09.05.2022
CiekawostkiCzipować czy nie czipować – oto jest pytanie!
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W Polsce nie ma obowiązku przeprowadzania czipowania, choć dzięki niemu szanse na odnalezienie kota w przypadku zaginięcia zwiększają się wielokrotnie.
fot. Shutterstock
Choć w przypadku kotów wychodzących czipowanie powinno być zabiegiem równie powszechnym jak kastracja, opiekunowie wciąż się go boją. Dlaczego? Czy ich obawy są uzasadnione? Czy czipowanie kota boli i jest drogie? Jakie są jego wady i zalety?
Czym jest czipowanie?
Czip to nic innego jak maleńki mikroprocesor. Jest on szczelnie zamknięty w sterylnej otoczce, wykonanej z hipoalergicznego materiału. Składa się z niewielkiego układu scalonego i anteny. Rozmiarami przypomina ziarenko ryżu. Czipowanie to proces umieszczenia pod skórą kota mikroprocesora, który koduje piętnastocyfrowy indywidualny kod dla zwierzęcia (numer identyfikacyjny). Jest on oczywiście niepowtarzalny i przypisany do konkretnego zwierzęcia. Numer ten zostaje zarejestrowany w bazie numerów, można odczytać go przy pomocy specjalnego urządzenia u weterynarza, na komendach Policji oraz Straży Miejskiej, a także w niektórych schroniskach, towarzystwach ochrony zwierząt i hodowlach.
Czy czip boli?
Wielu opiekunów nie bierze czipowania pod uwagę ze względu na zdrowie pupila. Tymczasem czip jest całkowicie bezpieczny, komfortowy i bezbolesny. Nie wyzwala on żadnej reakcji w organizmie. Co więcej, zwierzę w ogóle nie zauważy i nie poczuje jego obecności w swoim ciele. Umieszcza się go w okolicach łopatek za pomocą specjalnej strzykawki/aplikatora. Cały zabieg trwa dosłownie kilka chwil. W miarę upływu czasu chip przemieszcza się pod skórą – jest to całkowicie normalne.
By zaczipowany kot został „przypisany” do opiekuna, należy zarejestrować jego numer w specjalnej bazie jednej z tych organizacji (a najlepiej we wszystkich), wraz ze swoimi danymi kontaktowymi (imię, nazwisko, adres, numer telefonu):
- Safe-animal.eu | SAFE-ANIMAL | Międzynarodowa Baza Danych
- IDENTYFIKACJA.PL – Międzynarodowa baza zwierząt oznakowanych
- Centralna Baza Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie CBDZOE – rejestracja
Warto umieścić numer w kilku bazach i pamiętać, by aktualizować dane po każdej zmianie nazwiska, numeru kontaktowego, czy adresu. Numer identyfikacyjny zapisany w pamięci czipa powinniśmy wpisać również do książeczki zdrowia lub paszportu naszego zwierzęcia.
Czipowanie kota – zalety
- Czipowanie wielokrotnie zwiększa szanse na odnalezienie zwierzaka w przypadku zaginięcia.
- Czip jest sterylny, hipoalergiczny, nie wyzwala żadnych reakcji w organizmie.
- Urządzenie jest niezauważalne i niewyczuwalne dla zwierzęcia.
- Chip nie boli w przeciwieństwie do tatuażu.
- Urządzenie nie stanowi zagrożenia takiego jak np. obróżka (kot może się o coś zahaczyć).
- Służy kotu całe życie.
- Zaczipować można każdego kota – nie ma przeciwwskazań zdrowotnych.
- Chip utrudnia proces kradzieży i odsprzedania rasowych zwierząt.
- Czipowanie jest tanie. Cena takiej usługi waha się w przedziale od 50 do 200 zł.
- Można czipować za darmo – większe miasta, raz do roku, organizują akcje darmowego zakładania chipów.
- Chipowanie pozwala otrzymać koci paszport.
Kota można zaczipować najwcześniej po ukończeniu przez niego 6 tygodni. Podczas okresowych wizyt kontrolnych w lecznicy poproś lekarza weterynarii, by sprawdził, czy czip znajduje się wciąż na swoim miejscu, a jego numer jest prawidłowo odczytywany.
Czipowanie kota – wady
- Problemy mogą pojawić się tylko w przypadku, gdy czipowanie zwierzęcia przebiegnie w nieumiejętny sposób (gdy umieści się go zbyt płytko – może wypaść).
- Czip można odczytać jedynie u weterynarza lub na komendach Policji i Straży Miejskiej. Rzadziej w schroniskach, organizacjach czy niektórych hodowlach.
- Chip niestety nie posiada lokalizatora GPS.
- Samo zachipowanie zwierzęcia nie daje 100% gwarancji na jego odnalezienie.
- Chaos organizacyjny panujący w bazach danych może utrudnić identyfikację zguby. Bazy nie zawsze współpracują w kwestii wymiany danych, dlatego warto rejestrować kota we wszystkich możliwych miejscach.
- Nie istnieją ujednolicone standardy ogólnoświatowe dotyczące stosowanych chipów i czytników, dlatego podróżując poza granice UE, często pojawia się problem z niemożnością odczytania numeru chipa przez celnika.
Czipowanie kota jest prostym i skutecznym zabiegiem umożliwiającym odnalezienie go w przypadku zaginięcia. Dzięki niemu wielu uciekinierów wróciło do swych domów. Jak widać, nie ma praktycznie żadnych wad, za to zajmuje chwilę i kosztuje niewiele. Choć w Polsce nie ma obowiązku przeprowadzania tego zabiegu – niesie on za sobą wiele korzyści głównie w przypadku kotów wychodzących. Do zaczipowania swojego pupila będziesz natomiast zobowiązany w przypadku przekraczania z nim granicy – taka informacja będzie umieszczona w paszporcie dla kota.
Nikoletta Parchimowicz
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.