21.02.2018
Niesamowita historia Messiego. Puma cudem uratowana z rosyjskiego zoo
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Adopcja dzikiego kota to rzadko dobry pomysł. Jednak w tym przypadku było inaczej. Poznajcie Messiego!
Fot. Instagram/I_am_puma
Oto najsłynniejsza puma domowa na świecie! Messiego, bo tak bawi się nasz bohater na Instagramie obserwuje go ponad 300 tysięcy osób! Jaka jest historia tego niesamowitego dzikiego kota?
Puma domowa – czy to w ogóle możliwe?
Pumy (popularnie zwane także kuguarami lub lwami górskimi) to zwierzęta stworzone do życia na wolności. Są wielkie, drapieżne i groźne. Nie powinny być udamawiane. Dla własnego i naszego bezpieczeństwa. Jednak Messi stanowi wyjątek. Został uratowany z rosyjskiego zoo kontaktowego. Warunki, które tam panowały były dla niego bardzo szkodliwe. Żył w ciasnej klatce. A dzikie koty, jak żadne inne, potrzebują do życia przestrzeni. Ludzie oglądali go z bliska, mogli go nawet dotknąć, a to niezwykle stresujące dla drapieżników. Messi z tego wszystkiego się rozchorował i zaczął potrzebować całodobowej opieki, której zoo nie było w stanie mu zapewnić.
Na szczęście pojawili się Aleksander i Maria. Para zaadoptowała dwuletniego kota i zagwarantowała mu dużo lepsze warunki. Co więcej – wręcz zaczęła go rozpieszczać, a przede wszystkim pokochała. A razem z nimi my i cały świat!
W tej chwili zachowanie Messiego nie odróżnia go od zwykłego domowego mruczka. Jedyne co mogłoby wskazywać, że to nie jest typowy kociak, to miłość do wody. Ta puma domowa wręcz uwielbia pluskać się w wannie i zażywać relaksacyjnych kąpieli.
Messi biega za zabawkami, drapie swoje drapaki i rozciąga się na miękkim kocu niczym zwyczajny domowy kot.
Maria i Aleksander pokazują Messiemu świat. Ten uwielbia podróże i nowe doświadczenia. Bierze także lekcje manier w szkole dla psów!
Messi miał wielkie szczęście. Jego nowi opiekunowie uratowali mu życie. Przez chorobę, której nabawił się w zoo, nie mógłby poradzić sobie sam. Jednak „moda” na wielkie koty jest dla nich niebezpieczna. Rośnie ilość hodowli dzikich kotów. W większości nielegalnych. Te zwierzęta nie powinny być w niewoli. Ich życie powinno toczyć się na wolności, gdzie bez szwanku dla innych mogą prowadzić swój drapieżny tryb życia.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined