28.02.2022
Żółte, zielone, niebieskie… jak to się dzieje, że kot ma takie, a nie inne oczy?
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Przeróżne barwy kocich oczu nie biorą się znikąd. Zastanawialiście się kiedyś, na jakiej zasadzie to działa? Co wpływa na określony kolor kocich oczu?
Fot. Shutterstock
Wiemy, że kocie oczy mogą mieć przeróżne barwy. Zdarzają się także koty o dwóch tęczówkach różnego koloru bądź nawet wielu barw zawartych w obrębie jednej tęczówki. Jednak, co faktycznie decyduje o tym, jak wyglądają oczy mruczka? Czy kolor sierści ma z tym jakieś powiązanie? Przekonajmy się, co wpływa na dany odcień kocich oczu i odpowiedzmy na powyższe pytania.
Od czego zależy kolor sierści i kolor oczu kota?
Zarówno kolor sierści, jak i oczu kota zależą od ilości melaniny. Jest to pigment, który wpływa na umaszczenie mruczka i odcienie tęczówki. Analogicznie, melanina w ludzkim organizmie odpowiada za kolor skóry, włosów i oczu. To od stopnia ilości melaniny w organizmie zależy ostateczny wygląd. Ciemniejsze futro kota oznacza większą ilość melaniny, natomiast jaśniejsze odcienie umaszczenia są równoznaczne z małą ilością barwnika. Kompletny brak melaniny skutkuje albinizmem. Podobnie wygląda kwestia odcienia oczu. Bursztynowe oznaczają dużo pigmentu. Niewielka ilość melaniny zaowocuje zielonymi oczami. Natomiast kot bez melaniny w tęczówce będzie miał oczy niebieskie.
Co ciekawe, gdy małe kocięta przychodzą na świat, ich oczy są niebieskie, gdyż melanina jeszcze nie uaktywniła swojego działania. Dopiero koło szóstego tygodnia można dostrzec prawdziwą barwę oczu mruczka.
Jaki może być kolor kocich oczu?
Kolory kocich oczu mogą być następujące:
- niebieski,
- zielony,
- pomarańczowy,
- żółty,
- złoty,
- miedziany / bursztynowy.
Koty mogą mieć także różnokolorowe tęczówki bądź zdarzają się różnice między barwą jednego, a drugiego oka (heterochromia). Zjawisko to jest efektem zaburzenia rozwojowego tęczówki. Występuje najczęściej u białych kotów, które mają jedno oko niebieskie, a drugie – zielone bądź żółte. Dzieje się tak dlatego, że gen odpowiedzialny za białe futro często blokuje dystrybucję melaniny do oczu. Co interesujące, koty z białą sierścią i niebieskimi oczami mają predyspozycje genetyczne do problemów ze słuchem i bycia głuchymi (odpowiada za to tak zwany gen Z), a niektóre mruczki z heterochromią bywają głuche lub częściowo głuche na ucho od strony niebieskiego oka. Jest to inna wada rozwojowa towarzysząca zaburzeniu kociej tęczówki.
Jakie są typowe połączenia kolorystyczne sierści i oczu?
Zwykle mamy utrwalone w głowie bardziej typowe wizje kotów pod kątem połączenia koloru futra z konkretną barwą tęczówek. Oto jedne z „utartych” wizji zestawów kolorystycznych sierść+oczy:
- czarna sierść + złote / zielone oczy,
- jasna sierść z ciemniejszym ubarwieniem na pyszczku, uszach, ogonie + niebieskie oczy,
- biała sierść + niebieskie / zielone / złote / miedziane oczy.
Zapisz się do newslettera Koty.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
źródło: https://www.cuteness.com/13728326/what-causes-different-eye-colors-in-cats
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
03.05.2025
Czy koty rozumieją nasze słowa?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prawdopodobnie odkąd sięgasz pamięcią, prowadziłeś ze swoim kotem jednostronne rozmowy. Czasami może i odpowiedział miauknięciem. Mimo to zawsze zakładałeś, że cię słucha i pewnie uważałeś, że cię rozumie. Czy słusznie?
undefined
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined