05.10.2021
5 etapów życia kota. Na którym znajduje się twój mruczek?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Oto najważniejsze etapy życia kota. Naukowcy wyszczególniają ich cztery. My dodajemy jeden od siebie. W którym momencie życia znajduje się twój mruczek?
fot. Shutterstock
American Association of Feline Practitioners (Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Kotów) i American Animal Hospital Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Szpitali dla Zwierząt) opublikowały niedawno nowe wytyczne dotyczące definiowania etapów życia kotów, zgodnie z zaleceniami grupy zadaniowej ekspertów w dziedzinie medycyny kotów. Jakie są główne etapy życia kota?
Etapy życia kota
Wielu opiekunów często nie zdaje sobie sprawy z tego, że stan zdrowia kotów zmienia się wraz z ich wiekiem. Tymczasem to oczywiste. Każdy etap przekłada się na różne stopnie stanu zdrowia. A świadomość tego, co należy robić w poszczególnych momentach życia, czego się spodziewać, na co być gotowym i na co zwracać uwagę – może pomóc twojemu kotu prowadzić dłuższe, zdrowsze i szczęśliwsze życie.
Wytyczne dostosowane do danego etapu kociego życia pomagają weterynarzom dostosować konkretne plany opieki zdrowotnej dla kotów w zależności od ich potrzeb biologicznych i stylu funkcjonowania oraz od momentu, w jakim się znajdują. Nowo zdefiniowane etapy życia kotów są następujące:
1. Kocię – od urodzenia do 1. roku życia
Małe kotki mają bardzo niską odporność. Pod czujnym okiem weterynarza należy omówić ich kalendarz szczepień i kontrolę pasożytów. Ważne jest zwrócenie uwagi na ewentualne wady wrodzone czy zbadanie serduszka. To u progu życia decydujemy o diecie czy środowisku, jakie chcemy zaoferować maluchowi. Dlatego warto jak najwcześniej nabywać szeroką świadomość na temat funkcjonowania i zdrowia kotów. To również czas sterylizacji czy kastracji – pamiętaj, że to najlepszy sposób na zapobieganie bezdomności zwierzaków, a także na zdrowe i spokojne życie twojego pupila.
2. Dorosły młody kot – od 1. do 6. roku życia
Tutaj ważnym aspektem jest kontrola chorób zakaźnych. Nie należy ignorować kalendarza szczepień. Młode koty często gubi aktywność, a więc mogą pojawić się urazy związane z nadmiernym eksplorowaniem środowiska, a także z pierwszymi walkami, które mają poważniejszy wymiar, aniżeli tylko kocięca zabawa. Oczywiście pojawiają się kwestie związane z dojrzewaniem płciowym, a także emocjonalnym. W tym wieku charakter kota często się zmienia – właśnie przez dojrzewanie. Dlatego też mogą pojawić się problemy behawioralne. Uwaga na dietę po zabiegu sterylizacji/kastracji – koty często po nim tyją.
3. Dorosły dojrzały kot – od 7. do 10. roku życia
Większość dorosłych kotów cierpi na choroby związane z zębami i/lub dziąsłami. Mogą one prowadzić do bólu, wielu innych chorób, a nawet do utraty zębów. Do innych typowych problemów spotykanych na tym etapie życia kota należą: otyłość, zapalenie pęcherza moczowego, choroby jelit, serca. Niewidoczne jeszcze dla naszego oka zaczynają rozwijać się choroby dotykające kocich seniorów. Czasami objawy są bardzo subtelne: wydłużenie czasu snu, obniżona aktywność. Nie zrzucaj wszystkiego na karb wieku. 10-letni kot to wciąż młody kot, który ma prawo być zdrowy.
4. Senior – powyżej 10. roku życia
Do typowych przykładów schorzeń starszych kotów należą: cukrzyca, przewlekła choroba nerek, nadciśnienie, nadczynność tarczycy czy złośliwe nowotwory. Ponieważ koty ukrywają swoje dolegliwości, opiekun musi skupiać się i kontrolować nieoczywiste objawy świadczące o pogorszeniu się zdrowia swojego pupila. Chudnięcie, osłabienie stanu sierści, wymioty, biegunka, zaparcia, zmiany apetytu lub pragnienia, zmiany w ilości oddawanego moczu – na to wszystko należy zwracać szczególną uwagę.
5. Super Senior – powyżej 15. roku życia
Koty spokojnie dożywają 20 i więcej lat! Dlatego naszym zdaniem warto wyodrębnić jeszcze jeden etap życia kotów. U super seniorów występuje większe ryzyko chorób związanych z wiekiem, takich jak: nowotwory, przewlekła choroba nerek, choroby serca, nadczynność tarczycy, nadciśnienie, utrata masy ciała wynikająca z problemów z trawieniem oraz choroba zwyrodnieniowa stawów. Wiele tych przypadłości może występować razem. Jednak nadal można je leczyć i nie warto zrzucać wszystkiego na wiek. Stary kot również może być zdrowy. U kotów w tak zaawansowanym wieku pojawiają się często zmiany związane z demencją starczą (zespół kognitywnych dysfunkcji, inaczej zaburzeń poznawczych i przystosowawczych). Choroba jest skutkiem zaniku komórek mózgu w ośrodkach odpowiedzialnych za pamięć i zachowanie. Cierpi na nią co drugi kot żyjący dłużej niż 15 lat i co czwarty w wieku 11-14 lat. Dezorientacja, wokalizacja, bezsensowne krążenie, zapominanie – demencja starcza u kota ma niestety nieodwracalny i postępujący charakter.
Etapy życia kota a kontrola i diagnoza
Warto stale kontrolować stan zdrowia swojego mruczka. W przypadku tych zwierząt niezwykle ważna jest prewencja. Postęp i współczesne możliwości weterynarii sprawiają, że długość życia kotów się wydłuża. Dzięki odpowiedniemu wsparciu możemy poprawić komfort również tych chorych zwierząt. Jedyne, co jest do tego potrzebne, to poprawna diagnoza, a tę trudno uzyskać bez badań.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
30.11.2024
5 ciekawostek o kocim brzuszku
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kot specjalnie dba o tę część swojego ciała. Jakie tajemnice skrywa koci brzuszek? Poznaj 5 ciekawostek o tej niezwykłej części ciała zwierzaka!
undefined
28.11.2024
Koty dzikie i domowe jako inspiracja artystów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedyś koty fascynowały ludzi swoją tajemniczością, niezależnością i niepowtarzalnym urokiem. Dzikie i domowe będą nadal inteligentnym źródłem natchnienia dla artystów innych dziedzin sztuki, jak malarstwo, literatura czy rzemiosło artystyczne. Ich obecność w sztuce nie tylko uwiecznia piękno tych zwierząt, ale także podkreśla ich znaczenie w kulturze i naszym codziennym życiu.
undefined
27.11.2024
To nie wina kotka, że jego pani to idiotka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nieodpowiedzialny opiekun to najgorsze, co może przytrafić się kotu… Jakie są największe absurdy, które mogą wyrządzić zwierzakowi poważną krzywdę?
undefined