04.05.2020
Po co kotom wibrysy na łapkach?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy wiesz, że z tyłu przednich łapek koty mają wibrysy? Te wąsy nazywane są wibrysami nadgarstkowymi i są dla mruczka wyjątkowo cenne!
fot. Shutterstock
Wibrysy, czyli kocie wąsy, poza dodawaniem mruczkowi charakternego uroku pełnią kilka bardzo ważnych funkcji. Każdy będzie w stanie wskazać miejsce występowania kocich wąsów. Ale już nie każdy wie, że znajdują się one nie tylko w obrębie pyszczka! Wibrysy możemy znaleźć również na łapkach. Czy wiesz, jaką pełnią rolę?
Wibrysy pomagają kotu się poruszać
Koci pyszczek ozdabiają piękne wąsy. W zależności od wielkości czy też rasy kota, mogą one być dość cienkie lub grube. Większość kotów ma białe włosy czuciowe, ale niektóre z nich mogą mieć kolor szary, a nawet czarny. Bez względu na gęstość i rodzaj wibrysów, które mają nerwowe zakończenia, są one dla kotów bardzo ważnym narzędziem sensorycznym. Kocie wąsy znajdują się blisko zatoki żylnej, dlatego są tak unerwione, a co za tym idzie – wrażliwe. Są wyczulone nawet na najlżejszy dotyk.
Wibrysy, które znajdują się m.in. na policzkach, dolnej i górnej wardze, a także nad oczami, umożliwiają kotu poruszanie się w otoczeniu, zwłaszcza w ciemnościach.
Po co kotom wibrysy na łapkach?
Wibrysy nadgarstkowe znajdują się na przednich łapkach. Być może nawet do dziś nie byłeś tego świadomy – wszak niektóre koty mogą mieć bardzo krótkie włosy, które wtapiają się w sierść. Wąsy nadgarstkowe są nieocenione podczas polowania – pomagają określić i wyczuć ruch ofiary schwytanej w łapki. Pomagają również ustalić, czy ofiara znajduje się we właściwej pozycji do ogłuszającego lub śmiertelnego ugryzienia, bez konieczności jej widzenia. To o tyle ważne, że kocie oczy mają trudności z koncentracją na przedmiotach, które znajdują się zbyt blisko nich.
Co prawda dzisiejsze koty domowe teoretycznie nie muszą polować, jednak wiele wychodzących mruczków nadal to robi. Nawet gdy zdobycz zostanie złapana i jest w trakcie przenoszenia do domu, te wąsy informują kota, jak bardzo ofiara walczy lub czy obraca się, próbując uciec. Ponieważ włosy nadgarstkowe są bliżej ziemi, pozwalają też kotom odczuwać wibracje. Dzięki temu koty są nie tylko lepszymi łowcami, ale także mogą uniknąć zasadzki ze strony innych kotów czy drapieżników. Pamiętaj, że wibrysy są czułe na ból – nigdy za nie nie ciągnij ani ich nie przycinaj!
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
24.05.2025
Czy twój kot jest psychopatą? Sprawdź!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy brak empatii u mruczka może świadczyć o tym, że kot jest psychopatą? Nowe badania polegały na przeanalizowaniu zachowań czworonogów. Sprawdź, jak wygląda test na psychopatię u kotów.
undefined
13.05.2025
Nadciśnienie u kota. Objawy, skutki, leczenie
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nadciśnienie u kota to często nieuświadomiony lub zaniedbywany problem zdrowotny. Może ono jednak prowadzić do bardzo poważnych komplikacji. Warto zatem regularnie badać kocie ciśnienie, co pozwoli na szybkie wykrycie choroby u pupila i rozpoczęcie leczenia.
undefined
03.05.2025
Czy koty rozumieją nasze słowa?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prawdopodobnie odkąd sięgasz pamięcią, prowadziłeś ze swoim kotem jednostronne rozmowy. Czasami może i odpowiedział miauknięciem. Mimo to zawsze zakładałeś, że cię słucha i pewnie uważałeś, że cię rozumie. Czy słusznie?
undefined