17.09.2020
Czy koty mają rzęsy? Poznaj anatomiczne ciekawostki o kotach!
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Do czego służą rzęsy? I czy są nam potrzebne? Kilka ciekawostek dotyczących „cat eye” i odpowiedź na pytanie: „Czy koty w ogóle mają rzęsy?”.
fot. Shutterstock
W bajkach koty są często ukazywane jako słodkie stworzenia z wielkimi oczami. Ślepia z długimi rzęsami nadają kotu tajemniczy, dziki, ale jednocześnie uroczy i zalotny wygląd. To rzęsy często odróżniają kotki od kocurów. Ale czy w rzeczywistości koty mają rzęsy? Czy mają je tylko samiczki? Jeśli przyjrzysz się swojemu pupilowi, to… no właśnie, nie znajdziesz rzęs. Ani u kota, ani u koteczki.
Kocie oko – cat eye
Kot dla wielu stanowi symbol wdzięku, uroku i seksapilu. To dlatego koci styl – drapieżny, zadziorny, ale i odważny oraz taki „z klasą” – na stałe zagościł w kanonach stylu modowego i makijażowego. Choć to raczej damskie zainteresowania, to termin „kocie oko” z pewnością niejednemu panu również obił się o uszy. A jak nie o uszy, to o oczy na pewno. Bowiem „cat eye” od wielu lat wciąż jest na topie! I nie chodzi tu tylko o czarną kreskę. Efekt kociego oka stosuje się również w przedłużaniu rzęs. Rzęs… no właśnie. Ale czy koty w ogóle mają rzęsy?
Efekt kociego oka w stylizacji rzęs
Celem stylizacji rzęs w stylu „kocie oko” jest maksymalne wyciągnięcie kącików zewnętrznych oka, dzięki czemu spojrzenie zyskuje drapieżny, koci rys. Oczy wydają się optycznie mniejsze i węższe, jednak bardziej zalotne.
Włosy u ssaka
Ssaki z zasady mają włosy. Włosy ssaków to w zasadzie długi łańcuch cząsteczek białka zwanych keratynami. Włosy wyrastają z różnych części ciała ssaków. Te nitkowate wyrostki różnią się kolorem i teksturą u różnych gatunków i osobników. Koty są ssakami, dlatego posiadają futro. Jedne dłuższe, drugie krótsze, łyse koty również są pokryte króciutkim meszkiem.
Oprócz futra koty mają również wąsy. Te wyspecjalizowane włosy są bardzo, ale to bardzo czułe. Służą kotu do określania swojej pozycji i „czytania” otoczenia. Wąsy występują nie tylko na pyszczku, ale także nad oczami, na łapkach, na bokach tułowia. Koty to owłosione zwierzęta. Ale jednym z rodzajów sierści, którego nie mają, są rzęsy.
Czy koty mają rzęsy?
Czy koty mają rzęsy? Już wiesz, że nie. Budowa oczu kota jest bardzo podobna do budowy oczu ludzkich. Jednak jedną zauważalną różnicą jest właśnie brak rzęs. Niektóre zwierzęta, takie jak konie, żyrafy, krowy, świnie i wielbłądy również mają te specyficzne włosy wyrastające z powiek. Koty są jej pozbawione. Dlaczego?
Podobnie jak brwi, podstawową funkcją rzęs jest ochrona oczu. Rzęsy są bardzo wrażliwymi w dotyku włosami. Po dotknięciu ich powieki zamykają się odruchowo, automatycznie. Chronią w ten sposób oczy przed „wtargnięciem” kurzu czy owadów. Dlaczego więc koty zostały pozbawione tej ochrony?
Koci makijaż
Słynny egipski makijaż polegający na obrysowywaniu oczu czarnym barwnikiem, stosowany do dziś, był wzorowany na kocich oczach. I to oczach konkretnego kota. To kot egipski mau jest jego pierwowzorem. Do dziś zachwyca swoim „naturalnym makijażem”. Obramowanie oczu cienką czarną linią dodaje mu waleczności!
Dlaczego koty nie mają rzęs?
Wiemy już, że rzęsy służą ochronie oczu. Koty mają duże ślepia i również są narażone na dostanie się pod powiekę brudu czy niepożądanego ciała obcego, chociażby własnej sierści. W przeciwieństwie do ludzi nie potrafiłyby sobie poradzić z tym, przemywając oczy wodą. Jedynym rozwiązaniem byłoby pocieranie łapką, a w takim przypadku o infekcję nietrudno. Dlaczego więc matka natura pozbawiła je rzęs? Spokojnie, dała im coś w zamian.
Pomimo tego, że oczy kota nie są chronione przez rzęsy (ani brwi), podrażnienia oczu spowodowane zewnętrznymi czynnikami drażniącymi nie są w ich przypadku zbyt częste. Dzieje się tak, ponieważ głowa i pyszczek kota są już przecież pokryte futrem. To futrzane pokrycie działa jak jedna wielka brew i bardzo długie rzęsy jednocześnie. Im dłuższa sierść u kota, tym większa ochrona. Niech nie zmylą cię dłuższe włosy wokół oczu u kotów długowłosych. To nie rzęsy, to po prostu sierść. No tak, teraz wszystko stało się logiczne.
U ludzi, tak jak i u innych ssaków, rzęsy pełnią funkcję ochronną oka. Ale ten rodzaj włosów jest również ważny ze względu na ich walory estetyczne. Rzęsy, zwłaszcza długie, podkreślają kobiecy urok. W wielu kulturach uważa się, że długie rzęsy sprawiają, że osoba jest bardziej atrakcyjna. Dlatego kobiety zaczęły poprawiać wygląd rzęs za pomocą kosmetyków i sztucznie je wydłużając. Koty nie potrzebują rzęs, aby poprawić swój wygląd. Piękniejszym już po prostu być nie można!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
30.11.2024
5 ciekawostek o kocim brzuszku
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kot specjalnie dba o tę część swojego ciała. Jakie tajemnice skrywa koci brzuszek? Poznaj 5 ciekawostek o tej niezwykłej części ciała zwierzaka!
undefined
28.11.2024
Koty dzikie i domowe jako inspiracja artystów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedyś koty fascynowały ludzi swoją tajemniczością, niezależnością i niepowtarzalnym urokiem. Dzikie i domowe będą nadal inteligentnym źródłem natchnienia dla artystów innych dziedzin sztuki, jak malarstwo, literatura czy rzemiosło artystyczne. Ich obecność w sztuce nie tylko uwiecznia piękno tych zwierząt, ale także podkreśla ich znaczenie w kulturze i naszym codziennym życiu.
undefined
27.11.2024
To nie wina kotka, że jego pani to idiotka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nieodpowiedzialny opiekun to najgorsze, co może przytrafić się kotu… Jakie są największe absurdy, które mogą wyrządzić zwierzakowi poważną krzywdę?
undefined