badaniach zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego nad opracowaniem leku na koci katar, a dziś możemy z radością napisać - UDAŁO SIĘ! Naukowcy ogłosili przełomowy krok w leczeniu tej powszechnej dolegliwości. Opracowany przez nich nowy lek obiecuje znaczne poprawienie jakości życia kotów cierpiących na wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych.
undefined
24.06.2024
Heroiczna akcja ratunkowa! Strażacy z Gdańska uratowali tonącego kota
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W niedzielny poranek strażacy z Gdańska przeprowadzili wyjątkową akcję ratunkową, która - na szczęście - zakończyła się sukcesem. Po dramatycznym zgłoszeniu dotyczącym topiącego się kota w kanale Raduni, ekipa strażaków niezwłocznie wyruszyła na ratunek.
undefined
16.05.2024
Już w tę niedzielę Targi Pupila: wydarzenie dla opiekunów zwierząt w Galerii Młociny!
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Już w najbliższą niedzielę, 19 maja, Galeria Młociny staje się świetnym kierunkiem na spacer dla miłośników zwierząt! Od godziny 12:00 do 16:00 w centrum handlowym odbędą się Targi Pupila - wydarzenie dedykowane opiekunom kotów, psów i wszystkich zwierzaków.
undefined