29.08.2017
Kilka faktów o kocich zębach. Co można z nich wyczytać?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kocie zęby robią wrażenie – jak u każdego drapieżnika. Co mówią o kocie?
fot. Shutterstock
Mogą wydawać się dosyć przerażające – zwłaszcza, jeśli prezentowane są w całej swojej okazałości… Poznaj kilka istotnych faktów na temat kociego uzębienia.
Wiek kota może zostać określony na podstawie zębów
Podobnie jak ludzie – koty także mają zęby dwupokoleniowe – najpierw wyrastają im zęby mleczne, które następnie zostają wymienione na stałe uzębienie. Oznacza to, że są zwierzętami difiodontycznymi. Koty przychodzą na świat zupełnie bezzębne – pierwsze zęby zaczynają wyrzynać się w wieku od 2 do 3 tygodni – w wieku 8 tygodni kot powinien mieć już wszystkie zęby mleczne. Pełny garnitur mleczaków to 26 sztuk.
Około 3-4 miesiąca życia następuje wymiana uzębienia mlecznego na stałe – ten proces trwa do około 6 miesiąca życia. Zęby ssaków są heterodontyczne – oznacza to zróżnicowanie na cztery typy: siekacze, kły, przedtrzonowce i trzonowce. Dla każdego gatunku zwierzęcia ogólna liczba zębów, a także zębów z każdego typu jest stała, co oznacza, że wszystkie koty na świecie mają tyle samo.
Uzębienie dorosłego kota składa się z 30 zębów, z czego 16 jest umiejscowione w szczęce, a 14 w żuchwie. Komplet kocich zębów składa się z 12 siekaczy, 4 kłów, 10 zębów przedtrzonowych i 4 zębów trzonowych.
Zęby kotów są stworzone do jedzenie mięsa
W przeciwieństwie do zębów trzonowych u ludzi i zwierząt roślinożernych takich jak krowy czy konie, trzonowce kotów nie mają płaskich powierzchni przeznaczonych do mielenia ziarna czy innych surowców roślinnych.
Koty posiadają charakterystyczne dla drapieżników uzębienie, które pozwala chwytać i rozrywać zdobycz. Natura wyposażyła kota w mocną, stosunkową krótką żuchwę, poruszaną dobrze rozwiniętymi mięśniami – dzięki temu jego chwyt jest silny i pewny.
Kot – w przeciwieństwie do człowieka – jest w stanie otwierać pyszczek jedynie do dołu (za to bardzo szeroko), natomiast nie może przesuwać żuchwy na boki, gdyż jest ona umocowana jedynie na prostym zawiasie.
Koty używają przednich zębów do pielęgnacji
Kocie siekacze to doskonałe akcesoria kosmetyczne – doskonale sprawdzają się przy pielęgnacji paznokci, wyskubywanie nieczystości z futerka a nawet łapania pcheł! Któż z nas nie widział kota obgryzającego paznokcie?
Próchnica i kamień nazębny atakuje także kocie zęby
Nie ma w tym nic odkrywczego – próchnica u ludzi zazwyczaj atakuje powierzchnię zęba – u kotów rozwija się najczęściej przy szyjce, w linii dziąseł. Warto zaglądać do kociego pyszczka i kontrolować stan uzębienia – koty cierpią z powodu bólu zęba nie mniej niż ludzie.
Regularnie więc sprawdzaj kocią paszczę i w razie pojawienie się niepokojących oznak – udaj się z kotem do weterynarza. Zwracaj uwagę także na osadzający się kamień nazębny – im go więcej, tym dziąsła bardziej narażone są na stan zapalny, który prowadzi nieuchronnie do utraty zębów i cierpienia.
Kot bez zębów?
Da sobie radę! Czasami ze względu na brak higieny jamy gębowej i naturalne predyspozycje – koty tracą zęby. Także w wyniku nieustających stanów zapalnych dziąseł – weterynarz sugeruje ich usunięcie.
Brzmi to strasznie – jednak, nie ma powodu do obaw – bezzębny kot doskonale da sobie radę z jedzeniem zarówno mięsa jak i kocich chrupków – więc jeśli Twój kot cierpi z powodu nieleczących się zapaleń dziąseł – rozważ usunięcie zębów i nie obawiaj się, że nie poradzi sobie z jedzeniem ulubionych pokarmów.
Higiena zębów
To podstawa – małe kocię można przyzwyczaić nawet do mycia zębów specjalna pastą dla zwierząt – dorosłe koty zapewne w tym temacie wyrażą zdecydowany sprzeciw. Jeśli jednak Twój kot daje sobie zaglądać do pyszczka i robić coś przy zębach – warto pielęgnować!
Zęby można szczotkować, dziąsła przecierać wacikiem nasączonym roztworem srebra koloidalnego, a dla tych, którzy na to nie pozwalają – na rynku jest mnóstwo czyszczących zębów przysmaków, które swoim kształtem pomagają w usuwaniu kamienia i oczyszczaniu zębów.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.