Paszport dla kota – jak, gdzie i za ile?

fot. Shutterstock

Wybierasz się za granicę? Chcesz zabrać ze sobą swojego mruczka? Nie zapomnij o wszelkich niezbędnych formalnościach!

Jeśli chcesz wyjechać ze swoim pupilem za granicę, musisz dopełnić kilku formalności. Podróżujące zwierzę powinno posiadać pewne dokumenty umożliwiające legalne przekroczenie granicy państwowej, a najważniejszym z nich jest paszport dla kota.

Jakich dokumentów potrzebuje kot?

1. Pierwszym wymaganym dokumentem dla kota, z którym masz zamiar przekroczyć granicę, jest potwierdzenie od lekarza weterynarii o szczepieniu przeciw wściekliźnie.

WAŻNE: szczepionka u młodych zwierząt lub u czworonogów szczepionych po raz pierwszy staje się ważna dopiero po 21 dniach od zaszczepienia. Wyrabianie paszportu dla kota lub psa musimy zatem rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Dla regularnie szczepionych zwierząt nabiera ważności już w tym samym dniu. Uwaga: data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data wszczepienia chipu zwierzęciu.

2. Kot musi być także oznakowany (posiadać tatuaż identyfikacyjny lub chip). Obecnie wedle przepisów unijnych uznawany jest jednak tylko ten drugi sposób znakowania. Jeśli jednak nasz mruczek ma tatuaż wykonany przed 3 lipca 2011 roku, w większości państw UE bez przeszkód możemy z nim podróżować (Wielka Brytania respektuje wyłącznie oznakowanie chipem).

3. Najważniejszym dokumentem wymaganym podczas podróżowania po Unii Europejskiej jest jednak paszport. Choć ludzie zwolnieni są z obowiązku posiadania paszportu, to pies czy kot, a także fretka musi go mieć. Paszport kota zawiera podstawowe informacje o zwierzaku, jego zdrowiu i wykonanych procedurach medycznych, wraz z numerem identyfikacyjnym oraz dane właściciela.

Uwaga!

Wiele krajów narzuca dodatkowe wymagania dotyczące podróżowania ze zwierzętami, jak okres kwarantanny, czy dodatkowe badania. Czasami konieczne bywa np. odrobaczenie kota lub zabezpieczenie go przed pchłami i kleszczami. Do większości krajów UE nie można podróżować ze zwierzęciem w wieku poniżej 3 miesiąca życia. Wszelkich informacji szukaj na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego w zakładce „transport zwierząt”.

Gdzie wyrobić paszport dla kota?

Do wydawania paszportów są uprawnieni weterynarze. Lecz nie wszyscy. Dokument może wystawić weterynarz, który został wpisany do rejestru prowadzonego przez Okręgową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną. W trakcie organizacji wspólnego wyjazdu musisz upewnić się, czy twoja przychodnia posiada odpowiednie uprawnienia do wystawienia paszporty dla zwierzaka. Nie zapomnij o szczepieniach i oznakowaniach za pomocą chipu. To dwa warunki, bez spełnienia których mruczek nie dostanie paszportu.

Ile kosztuje paszport dla kota?

Paszport dla kota to koszt około 100 zł. Należy jednak dodać koszt szczepienia oraz oznakowania.

Ile czeka się na koci paszport?

Wyrabianie paszportu nie jest skomplikowaną ani czasochłonną procedurą. Paszport można wyrobić praktycznie od ręki. To lekarz dopełnia wszelkich niezbędnych formalności i poświadcza w paszporcie aktualne badania. Należy jednak pamiętać o 21 dniach, po których szczepionka przeciwko wściekliźnie zacznie być aktualna. Z reguły szczepienia muszą być wykonane przynajmniej miesiąc przed datą wyjazdu i nie mogą być starsze niż 12 miesięcy.

Jak długo ważny jest paszport dla kota?

Paszport jest aktualny bezterminowo. Jednak jeśli zaopatrzyłeś w niego swojego zwierzaka przed 29 grudnia 2014 r., to musisz wyrobić go ponownie. W powyższym dniu zapadła ustawa wprowadzająca nowy wzór dokumentu identyfikacyjnego (paszportu) dla zwierząt towarzyszących – stare dokumenty straciły swoją ważność.

Z kotem można podróżować zarówno autem, jak i samolotem (musisz posiadać transporter z atestem do podróży lotniczych), a nawet statkiem, jednak zawsze należy przy tym pamiętać o jego komforcie i bezpieczeństwie. Większość kotów nie znosi podróży i należy brać pod uwagę ich zdanie w tej kwestii.

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments