Głuchota u białych kotów. Czy każdy biały kot nie słyszy?


Dlaczego niektóre białe koty są głuche? Czy każdy biały kot nie słyszy?

Gen odpowiedzialny za biały kolor futra może nieść ze sobą głuchotę. Między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami a głuchotą istnieje ścisły związek. Dlatego głuchota u białych kotów o niebieskich oczach występuje najczęściej, jednak wszystko zależy od genotypu konkretnego osobnika.  Aby potwierdzić lub wykluczyć głuchotę u kota, wykonuje się specjalne badania.

Głuchota wrodzona, nazywana też głuchotą noworodków, ujawnia się w chwili narodzin. Kot, u którego występuje głuchota wrodzona, rodzi się z prawidłowo ukształtowanymi uszami, ale w ciągu pierwszych kilku dni po urodzeniu struktury odgrywające istotną rolę w procesie słyszenia ulegają degeneracji. Kiedy przewód słuchowy kocięcia w kilka tygodni później otwiera się, zwierzę jest głuche.

Głuchota u białych kotów

Gen głuchoty jest również odpowiedzialny za biały kolor sierści. Nie oznacza to jednak, że wszystkie białe koty są głuche. Istnieje zbiór genów, który determinuje występowanie jednocześnie wszystkich cech – białej sierści, niebieskiego koloru oczu – odpowiadających za głuchotę. Jednak najważniejsze jest to, że nie każdy kot zawdzięcza takie umaszczenie i barwę tęczówek właśnie tym konkretnym genom.  Ponadto wydaje się, że głuchota u białych kotów występuje częściej u kotów długowłosych niż u krótkowłosych.

Białe koty mogą mieć oczy żółte lub niebieskie, a czasem tęczówki o różnym kolorze. O takich kotach mówi się, że są różnookie. Chociaż głuchotą mogą być dotknięte koty o wszystkich opisanych wyżej kolorach tęczówek, najbardziej narażone na nią są właśnie koty niebieskookie lub o jednym oku niebieskim.

Chociaż chorobę tę nazywamy głuchotą, nie wszystkie dotknięte nią koty są całkowicie głuche. Czasem proces dotyczy tylko jednego ucha, podczas gdy drugie rozwija się normalnie. U kotów różnookich (o jednym oku niebieskim, a drugim żółtym) bardzo często głuchota występuje po stronie oka niebieskiego, przy normalnym słyszeniu po stronie oka żółtego.

różnooki biały kot
fot. Shutetrstock

Eliminacja z hodowli

Koty z głuchotą wrodzoną powinny być wyłączone z hodowli. Rozmnażanie głuchych białych kotów stwarza poważne niebezpieczeństwo rodzenia się głuchych kociąt.

Białe koty o niebieskich oczach w porównaniu do kotów o innym umaszczeniu i kolorze tęczówki są bardziej narażone na głuchotę wrodzoną. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy kot, który posiada takie cechy jest głuchy. Wiele z nich słyszy normalnie przynajmniej na jedno ucho. Mówimy o nich, że są częściowo głuche.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments