10.07.2020
Czy kot może mieć obsesję na punkcie jedzenia?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Rzucanie się na jedzenie, wyjadanie w pośpiechu zawartości miski nie tylko swojej, ale też i innych mruczków - to coś więcej niż tylko doskwierający głód. Skąd ta obsesja u kota na punkcie jedzenia?
fot. Shutterstock
Czy twój kot pożera jedzenie, jakby przez dłuższy czas nic nie jadł? Co więcej, nie zadowala się jedynie zawartością swojej miski, ale bez żadnych skrupułów wyjada innym czworonożnym, a nawet i dwunożnym domownikom? Ponadto niekiedy też w trakcie jedzenia zachowuje się agresywnie? Skąd ta cała obsesja u kota na punkcie jedzenia, skoro mruczek nie jest głodzony? Badania ujawniły, że to nie głód jest przyczyną tych agresywnych zachowań podczas jedzenia. Czego jeszcze dowiedzieli się badacze?
Nieumiarkowanie w jedzeniu
Grupa naukowców z Università degli Studi di Padova we Włoszech opublikowała w „Journal of Veterinary Behaviour” studium przypadku 8-miesięcznego kota syjamskiego o imieniu Otto. Mruczek wykazywał nie tylko obsesję na punkcie jedzenia, ale też i tzw. agresję pokarmową. Naukowcy stwierdzili, że mruczki, które przejawiają tego typu zachowania, mogą mieć coś, co nazywa się „psychogennym, nienormalnym zachowaniem żywieniowym”. Zatem jest to zaburzenie, które ma podłoże psychologiczne.
8-miesięczny Otto w pośpiechu zjadał – a raczej pochłaniał – własny posiłek, a następnie częstował się pokarmem z miski drugiego kota. Wciąż nienasycony syjam kradł również jedzenie z talerzy opiekunów. Jego zachowanie nie kończyło się jedynie na nieumiarkowanym apetycie. Bywało, że podczas zjadania posiłku syczał lub warczał. Co więcej, pochłaniał również rzeczy niejadalne – jak plastikowe zabawki.
Psychogenna obsesja u kota na punkcie jedzenia
Grupa badaczy dokładnie przebadała Ottona, aby wykluczyć jakiekolwiek problemy zdrowotne. Wyniki badań nie wykryły niczego niepokojącego – oprócz wysokiego poziomu cukru we krwi.
Kot wykazywał nienormalne reakcje na jedzenie podczas przygotowywania posiłku i podczas jego spożywania. Nie tylko podbiegał do pojemnika na żywność, ale wręcz się na niego rzucał. Maniakalnie zjadał całą rację żywnościową, a gdy tylko skończył, szukał więcej – relacjonowali naukowcy.
Badacze stwierdzili, że nietypowe zachowanie syjama ma charakter psychogenny. Zalecili oni opiekunom kota terapię behawioralną. Obejmowała ona przede wszystkim wzbogacenie środowiska Ottona, poświęcanie czasu na zabawy i nawiązywanie z nim interakcji. Ważne było też nagradzanie pozytywnego zachowania i ignorowanie zachowań negatywnych, a także ograniczenie kontaktu kota z żywnością – z wyjątkiem jego posiłków. Oznaczało to więc niespożywanie w jego towarzystwie żadnego jedzenia.
Czy Otto się zmienił?
Po pięciu miesiącach restrykcyjnego przestrzegania nowych zasad badacze stwierdzili, że Otto nie przejawia już zachowań świadczących o jego obsesji na punkcie jedzenia. Dlatego też stopniowo wpuszczano go do jadalni, kiedy opiekunowie spożywali posiłek. Otto zachowywał się wówczas spokojnie i nie żebrał o jedzenie. W związku z końcowymi obserwacjami naukowcy uznali, że ich plan leczenia jest jak najbardziej skuteczny. Grupa badaczy z Università degli Studi di Padova uważa, że nieprawidłowe zachowania związane z jedzeniem wynikają ze stresu, jaki zwierzę przeżyło we wczesnym okresie życia. Mimo trudnych przejść w początkowym etapie życia, kot poddany odpowiedniej terapii behawioralnej jest w stanie się zmienić, a obsesja na punkcie jedzenia okazuje się zaburzeniem do opanowania.
źródło: www.thecatniptimes.com
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
22.09.2023
Rudy kot jest wyjątkowy! Sprawdź dlaczego...
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia natura zaskakuje nas na każdym kroku. Te niesamowite zwierzęta wciąż mają wiele tajemnic. Ale czy wiedziałeś, że rudy kot to prawie zawsze… kocur? Ruda kotka to w naturze niezwykła rzadkość. Jeśli więc jesteś opiekunem takiej damy… masz obok siebie prawdziwy unikat! Co jeszcze warto wiedzieć o rudych kotach?
undefined
20.09.2023
Patrzy w ścianę, stroszy futro, syczy – o co mu chodzi? Czy koty mogą widzieć... duchy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Co jakiś czas wraca temat tego, czy koty są w stanie widzieć duchy. Na pewno każdy z nas widział przynajmniej raz w życiu kota wpatrującego się w przestrzeń albo syczącego na ścianę czy... powietrze. Czy to możliwe, że koty widzą duchy i tak sygnalizują ich obecność?
undefined
20.09.2023
Czy dieta roślinna może być zdrowsza dla kota? Najnowsze badania wskazują, że tak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dieta roślinna ma lepszy wpływ na zdrowie kota – przekonują lekarze weterynarii. Poznaj wnioski z najnowszych badań.
undefined