09.10.2021
Skąd u kotów biorą się paski? Naukowcy odpowiadają
Natalia Borzuta
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
We wrześniu 2021 roku został opublikowany artykuł naukowy, poświęcony między innymi zagadnieniom związanym z kocim umaszczeniem. O tych kwestiach warto wiedzieć.
fot. Shutterstock
Wzory na kociej sierści od zawsze fascynują nie tylko kocich opiekunów, ale także naukowców. Co sprawia, że domowe koty wyglądają jak małe tygryski? Skąd u kotów biorą się paski?
Paski w brzuchu mamy
W badaniu opublikowanym we wrześniu tego roku w Nature Communications naukowcy – Christopher B. Kaelin, Kelly A. McGowan, Gregory S. Barsh – wykazali, że geny, które tworzą charakterystyczny wzór pręgowany, są aktywowane w komórkach skóry embrionu, czyli jeszcze zanim rozwinie się futro kota. Zaobserwowano pod mikroskopem, że już wczesne komórki skóry naśladują prążki. Jest to odkrycie nigdy wcześniej nie odnotowane w kontekście komórek embrionalnych.
Domowe tygryski – skąd u kotów biorą się paski?
Autorzy artykułu dopuszczają możliwość, że ten unikalny, odkryty przez nich proces genetyczny może być dokładnie tym samym mechanizmem, który tworzy paski i plamki u dzikich kotów, takich jak tygrysy czy gepardy. Zauważają jednak, że same paski pochodzą prawdopodobnie od bezpośredniego przodka kota domowego, pasiastego żbika z Bliskiego Wschodu.
Wzór kolorystyczny na embrionie
Naukowcy zebrali ponad tysiąc embrionów z klinik weterynaryjnych, które przeprowadzały kastrację dzikich kotów. Dzięki temu badacze mogli badać embriony, które i tak były skutkiem ubocznym zabiegu kastracji i zostałyby wyrzucone. Było to więc badanie w pełni etyczne.
Kiedy McGowan zbadała pod mikroskopem komórki skóry 25-28-dniowych embrionów, zauważyła, że grubsze obszary skóry przeplatają się z cieńszymi, tworząc tymczasowy wzór kolorystyczny, który przypominał ubarwienie pręgowane u dorosłych kotów.
Wzór tworzy się sam
Co ciekawe, naukowcy zwracają uwagę również na to, że wzór tworzy się w sposób trudny do przewidzenia. Oznacza to, że za każdym razem tworzy się trochę inny układ pasków lub plamek. Czytamy jednak, że na tym etapie badań trudno jest w pełni wyjaśnić tę „biologiczną spontaniczność”.
Zespół Barsha postrzega obecnie produkcję wzorów kolorystycznych u kotów jako proces dwuetapowy. Najpierw komórki skóry decydują o tym, czy wzór pręgowany będzie ciemny czy jasny. Następnie mieszki włosowe rosną i wytwarzają pigmenty. Naukowcy potwierdzili więc, że istnieje gen odpowiedzialny za pręgi u kotów, który już na poziomie embrionalnym determinuje umaszczenie kota.
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined