15.10.2017
Koty rosyjskie niebieskie – dlaczego je kochamy?
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty rosyjskie niebieskie nie są najbardziej niezwykłymi kotami, a jednak przyciągają jak magnes. W czym tkwi tajemnica ich magii?
fot. Shutterstock
Widujemy je na wystawach kotów. Nieodmiennie zachwycają pełną gracji sylwetką, niezwykłym kolorem sierści i intensywną barwą oczu. Dlaczego tak lubimy koty rosyjskie niebieskie?
1. Pochodzenie owiane tajemnicą
Na temat pochodzenia kotów rosyjskich niebieskich istnieje kilka legend. Według jednej rasa ta wywodzi się od królewskich kotów trzymanych na dworze carów. Inna mówi o jej pochodzeniu z Wysp Archangielskich położonych daleko na północy Rosji. Na początku XIX wieku przedstawicieli tamtejszych kotów mieli zabrać na pokład statku marynarze i przewieźć do Europy. Ślad tej drugiej wersji zachował się jakoby w innej nazwie tej rasy – kot archangielski. Współczesna nauka potwierdza tę wersję – koty rosyjskie niebieskie żyły w izolacji na Wyspach Archangielskich, a ich niezwykłe futro powstało jako przystosowanie do tamtejszego klimatu. Srebrzysta poświata czyniła je niej widocznymi wśród śniegu i skał.
2. Cudowne właściwości
Według Rosjan koty tej rasy nie tylko przynoszą powodzenie, ale też mają zdolności uzdrawiania. Ukochali je marynarze w dawnych czasach, chętnie zabierali na pokład, wierząc, że zapewnią im szczęśliwą podróż i bezpieczny powrót do domu.
3. Uśmiech Mony Lisy
Gdy dobrze przyjrzysz się pyszczkowi kota rosyjskiego, zauważysz, że układ jego warg do złudzenia przypomina słynny uśmiech Mony Lisy.
4. Szare czy niebieskie?
Jaki właściwie kolor futerka mają koty rosyjskie niebieskie? Och, oczywiście, że niebieski. Wrażenie srebrzystości powstaje stąd, że końce włosów są pozbawione barwnika, a sam włos jest krótki, gęsty i pluszowy.
5. Gracja baleriny
Nie przypadkiem ktoś porównał poruszanie się kota rosyjskiego niebieskiego do tańca – poruszają się lekko i z wdziękiem gibkiej baletnicy. Te koty nie chodzą, nie biegają, nie skaczą – one naprawdę tańczą.
6. Ciche i dystyngowane
Prawie wszystkie koty tej rasy są ciche, nieśmiałe, mało wokalizują. Początkowo trzymają się na dystans, dopiero, gdy kogoś lepiej poznają, stają się bardziej otwarte i serdeczne.
7. Anielski charakter i bezwarunkowa miłość
Na miłość i uwagę kota tej rasy trzeba sobie zasłużyć. Wobec swojej ludzkiej rodziny są w pełni oddane i lojalne. Nie da się ich przekupić. Jeśli pokochają, to na zawsze. Uwielbiają spędzać czas ze „swoim” człowiekiem, czy to będzie przyrządzanie posiłków, czy wspólne oglądanie telewizji.
8. Regularne jak zegarek
Kochają rutynę i stałe pory: posiłków, spania, odpoczynku, zabawy. Mieszkając z „ruskiem”, możesz wyrzucić budzik – zawsze obudzi cię na czas.
9. Koty rosyjskie niebieskie – czy są hypoalergiczne?
Nie w pełni, ale rzeczywiście, mniej uczulają od innych kotów. Wszystko dzięki produkowaniu mniejszej ilości białka Fel d1 odpowiedzialnego za reakcje alergiczne u ludzi.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
08.12.2023
Szare lub brązowe – kolory kocich oczu mogą pochodzić od jednego przodka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Badacze po raz pierwszy zmapowali ewolucję koloru kocich oczu. Ich odkrycie wskazuje, że różnorodność barw może pochodzić od jednego przodka – od żółtookich tygrysów po niebieskookie lamparty śnieżne.
undefined
05.12.2023
Kot albinos – jak odróżnić go od zwykłego białego kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nie można zaprzeczyć, że koty albinosy są wyjątkowe pod względem wyglądu fizycznego. Łatwo się nimi zafascynować. Jednak opieka nad takim mruczkiem jest niezwykle wymagająca.
undefined
29.11.2023
Kiedy na zewnątrz jest za zimno dla kota? Sprawdźmy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ma futro, więc sobie poradzi? To szkodliwy mit. W rzeczywistości kotu też może być zimno i wcale nie trzeba do tego bardzo niskiej temperatury! Sprawdź, co warto o tym wiedzieć, zanim wypuścisz kota na dwór.
undefined