25.06.2018
Walia ukarze za brak mikroczipa u kota – nawet do 2500 zł grzywny
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Według walijskich urzędników, nowe przepisy mają poprawić stan bezpieczeństwa zwierząt.
fot. Shutterstock
Czipowanie kota to obowiązek każdego właściciela mruczka – z takiego założenia wyszły walijskie władze, opracowując nowe prawo kładące nacisk na bezpieczeństwo czworonogów. Osobom, które nie wszczepią swoim pupilom mikrochipów, grożą słone kary.
Obowiązkowe czipowanie kota w Walii
Według danych RSPCA (Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals), aż 9 na 10 kotów w Wielkiej Brytanii nie jest obecnie zaczipowanych. Oznacza to, że w przypadku ucieczki lub zaginięcia zwierzęcia, praktycznie nie ma możliwości ustalenia tożsamości jego opiekuna. W Zjednoczonym Królestwie obowiązują już przepisy dotyczące obowiązkowego czipowania psów – teraz Walia chce wprowadzić podobne prawo w przypadku kotów.
Naszym priorytetem jest dobro zwierząt. Jesteśmy dumni z walijskich standardów dotyczących ochrony oraz opieki nad zwierzętami i oczekujemy, że znajdą one odzwierciedlenie w postępowaniu ich właścicieli. – powiedziała Lesley Griffiths, minister zajmująca się kwestiami dotyczącymi ochrony środowiska
Nowe przepisy przewidują surowe kary dla tych, którzy nie zaczipują swoich mruczków. Osoba, które chipowanie kota będzie nie w smak, musi się liczyć z groźbą zapłacenia nawet 500 funtów grzywny (ok. 2500 zł). A to dopiero początek – minister Griffiths zapowiedziała też, że rząd pracuje nad innymi projektami, których celem będzie poprawa jakości życia i bezpieczeństwa walijskich zwierząt domowych.
Czipowanie kotów w Polsce
W naszym kraju czipowanie kotów na dzień dzisiejszy nie jest obowiązkowe, ale nie jest wykluczone, że wkrótce ulegnie to zmianie. Od miesięcy mówi się o propozycji obowiązkowego elektronicznego znakowania psów i kotów oraz wprowadzenia centralnego systemu ewidencji zwierząt. Na konkrety jednak trzeba będzie jeszcze poczekać – na razie nie zapadły w tej sprawie żadne konkretne decyzje.
Można za to mówić o wzroście zainteresowania czipowaniem ze strony samych właścicieli kotów, którzy coraz częściej decydują się na nie z własnej inicjatywy. Wiele miast organizuje też sezonowe akcje bezpłatnego czipowania zwierząt. Trzeba jednak pamiętać, że aby czip spełniał swoją funkcję, trzeba go zarejestrować w specjalnej bazie zwierząt. Weterynarz wszczepiający identyfikator może, ale nie musi tego zrobić – obowiązek dopełnienia procedury spoczywa na właścicielu.
A czy wasze mruczki są zaczipowane? Co sądzicie o obowiązku czipowania kotów w Walii?
Źródło: express.co.uk
Polecane przez redakcję
Reklama
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
29.11.2023
Kiedy na zewnątrz jest za zimno dla kota? Sprawdźmy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ma futro, więc sobie poradzi? To szkodliwy mit. W rzeczywistości kotu też może być zimno i wcale nie trzeba do tego bardzo niskiej temperatury! Sprawdź, co warto o tym wiedzieć, zanim wypuścisz kota na dwór.
undefined
17.11.2023
Dlaczego czarne koty rudzieją? Oto 6 powodów
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Twój czarny kot zaczyna tracić swój oryginalny kolor? Zauważyłeś, że jego sierść staje się… rudawa? Ten proces może być naturalny, ale czasem jest ważnym sygnałem. Sprawdź, dlaczego czarne koty rudzieją!
undefined
17.11.2023
„Wymiotujący kot” hitem ćwiczeń na płaski brzuch. Efekt może cię zaskoczyć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty są źródłem inspiracji w bardzo wielu dziedzinach życia. Czy to sztuka, czy moda (panterka rządzi), czy… ćwiczenia. Każdy zna „koci grzbiet”, a teraz domowe maty do jogi podbija nowe kocie ćwiczenie – „wymiotujący kot”!
undefined