01.04.2023
Koci łańcuch łowiecki – jak o niego dbać w zabawie?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Domowy mruczek to prawdziwy drapieżnik obdarzony niezwykle silnym instynktem łowcy. Na czym polega koci łańcuch łowiecki? To musisz wiedzieć!
fot. Shutterstock
Kot domowy to gatunek drapieżny – oznacza to, że naturalnym sposobem zdobywania pokarmu jest dla kotów polowanie. W przeciwieństwie do psów i wilków domowe mruczki – tak jak większość kotowatych – to samotni łowcy. Nie współpracują z innymi przedstawicielami swojego gatunku w celu znalezienia, pochwycenia i zabicia posiłku. To, co odróżnia koty od psów, to także niewielki wpływ procesu udomowienia na instynkt i łańcuch łowiecki prezentowany podczas polowania. Dlatego wszystkie dachowce i rasowe koty (poza naprawdę nielicznymi wyjątkami) wykazują silne zapędy łowieckie.
Kocie ofiary są zazwyczaj małe i potrzeba większej ich liczby do zaspokojenia potrzeb żywieniowych zwierzaka. Dlatego też większość wolno żyjących mruczków odznacza się wyjątkowymi zdolnościami łowieckimi i niezwykle wysoką skutecznością. Wynika ona z udoskonalonej sekwencji łowieckiej, która obejmuje zachowania niezbędne do skutecznego zdobycia ofiary. Jak wygląda łańcuch łowiecki kotów?
Łańcuch łowiecki u kotów
Wielokrotne polowania są niezwykle obciążające dla organizmu. Niestety malutka ofiara dostarcza kotu niewielkiej dawki kalorii. Dlatego mruczki przed pościgiem starają się podkraść jak najbliżej do wypatrzonej myszy lub ptaka, by zminimalizować wydatek energetyczny związany z pogonią. W skład łańcucha łowieckiego wchodzi kilka zachowań:
- zlokalizowanie ofiary,
- wpatrywanie się w ofiarę,
- podkradanie się,
- szybki, krótki pościg,
- pochwycenie i zabicie ofiary,
- przeniesienie zdobyczy w bezpieczne miejsce,
- zjedzenie ofiary.
Łańcuch łowiecki kotów nie obejmuje tropienia i podążania za zapachem zwierzyny – by zlokalizować swoją ofiarę, mruczki polegają przede wszystkim na wzroku, który wrażliwy jest na każdy ruch. W znalezieniu posiłku kotom pomaga także niezwykle wrażliwy słuch umożliwiający zwierzakowi usłyszenie nawet najcichszego popiskiwania myszy.
Posiadanie silnego instynktu łowieckiego jest niezbędne kotom do przeżycia i zdobywania pokarmu. Nawet domowe mruczki, które dostają od opiekuna miskę z karmą pod sam nos, mają potrzebę regularnego polowania. Brak zaspokojenia instynktu łowieckiego u kota może sprawić, że czworonóg zacznie atakować ręce i nogi opiekuna, będzie niszczył domowe sprzęty, zrzucał rzeczy z półek i stanie się nadpobudliwy. Kocia frustracja wynikająca z braku możliwości realizowania naturalnych instynktów jest więc niezwykle uciążliwa! Co można zrobić, by zaspokoić łowieckie zapędy domowego mruczka?
Jak zaspokoić instynkt łowiecki u kota?
Wielu opiekunów kotów uważa swoje mruczki za całkowicie „bezobsługowe” – z kotem nie trzeba przecież wychodzić na spacery ani wychowywać go czy uczyć niezbędnych komend tak jak psa. Dlatego większość właścicieli kotów ogranicza opiekę nad nimi do karmienia i sprzątania kuwety… A to ogromny błąd! Małe drapieżniki potrzebują bowiem regularnego zajęcia i możliwości realizowania swoich rozmaitych instynktów. Jednym z nich jest właśnie instynkt łowiecki.
Nie wypuszczaj kota!
Naturalnym sposobem na zaspokojenie potrzeby polowania byłoby wypuszczanie kota z domu i pozwolenie mu, by polował na zewnątrz na wszystko, na co ma ochotę. Trzeba jednak pamiętać, że koty wychodzące narażone są na wiele niebezpieczeństw, a samotne eskapady mogą skończyć się nawet śmiercią zwierzaka. Dlatego do obowiązków odpowiedzialnego kociarza należy zapewnienie czworonogowi możliwości polowania w bezpieczny, niezagrażający ani jemu, ani przyrodzie sposób. Najlepiej jest robić to poprzez odpowiednią zabawę!
Zabawa a łańcuch łowiecki kota
By zaproponowana kotu zabawa faktycznie pozwalała zaspokoić jego instynkty, musi wyzwolić zachowania wchodzące w skład łańcucha łowieckiego. Zabawka powinna poruszać się jak nieświadoma zagrożenia mysz, prowokując zwierzaka do wpatrywania i skradania się do niej, a następnie do ataku. Zabawa z kotem powinna być intensywna, ale stosunkowo krótka.
Ważne jest także, by na jej zakończenie poczęstować kota przysmakiem lub podać mu posiłek. Dzięki temu łańcuch łowiecki zostanie naturalnie zamknięty, czyli zwieńczony konsumpcją. Świetnym wyborem na taką okazję są smakołyki Inaba Juicy Bites. Niewielki rozmiar sprawia, że kot może się szybko nimi posilić, a one same nie dostarczą mu za dużej liczby kalorii. Przysmaki są miękkie, co minimalizuje ryzyko zakrztuszenia się i sprawia, że nawet starsze koty z ubytkami w uzębieniu chętnie je jedzą. Możemy je wielokrotnie otwierać i zamykać bez utraty wartości odżywczych czy ryzyka wysychania – wszystko dzięki przemyślanemu pakowaniu w osobne, małe paczki.
Niektóre mruczki wolą wyskakiwać na swoją ofiarę znienacka, podbiegać do niej z dużej odległości, doskakiwać do zabawki i wracać do kryjówki… I trzeba to uszanować! Zabawa z kotem powinna być dostosowana do wieku i charakteru mruczka, by sprawiać zwierzakowi maksymalną frajdę i ogromną satysfakcję. W takim przypadku smakołyki możesz podać po prostu po to, aby rozpieścić mruczka.
Artykuł powstał we współpracy z marką Inaba.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
23.01.2025
Seks u kotów bez tabu. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zastanawialiście się kiedyś jak naprawdę wygląda seks u kotów? Czy jest bolesny dla samic, czy mruczki w ogóle czerpią z tego przyjemność? Przekonajmy się!
undefined
20.01.2025
Koci penis – po co tam kocurowi kolce i haczyki?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Marcowanie się kotów niewiele ma wspólnego z romantycznymi zalotami czy miłosnymi uniesieniami powodującymi motylki w brzuchu. Dlaczego koci penis sprawia kotce taki ból?
undefined
03.01.2025
Czy koty przepraszają ludzi?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy koty wiedzą, kiedy źle postąpiły i przepraszają opiekunów, aby naprawić swój błąd? Odpowiedź na to pytanie może rozczarować niejednego kociarza.
undefined