04.03.2018
Uszy kota – niezwykły narząd słuchu i barometr nastroju!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy zauważyłeś, że uszy kota mają tendencję do drgania i poruszania się w różnych pozycjach? Cóż, nie robią tego dla twojej rozrywki.
fot. Shutterstock
„Dlaczego masz takie wielkie uszy? – Żebym cię mogła lepiej słyszeć, kochanie” – chyba każdy zna ten fragment z Czerwonego Kapturka. Kocie uszy może nie są duże, ale za to wyróżniają się trójkątnym kształtem (wyjątkiem są np. takie rasy, jak kot zwisłouchy czy american curl) i niezwykłą czułością nawet na najcichszy szelest. Uszy kota to takie mini radary, które wyłapują różne dźwięki.
W związku z tym chyba nikogo nie dziwi, że „mobilne” uszy naszych mruczków są również jednym z głównych sposobów, w jaki komunikują się z nami i pomiędzy sobą.
O 180 stopni
Kocie uszy są niezwykłe. Nie dość, że dumnie wieńczą głowę kota, to jeszcze w każdym z nich znajdują się aż 32 mięśnie (!). Taka budowa zapewnia swobodę ruchu i pozwala obrócić ucho o 180 stopni, aby wychwycić źródło pochodzenia nawet najcichszego szelestu. Co więcej, jeżeli będziesz bacznie obserwować uszy kota, możesz wychwycić zmiany w jego… nastroju.
Uszy kota – barometr nastroju
Wyprostowane uszy zwrócone do przodu zdradzają, że kot jest czujny i czymś zainteresowany. Z kolei uszy zwrócone do przodu, ale jednocześnie lekko pochylone do tyłu lub delikatnie obrócone na boki oznaczają, że kot jest zrelaksowany. Skupmy się jednak na uszach skierowanych na boki i do tyłu. Co takie ułożenie mówi nam o humorze mruczka?
Uszy, które są skierowane na boki i przypominają samolot są najczęściej oznaką poddenerwowania i niepokoju.
Im bardziej kot jest przerażony, tym jego uszy są bardziej płaskie. Większość agresji u kotów ma źródło w strachu – mówi dr Katherine Houpt, profesor medycyny behawioralnej.
Kiedy strach, a kiedy agresja?
Uszy, które położone są na bok, przeważnie oznaczają strach i nieufność. Jednak czasami bywa tak, że ten nastrój przekształca się w agresję, która może zakończyć się atakiem. W takiej sytuacji oprócz położenia uszu (również spłaszczone, ale widocznie „rozchodzące się” na boki) należy też sprawdzić źrenice i postawę ciała.
Im bardziej kot się boi, tym jego źrenice będą większe. Jeśli jednak będzie nastawiony do otoczenia agresywnie, można zauważyć odwrotną tendencję – wyjaśnia dr Margaret Gruen.
Należy pamiętać, że koty ze spłaszczonymi uszami mogą zaatakować, gdy ich właściciele zignorują ostrzeżenie. Koty instynktownie spłaszczają swoje uszy, kiedy są podenerwowane lub gniewne, by ochronić je przed pazurami czy zębami podczas walki.
Jak zatem rozróżnić położenie uszu na tzw. „samolot” od tych skierowanych na boki? Według dr Katherine Houpt:
Polecane przez redakcję
Reklama
Różnica polega na tym, czy można zobaczyć otwory kanałów usznych. Jeśli nie możesz ich zobaczyć, a uszy twojego kota są położone płasko, albo odchylone na bok i do tyłu oznacza to strach oraz agresję.
Teraz kiedy będziesz zastanawiać się, co twój ukochany pupil chce ci powiedzieć lub jak się czuje, spójrz na pozycję uszu, które zdradzą ci bardzo wiele o emocjach kota. A teraz z ciekawości… Jak ułożone są uszy twojego mruczka, kiedy czytasz artykuł o mini-radarkach?
Zobacz powiązane artykuły
27.05.2023
Akustyczny kotek – tajny i okrutny projekt CIA
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwinny, szybki, bezszelestny i niezwracający na siebie uwagi. To cechy agenta tajnego wywiadu, ale też… kotów. Podczas zimnej wojny CIA dostrzegła to podobieństwo i postanowiła je wykorzystać, operując kota, by powstał tzw. akustyczny kotek.
undefined
25.05.2023
Kocia muzyka, czyli najbardziej znane piosenki o kotach
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Wydawać by się mogło, że kocia muzyka jest czymś nieprzyjemnym dla ucha. Tymczasem piosenki o kotach znamy wszyscy, często nawet nie wiedząc, że są właśnie o mruczkach! Sprawdź, o których tytułach mowa.
undefined
12.05.2023
Twój kot ma nadciśnienie? To możliwe! Zbyt rzadko badamy kotom ciśnienie krwi!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nadciśnienie u kotów daje objawy często w momencie, kiedy jest już bardzo poważne. Z tego powodu nie należy zaniedbywać regularnego badania kociego ciśnienia. Pozwoli ono szybko wdrożyć leczenie i zadbać o kociego towarzysza.
undefined