23.02.2019
Rude jest piękne. 6 ciekawostek o ryżych kotach
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty o tym umaszczeniu cieszą się niezwykłą popularnością. I nic dziwnego – są naprawdę wyjątkowe!
fot. Shutterstock
Rudy kot przypominający komiksowego Garfielda to marzenie niejednego miłośnika tych zwierząt. Ci, którzy mają szczęście mieszkać z rudzielcami, podziwiają ich przepiękne futerka i zachwalają ich unikalne osobowości. Czy to nie lekka przesada? Być może – ostatecznie wszystkie koty są cudowne! Jednocześnie nie można zaprzeczyć, że pomarańczowe mruczki cieszą się ogromną popularnością. I skrywają sporo ciekawych tajemnic 😉 Czas poznać niektóre z nich!
1. Każdy rudy kot to pręgusek
Może mieć odcień pomarańczy, marchewki czy zachodzącego słońca, ale na jego futerko zawsze uda się zlokalizować pręgi! Bywają wyraźne niczym u tygrysa lub ledwo widoczne, ale są – na próżno szukać rudego kota, który nie miałby znaczeń. Nie każdy pręgusek jest rudzielcem, ale każdy rudzielec jest pręguskiem.
2. Błogosławione (?) „M”
Znakiem rozpoznawczym rudzielców jest – oprócz ognistej sierści – charakterystyczne „M” na głowie, zlokalizowane zaraz powyżej oczu. Skąd się tam wzięło? Najprawdopodobniej jest to element kamuflażu, umożliwiający kotu skuteczne ukrywanie się w naturalnym środowisku. Tyle nauka, ale jest jeszcze jedno, nieco bardziej interesujące „wyjaśnienie”. Według jednej z legend, rudy kot miał utulać do snu Dzieciątko Jezus, gdy nie mogło zasnąć – ogrzewał je swoim puszystym ciałkiem i mruczał mu do ucha. Maryja była tak wdzięczna zwierzakowi, że pocałowała go w czoło, zostawiając w tym miejscu znak przypominający literkę „M”.
3. Męski odcień
Niemal 80% rudych kotów to samce – kotki o takim umaszczeniu rodzą się znacznie rzadziej. Nie ma w tym żadnej magii, jest za to czysta genetyka – więcej na ten temat możesz przeczytać TUTAJ.
4. Rozgadany ryży
Wśród kociarzy od dawna funkcjonują teorie przypisujące konkretne cechy charakteru określonym kolorom futerka. Niewykluczone, że coś jest na rzeczy – opiekunowie rudzielców zgodnie twierdzą, że koty o tym umaszczeniu są wyjątkowo sprytne, towarzyskie i gadatliwe. Mówią dużo i chętnie, wydając z siebie różnorodne dźwięki – miauczą, skrzeczą, trylują…
5. Łakome niczym Garfield
Mówi się, że koty o rudym umaszczeniu to prawdziwi smakosze – lubią sobie dużo i smacznie podjeść. Jednocześnie często zdradzają tendencje do lenistwa, co w połączeniu z dużym apetytem może skutkować nadprogramowymi kilogramami. Dlatego lepiej uważać. Wszyscy pamiętamy figurę Garfielda – miłośnika lasagne… W twoim domu mieszka rudy kot? Zatem na wszelki wypadek pilnuj jego wagi!
Polecane przez redakcję
Reklama
6. Wesołe pieguski
U wielu rudzielców z wiekiem często pojawiają się tzw. plamy soczewicowate (zwane też lentigo) – przebarwienia przypominające ludzkie piegi. Zwykle są zlokalizowane na nosie, dziąsłach i małżowinach usznych. Są efektem niegroźnego rozrostu melanocytów występujących w naskórku i błonach śluzowych – nie mają związku ze słońcem, to kwestia genetyki. Więcej na temat kocich piegów przeczytasz TUTAJ.
Czy ty również zaliczasz się do osób, które uważają, że rudy kot to wyjątkowy kot? A może mieszkasz z rudzielcem pod jednym dachem? Daj znać w komentarzach!
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
27.05.2023
Akustyczny kotek – tajny i okrutny projekt CIA
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwinny, szybki, bezszelestny i niezwracający na siebie uwagi. To cechy agenta tajnego wywiadu, ale też… kotów. Podczas zimnej wojny CIA dostrzegła to podobieństwo i postanowiła je wykorzystać, operując kota, by powstał tzw. akustyczny kotek.
undefined
25.05.2023
Kocia muzyka, czyli najbardziej znane piosenki o kotach
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Wydawać by się mogło, że kocia muzyka jest czymś nieprzyjemnym dla ucha. Tymczasem piosenki o kotach znamy wszyscy, często nawet nie wiedząc, że są właśnie o mruczkach! Sprawdź, o których tytułach mowa.
undefined
12.05.2023
Twój kot ma nadciśnienie? To możliwe! Zbyt rzadko badamy kotom ciśnienie krwi!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nadciśnienie u kotów daje objawy często w momencie, kiedy jest już bardzo poważne. Z tego powodu nie należy zaniedbywać regularnego badania kociego ciśnienia. Pozwoli ono szybko wdrożyć leczenie i zadbać o kociego towarzysza.
undefined