08.11.2023
Żbik i kot domowy – zmniejszające się populacje sprzyjają hybrydyzacji
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wnioski z badań, które opublikowano w czasopiśmie Curent Biology zmieniają nasze spojrzenie na historię kotów w Europie. Koty domowe sprowadzone z Bliskiego Wschodu i żbiki pochodzące z Europy unikały się aż do lat 60. XX wieku.
fot. Shutterstock
Międzynarodowy zespół zoologów przeanalizował genomy kotów dzikich i domowych – 48 współczesnych osobników i 258 starożytnych (sprzed około 6000 lat p.n.e.). Następnie zbadali, czy i w jakim stopniu miały miejsce hybrydyzacje.
Żbik ignoruje kota, a kot żbika
Jak wynika z badań – koty domowe i żbiki europejskie żyły oddzielnie przez około 2 tysiące lat. Do dziś mniej niż 10 procent przodków większości współczesnych kotów domowych można powiązać ze żbikami. Wynika to z tego, że przystosowały się one do różnych nisz ekologicznych i mają inny tryb życia – żbiki są zwierzętami samotnymi, koty domowe zaś mogą żyć w znacznie większych skupiskach.
Nasze badania pokazują, że biologia kotów domowych tak bardzo odbiega od biologii dzikich kotów, że w normalnych warunkach, by się nie krzyżowały – podkreśla profesor Laurent Frantz.
Mniejsza populacja = nagły proces hybrydyzacji
W odrębnym badaniu naukowców z Uniwersytetu w Bristolu, (w które również zaangażował się profesor Frantz) wykazano, że sytuacja zmieniła się jakieś 50 lat temu. Badacze podkreślają, że hybrydyzacja nastąpiła gwałtownie, a przyczyn upatrują w stale malejącej populacji szkockich żbików, co utrudnia kojarzenie się z osobnikami płci przeciwnej.
Żbiki i koty domowe skrzyżowały się dopiero niedawno. Ta hybrydyzacja jest konsekwencją współczesnych zagrożeń. Utrata siedlisk i prześladowania doprowadziły żbika w Wielkiej Brytanii na skraj wyginięcia. To fascynujące, że możemy wykorzystać dane genetyczne, aby spojrzeć wstecz na historię ich populacji i wykorzystać to, czego się nauczyliśmy, do ochrony szkockich żbików – wyjaśnia Jo Howard-McCombe z Uniwersytetu w Bristolu i Królewskiego Towarzystwa Zoologicznego Szkocji.
W ciągu ostatniej dekady sekwencje genomowe zarówno współczesnych, jak i starożytnych osobników ujawniły, że zwierzęta domowe, które się przesiedlały, krzyżowały się z blisko spokrewnionymi dzikimi gatunkami. Badacze zaobserwowali ten wzór u każdego zwierzęcia domowego – z wyjątkiem psów.
źródło: www.cell.com
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined