Kastracja kota a jego sterylizacja. Na czym polega różnica?


W powszechnej opinii kotki się sterylizuje, a kocurki kastruje. Jednak różnica między tymi zabiegami polega na czymś innym.

Nazwy „sterylizacja” i „kastracja” potocznie są często stosowane zamiennie, z czego ten pierwszy termin przeważnie używany jest w odniesieniu do kotek, a drugi – do kocurków. Nie do końca jest to poprawne. Co prawda oba te zabiegi mają ten sam skutek, którym jest pozbawienie zwierzęcia możliwości rozmnażania się. Czym zatem różni się kastracja kota od sterylizacji?

Świadomy i odpowiedzialny opiekun powinien wziąć pod uwagę wykonanie kastracji. Jest to zabieg, który eliminuje problem niekontrolowanego rozmnażania się u kotów wychodzących, a także ogranicza populację bezdomnych zwierząt.

Kastracja kota a jego sterylizacja

Kastracja to zabieg chirurgiczny, który polega na wycięciu gonad. W przypadku kocurków polega na usunięciu jąder, a u kotek – wycięciu jajników i macicy. Natomiast jeśli chodzi o sterylizację, to u samców zabieg ten wykonuje się poprzez podwiązanie nasieniowodów rozrodczych. Sterylizacja kotki polega na usunięciu jedynie jajników bądź podwiązaniu jajowodów. Co prawda, ten zabieg uniemożliwia zapłodnienie kotki, jednak niewykluczone, że nadal będzie ona miała normalne rujki, uciążliwe nie tylko dla niej, ale i otoczenia. Sterylizacja nie eliminuje też u kotki potencjalnych stanów zapalnych macicy – ropomacicza, mogą też powstawać torbiele jajnika, a zwierzę jest bardziej narażone na rozwój nowotworów.

kot w kołnierzu
fot. Shutterstock

Obecnie lekarze weterynarii coraz bardziej odchodzą od wykonywania zabiegów sterylizacji na rzecz kastracji. Pozostawienie części narządów rozrodczych nierzadko wiązało się z ich znowotworzeniem.

Większość osób stosuje określenie sterylizacja, ponieważ słowo „kastracja” może mieć dla nich bardziej negatywny wydźwięk i źle im się kojarzyć. Co z kolei przyczynia się do błędnego określania zabiegu chirurgicznego, mającego na celu uniemożliwić kotom rozmnażanie.

Zalety kastracji

Niektórzy twierdzą, że wszystko zależy od charakteru zwierzęcia, jednak nie da się ukryć, że kastracja kota ma wiele zalet. Przede wszystkim eliminuje problem niekontrolowanego rozmnażania się. Kotkę nie męczą powtarzające się cyklicznie zachowania związane z rujką, m.in. uporczywe miauczenie czy skłonność do ucieczek. Kastracja wpływa też korzystnie na zdrowie samiczek – wyklucza możliwość zachorowania na ropne zapalenie macicy.

zadowolony kot
fot. Shutterstock

Wykastrowanego kocura nie kuszą tak bardzo długie wędrówki. Jest też mniejszym awanturnikiem i podczas osiedlowych spacerów będzie mniej skłonny do zaczepiania innych kocurów i wdawania się z nimi w bójki. Jest też duża szansa, że zrobi się z niego większa przylepa. Co więcej, w większości przypadków zniknie zmora wielu właścicieli kocurów, które znaczą teren. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że jeżeli za późno wykastrujemy kota, nasz pupil, który przyzwyczaił się do znaczenia, może wcale nie zechcieć zaprzestać tej czynności po wykonanym zabiegu.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments