18.12.2017
Kot sfinks. Czy to prawda że sfinks nie uczula?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W potocznej opinii kot sfinks to idealny kot dla alergika, ponieważ nie uczula. Nie jest to prawda, ale też nie do końca mit.
fot. Shutterstock
Nie jest prawdą, że kot sfinks to idealny kot dla alergika. Potocznie panująca opinia, że jest to rasa niealergizująca jest błędna. Jednak w przypadku sfinksów (kotów bezwłosych) walka z wywołującym stan chorobowy czynnikiem – alergenem jest łatwiejsza i skuteczniejsza niż w przypadku kotów owłosionych.
Wszystko przez białko
Sfinks – jak kot każdej innej rasy – posiada alergen z uroglobuliną Fel d1 zwany antygenem głównym kota.
Fel d1 występuje w ślinie kota – niskie stężenie, w łoju wydzielanym przez skórę – wysokie stężenie, w moczu i osoczu nie występuje. Śladowe ilości alergenu Fel d1 znaleziono w mózgu, gałkach ocznych, tarczycy, jajnikach i jelitach.
Kot wylizując sierść, nanosi na nią alergen znajdujący się w ślinie. Najwyższe stężenie alergenu występuje w mieszkach włosowych przy nasadzie włosa. Łuszczący się naskórek, unoszący się wraz z wypadłymi martwymi włosami najbardziej alergizuje.
Kot sfinks – dlaczego jest inny?
Sfinks nie posiada włosów, więc jeden czynnik szerzenia alergenu zostaje wyeliminowany.
Skóra kota bezwłosego wydziela większą ilość łoju a tym samym posiada więcej alergenu. Jednak większa ilość łoju natłuszcza skórę, czyni ja elastyczną i w znacznym stopniu zapobiega łuszczeniu naskórka. Naskórek nie łuszczy się tak obficie i nie unosi w powietrzu tak jak w przypadku kota z sierścią.
Cotygodniowa kąpiel kota obniża poziom Fel d1 o 90%. Niski stan alergenu po kąpieli utrzymuje się około tygodnia.
Standardowo kot z włosem kąpany „na mokro” jest 1-2 razy w roku lub wcale, stąd ma wysokie stężenie alergenu Fel d 1 na podszerstku, co prowadzi do silnych reakcji uczuleniowych u alergików.
Kot sfinks i alergia – o tym nie wiedziałeś
- Niekastrowane samce kotów mają więcej gruczołów łojowych są bardziej alergizujące niż samice.
- Dowiedziono, że kastracja powoduje istotne zmniejszenie ilości wydzieliny łojowej jak i Fel d1 na skórze kota.
Większość osób z alergią uczulona jest na alergen Fel d1, takie osoby przed zakupem nagiego kota powinny najpierw udać się w domu, gdzie mieszkają sfinksy, pobyć tam przez kilka godzin i samodzielnie przekonać się, w jakim stopniu reagują na kontakt z naguskiem.
Autor: Lekarz weterynarii Magdalena Kowal – Paszek
Hodowla Kotów Sfinks Kanadyjski Naked Moon*PL
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.05.2023
Największe koty domowe – poznaj rasy dużych kotów
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Słodkie małe kociaki często wyrastają na naprawdę duże koty! Które z ras kotów są największe? Czego potrzebują zwierzaki o takich rozmiarach, żeby zdrowo rosnąć i przeżyć u boku opiekunów wiele lat? Sprawdź! Oto naprawdę duże koty domowe!
undefined
06.05.2023
Małe rasy kotów – TOP 5. Poznaj kieszonkowe kociaki!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Małe rasy kotów często nawet w dorosłym wieku wyglądają jak kocięta. Choć jest to słodkie, to jednak nie zawsze wychodzi zwierzętom na dobre. Sprawdź, jakie są kieszonkowe rasy kotów i jakie konsekwencje zdrowotne ponoszą małe koty.
undefined
13.04.2023
Kotopies – kot z pierwiastkiem psa. Poznaj te rasy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kotopsy to mruczki, które niekiedy można by było pomylić z psami. Witają opiekunów przy drzwiach, aportują... Oto wybrane rasy kotów, które zachowują się... zupełnie jak psy. Przyjrzyjmy się im dokładniej!
undefined