21.12.2023
NASA wysłała nagranie z dalekiego kosmosu na Ziemię. W roli głównej kot
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Po raz pierwszy w historii udało się przesłać film za pomocą lasera z odległości 31 mln km. A co na nim? Rudy kot o imieniu Taters goniący laser.
fot. NASA/JPL-Caltech
Na szczęście, aby zobaczyć historyczne nagranie, nie trzeba było wysyłać rudzielca w kosmos. Opiekunem kota jest pracownik Jet Propulsion Laboratory (JPL). Sonda Psyche została wysłana w październiku 2023 roku na sześcioletnią misję, by zbadać planetoidę (16) Psyche. Obiekt ma również inne zadania, w tym przetestowanie nowoczesnej technologii laserowej, która może zrewolucjonizować sposób komunikacji z sondami kosmicznymi i astronautami w głębokim kosmosie.
„Deep-space laser”
Projekt o nazwie „Deep-space laser” znajduje się obecnie w fazie testów. Pozwala on na przesyłanie wiadomości i danych na olbrzymie odległości z prędkością, którą większości nam trudno sobie wyobrazić. Dowodem na to jest przesłanie nagrania z kotem na odległość 31 mln km – to odległość 80 razy większa niż odległość do Księżyca.
Kot w kosmosie
To pierwsze w historii strumieniowe wideo w jakości ultra HD przesłane z głębokiej przestrzeni za pomocą lasera – informuje NASA.
15-sekundowy filmik z kotem przesłano na Ziemię 11 grudnia. Wideo o ultra-wysokiej rozdzielczości potrzebowało jedynie 101 sekund, aby przebyć tę drogę, przesyłając dane z prędkością 267 megabitów na sekundę (Mbit/s).
Grafiki nakładane na filmik pokazują m.in. trajektorię orbitalną Psyche, techniczne szczegóły dotyczące lasera, prędkość transmisji danych, kopułę teleskopu Hale'a w Obserwatorium Palomar w hrabstwie San Diego, a także rytm serca, kolor i rasę kota Tatersa.
Komunikacja laserowa w dalekim kosmosie – jak działa?
Jak wyjaśnia agencja kosmiczna, komunikacja laserowa w głębokim kosmosie opiera się na potężnym sygnale laserowym z Table Mountain Facility JPL w Kalifornii, który działa jak latarnia morska, pomagając Psyche w precyzyjnym kierowaniu nadajnikiem. Sonda używa lasera do przesłania informacji na Ziemię – są one odbierane i pobierane przez Teleskop Hale'a w Obserwatorium Palomar w hrabstwie San Diego. Komunikacja optyczna, wykorzystująca technologię światłowodową, pozwala na podróż sygnału świetlnego z prędkością porównywalną do fal radiowych – ma większą zdolność przekazywania informacji.
Eksperyment „Deep Space Optical Communications” osiągnął „pierwsze światło” 14 listopada, przesyłając wiadomość z odległości około 10 milionów mil w zaledwie 50 sekund. Stopniowo zwiększano prędkość pobierania danych, aż w dniu 4 grudnia dopasowano ją do szerokopasmowego internetu – poinformowano w komunikacie prasowym.
„To naprawdę duży kamień milowy”
Głównym celem eksperymentu „Deep Space Optical Communications” (DSOC) jest przygotowanie narzędzi do komunikacji na odległości większe niż Ziemia-Księżyc, zwiększając przepustowość transmisji danych i przygotowując się do przyszłych misji kosmicznych.
NASA planuje dalszy rozwój technologii komunikacji międzyplanetarnej, wykorzystując doświadczenia z testów laserowych. Sonda Psyche, poruszająca się w kosmosie od października, będzie kontynuować misję do 2029 roku.
Przyspieszenie przekazywania wiadomości z głębokiego kosmosu na Ziemię, a także zwiększenie przepustowości jest kluczowe dla osiągnięcia naszych przyszłych celów eksploracyjnych i naukowych. Z niecierpliwością oczekujemy dalszego postępu tej technologii i transformacji sposobu komunikacji podczas przyszłych misji międzyplanetarnych – podkreśliła w komunikacie prasowym Pam Melroy, zastępca administratora NASA.
źródło: www.jpl.nasa.gov
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined