16.12.2019
Czy jesteś zaklinaczem kotów? Tylko nieliczni potrafią odczytać kocią mimikę
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Okazuje się, że mimika kotów dla wielu z nas wciąż jest trudna do zinterpretowania. Są jednak wśród nas prawdziwi zaklinacze mruczków.
fot. Shutterstock
Chociaż mruczki mają szerzę wielbicieli, to dla wielu osób mimika kotów wciąż pozostaje tajemnicą. Naukowcy odkryli, że tak naprawdę jedynie garstka ludzi potrafi odczytywać emocje wypisane na kocich pyszczkach. Można powiedzieć, że osoby te należą do tzw. zaklinaczy kotów 😉 Według najnowszych odkryć badaczy ta umiejętność ma niewiele wspólnego z byciem kocim opiekunem, ale nic straconego, ponieważ… można się jej nauczyć.
Mimika kotów pod obserwacją badaczy
Kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Guelph przeprowadzili badanie, w którym wzięło udział 6329 ochotników z 85 krajów. Uczestnicy mieli za zadanie obejrzeć – starannie przygotowane wcześniej przez badaczy – krótkie filmiki, a następnie wypełnić kwestionariusz zawierający pytania dotyczące nastroju mruczków.
Ochotnicy obejrzeli 40 filmików, na których uchwycone zostały subtelne znaki zdradzające emocje kotów – pozytywne bądź negatywne. Fragmenty nagrań były wyrwane z kontekstu. Celowo wyeliminowano filmiki, na których mimika mruczków była zbyt oczywista ze względu na ułożenie uszu czy obnażone kły.
Większość uczestników badania miała problem z prawidłową interpretacją kociego nastroju. Ich wyniki były średnie – uzyskiwali oni przeważnie w przybliżeniu 12 punktów na 20.
Zaklinacze kotów
Skoro wyniki badania nie są takie satysfakcjonujące, to skąd przekonanie wśród naukowców, że koty w ogóle mają ekspresję? Okazuje się, że 13% uczestników – w przeciwieństwie do pozostałych – uzyskało w teście dobre rezultaty. Uzyskiwali oni przeważnie 15 punktów, a nawet i więcej. Byli w stanie dostrzec na kocim pyszczku subtelne zmiany świadczące o nastroju zwierzęcia. Co ciekawe, wśród tych osób znajdowały się przeważnie kobiety oraz weterynarze. Grupa ta została przez badaczy nazwana „zaklinaczami kotów”.
Koty mają swoją mimikę i poprzez nią przekazują nam ważne informacje o swoim dobrostanie. Jest coś w tym, że ludzie, którzy mają doświadczenie ze zwierzętami, potrafią to zauważyć. Być może zostali oni weterynarzami właśnie dlatego, że lepiej je rozumieją. Co więcej, świadczy to o tym, że można się tego nauczyć – powiedziała dr Georgia Mason.
Badacze doszli też do wniosku, że ludzie mają mniejszy problem z odczytywaniem u kotów pozytywnych emocji, niż negatywnych.
źródło: nationalgeographic.com
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
10.09.2024
5 typów kocich osobowości. Jakim jest twój kot?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rude są ciapowate, a szylkretki nieprzewidywalne? Zapomnij o stereotypach. Tym razem głos zabierają naukowcy.
undefined
09.09.2024
Dlaczego koty lubią być głaskane po głowie? Powody cię zaskoczą
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kiedy drapiesz mruczka między uszami, to wygląda jakby za chwilę miał się rozpłynąć? Czy wiesz, dlaczego koty lubią być głaskane po głowie?
undefined
26.08.2024
Po co kotu pazury? 5 powodów, dla których ich potrzebuje!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pazury mają kilka ważnych zastosowań w kocim życiu. Nie służą one tylko do drapania! Wyjaśniamy, do czego kotu potrzebne są pazury.
undefined