09.09.2024
Dlaczego koty lubią być głaskane po głowie? Powody cię zaskoczą
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kiedy drapiesz mruczka między uszami, to wygląda jakby za chwilę miał się rozpłynąć? Czy wiesz, dlaczego koty lubią być głaskane po głowie?
fot. Shutterstock
Czy zauważyłeś, że kiedy zaczynasz głaskać kota po głowie, to on zaczyna mruczeć z zadowolenia? Być może nawet zaobserwowałeś, że gdy twoja ręka bezwładnie zwisa, to mruczek instynktownie ociera się i pod nią „wchodzi”, licząc, że podrapiesz go między uszami. Zastanawiasz się, dlaczego koty lubią być głaskane po głowie? Poznaj powody, które być może cię zaskoczą.
„Podrap mnie tam, bo nie sięgam”
Jeśli chodzi o pielęgnację, to koty są samowystarczalne. Z małym wyjątkiem. Chociaż za pomocą łapek myją pyszczek i uszy, to jednak same nie mogą dobrze się podrapać czy polizać po głowie.
Głowa to obszar, który jest dla kotów stosunkowo niedostępny. Dlatego dotykając tego miejsca, w pewnym sensie wyświadczasz im przysługę – twierdzi dr Nicholas Dodman.
Zatem, kiedy głaszczesz kota po głowie, możesz być pewny, że mruczek to docenia.
Powrót do kocięctwa
Kocia mama zapewnia kociakom komfort i przejawia swoją troskę właśnie poprzez lizanie po głowie. Jeśli przejmiesz rolę matki i pogłaszczesz mruczka w tym miejscu, to prawdopodobnie przywrócisz mu wspomnienia z czasów, gdy był małym kotkiem i sprawisz, że poczuje się bezpiecznie – w końcu najlepiej jest u mamy 😉
Gruczoły zapachowe
Innym powodem, dla którego koty mogą doceniać drapanie po głowie jest fakt, że w tym miejscu znajdują się gruczoły zapachowe. Jeśli mruczek pozwala ci głaskać ten obszar to tym samym oznacza cię jako „coś” swojego, co należy do jego terytorium. Uważa się też, że oznaczanie poprzez zapach działa na koty uspokajająco.
Koty lubią być głaskane po głowie…
Teraz już wiesz, dlaczego koty lubią być głaskane w tym miejscu. Kiedy drapiesz pupila po głowie, zwróć również uwagę na całą jego postawą ciała, aby upewnić się, że pieszczoty na pewno sprawiają mu przyjemność.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined