11.07.2018
Wszyscy kochamy małe kotki! Oto 8 ciekawych faktów o kociętach
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Małe kotki potrafią skraść serce niejednego twardziela. Ale czy wiesz o nich wszystko?
fot. Shutterstock
Małe kotki już od momentu urodzenia mają unikalny zestaw potrzeb, aby mogły rosnąć i rozwijać się w zdrowiu. Oto 8 ciekawych faktów na temat kociąt:
1. Kocięta są zależne od innych
Małe kotki są całkowicie bezradne i zależne od swoich matek (m.in. w kwestii pożywienia czy utrzymania stałej temperatury ciała). Kiedy kocięta zostaną osierocone, potrzebują całodobowej opieki od ludzi.
2. Małe kotki są bardzo wrażliwe
Przez pierwsze 12 tygodni kociaki dowiadują się, kto z najbliższego otoczenia jest godny zaufania, co jest dobre do jedzenia, a także jak załatwiać się do kuwety.
Jest to również najbardziej odpowiedni czas, aby kocięta stały się zwierzętami uspołecznionymi i przyjaznymi w stosunku do ludzi. Dlatego na opiekunie spoczywa obowiązek karmienia ich, bawienia się z nimi czy pieszczenia.
3. Wymiana uzębienia już w wieku 3 tygodni
Kocięta przychodzą na świat bezzębne – dokładnie tak, jak niemowlęta. Małe kotki zaczynają ząbkować już od około trzeciego tygodnia życia. Do szóstego miesiąca życia kociak powinien mieć już wszystkie stałe zęby.
4. Zaczynają bawić się od 4. tygodnia
Do 10. dnia życia kocięta powinny móc wstać na nogi, a do 21. – zacząć chodzić. Około 4. tygodnia od przyjścia na świat, małe kotki zaczynają pokazywać zabawne i szalone zachowania. Kocięta uczą się odpowiedniego zachowania między 4. a 7. tygodniem życia.
Jeśli kociak bawi się ze swoim rodzeństwem zbyt agresywnie, otrzyma natychmiastową reakcję zwrotną – mówi dr Rucinsky.
5. Rodzą się z niebieskimi oczami
Jeden z najciekawszych faktów o kociętach? W wieku około dwóch tygodni otwierają po raz pierwszy oczy, które mają niebieski odcień. Niektóre rasy, jak np. koty syjamskie czy ragdoll zachowują ten odcień przez całe życie. W trakcie pierwszego roku życia kociaka, zanim jego oczy przybiorą ostateczny odcień tęczówki, możesz dostrzec gamę różnych kolorów.
6. Uwielbiają ugniatać
Kocięta ugniatają brzuch matki podczas karmienia, aby pobudzić przepływ mleka przez jej sutki. Niektóre dorosłe koty ugniatają kolana swoich opiekunów. Prawdopodobnie ten rytuał przypomina im wczesne dzieciństwo, a także dzięki temu czują się bezpieczne i szczęśliwe.
Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
7. Pchły są szczególnie niebezpieczne dla kociąt
Pchły mogą powodować zakażenie tasiemcem i wiele innych chorób. U kotków te insekty są w stanie doprowadzić do anemii, która z kolei jest zagrożeniem dla ich życia. Warto też pamiętać, że większość leków przeciwko pchłom nie jest bezpieczna dla kociąt poniżej 8. tygodnia życia.
Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
8. Potrzebują stymulacji, by… załatwić swoje potrzeby
Małe kotki, aby mogły się załatwiać, muszą być stymulowane. Zwykle robi to ich mama, liżąc je pod ogonkami. Jeśli jednak jej nie ma, to musi to zrobić opiekun, po karmieniu pocierając ten obszar wilgotną bawełnianą kulką.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
11.12.2024
Uszy kota – niezwykły narząd słuchu i barometr nastroju!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy zauważyłeś, że uszy kota mają tendencję do drgania i poruszania się w różnych pozycjach? Cóż, nie robią tego dla twojej rozrywki. Każdy ruch ucha ma jakieś znaczenie!
undefined
30.11.2024
5 ciekawostek o kocim brzuszku
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kot specjalnie dba o tę część swojego ciała. Jakie tajemnice skrywa koci brzuszek? Poznaj 5 ciekawostek o tej niezwykłej części ciała zwierzaka!
undefined
28.11.2024
Koty dzikie i domowe jako inspiracja artystów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedyś koty fascynowały ludzi swoją tajemniczością, niezależnością i niepowtarzalnym urokiem. Dzikie i domowe będą nadal inteligentnym źródłem natchnienia dla artystów innych dziedzin sztuki, jak malarstwo, literatura czy rzemiosło artystyczne. Ich obecność w sztuce nie tylko uwiecznia piękno tych zwierząt, ale także podkreśla ich znaczenie w kulturze i naszym codziennym życiu.
undefined