26.10.2021
18 miesięcy więzienia za handel dzikimi kotami
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mydlił oczy urzędnikom. W papiery wpisywał koty bengalskie i savannah, a prowadził handel dzikimi kotami: karakalami i serwalami.
fot. Shutterstock
Christopher Casacci z Amherst w stanie Nowy Jork został skazany na 18 miesięcy więzienia za handel dzikimi afrykańskimi kotami. Nowojorczyk złamał ustawy Lacey Act i Animal Welfare Act (o dobrostanie zwierząt).
Celem ustawy Lacey i ustawy o dobrostanie zwierząt jest ochrona dzikiej przyrody, ryb i innych zwierząt, zwłaszcza tych, które mogą być zagrożone, przed osobami, które chcą czerpać zyski z handlu nimi. Egzekwowanie tych ustaw jest ważne, aby zapewnić ochronę zwierzętom takim jak dzikie koty afrykańskie – powiedział prokurator Trini E. Ross.
To był handel dzikimi kotami, a nie ich ratowanie
Casacci reklamował, importował i sprzedawał dzikie afrykańskie koty za pośrednictwem „ExoticCubs.com” od lutego do czerwca 2018 roku. Oskarżono go o import i sprzedaż kilkudziesięciu karakali i serwali po 7500-10000 dolarów za osobnika.
Próbował się bronić, twierdząc, że działał jako organizacja ratująca wielkie koty, jednak dowody mówiły co innego. Casacci jest również oskarżony o fałszowanie dokumentów transportowych w celu ukrycia prawdziwego gatunku zwierzaków. W papierach figurowały jako koty bengalskie lub savannah (hybryda kota domowego i serwala), podczas gdy w rzeczywistości były to karakale i serwale.
Handel dzikimi kotami zagraża ludziom i środowisku
Sprzedaż dzikich zwierząt jako zwierząt domowych nie tylko łamie prawo, ale także zagraża lokalnym społecznościom i środowisku – argumentował zastępca prokuratora generalnego Todd Kim z Wydziału Środowiska i Zasobów Naturalnych Departamentu Sprawiedliwości.
Nic dziwnego, karakale to drapieżniki o wiele większe od największych ras kotów domowych. Dorosły samiec może osiągnąć wagę 20 kg. Podobnej wielkości są wyglądające jak minigepardy serwale.
Zarówno karakale, jak i serwale są chronione na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, a ich posiadanie w celach komercyjnych i sprzedaż ogranicza prawo stanu Nowy Jork. Tymczasem wiele kociąt sprowadzonych przez Casacciego zmarło jeszcze przed sprzedażą lub kilka dni po niej. Te, które przeżyły, odebrano mu podczas śledztwa i umieszczono w rezerwatach dla dzikich zwierząt.
Mandaty za uciekające karakale
W ostatnim czasie głośno było także o innej miłośniczce dzikich kotów. To właśnie karakale uciekły niedawno – zresztą nie po raz pierwszy – z posesji pewnej kobiety na przedmieściach Detroit. Otrzymała ona już kilka mandatów po tym, jak dzikie koty wydostały się z jej domu. Cztery karakale mają klatki w jej garażu, ale zaprojektowano to tak, że mogą z niego wychodzić na posesję. Dwa z nich wyszły z niej przez otwartą bramę. Jednego udało się zwabić z powrotem do środka surowym mięsem. Drugi jednak wybrał się na wycieczkę, która trwała całą dobę. W końcu namierzono go na podwórku jednego z mieszkańców. Złapała go South Lyon Murphy Lost Animal Recovery i oddała właścicielce całego i zdrowego.
Duże koty mogą powodować duże kłopoty
Gdyby ta sytuacja się powtórzyła, dzikie koty mogłyby jednak nie mieć tyle szczęścia. Niektórzy ludzie obawiają się ich wyglądu i syczenia, mogą je więc chcieć skrzywdzić „w obronie własnej”. Dlatego policja zasugerowała przeniesienie zwierząt do bardziej odpowiedniego środowiska. Ich właścicielka wyraziła zgodę i podobno zleciła to firmie transportowej. Nadal jednak media zadają pytanie, w jakim celu kobieta przechowywała tyle karakali na terenie swojej posiadłości.
Polecane przez redakcję
Reklama
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
26.09.2023
Jakich dźwięków nie lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty to zwierzęta o bardzo wyczulonym słuchu. Z tego powodu dźwięki, które dla nas mogą być przyjemne, dla nich są trudnym do zniesienia hałasem. Jakich konkretnie dźwięków nie lubią koty? Sprawdźmy!
undefined
22.09.2023
Rudy kot jest wyjątkowy! Sprawdź dlaczego...
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia natura zaskakuje nas na każdym kroku. Te niesamowite zwierzęta wciąż mają wiele tajemnic. Ale czy wiedziałeś, że rudy kot to prawie zawsze… kocur? Ruda kotka to w naturze niezwykła rzadkość. Jeśli więc jesteś opiekunem takiej damy… masz obok siebie prawdziwy unikat! Co jeszcze warto wiedzieć o rudych kotach?
undefined
20.09.2023
Patrzy w ścianę, stroszy futro, syczy – o co mu chodzi? Czy koty mogą widzieć... duchy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Co jakiś czas wraca temat tego, czy koty są w stanie widzieć duchy. Na pewno każdy z nas widział przynajmniej raz w życiu kota wpatrującego się w przestrzeń albo syczącego na ścianę czy... powietrze. Czy to możliwe, że koty widzą duchy i tak sygnalizują ich obecność?
undefined