24.10.2017
6 sposobów na to by twój kot był szczęśliwy
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty często mówią nam czego potrzebują, by ich samopoczucie było lepsze – musimy tylko nauczyć się zwracać uwagę na ich zachowanie.
fot. Shutterstock
Kochamy swoich podopiecznych, rozpieszczamy i chcemy dla nich jak najlepiej, dlatego często zastanawiamy się, co jeszcze możemy zrobić, by nasze domowe tygrysy były bardziej szczęśliwe. Koty często mówią nam czego potrzebują, by ich samopoczucie było lepsze – musimy tylko nauczyć się zwracać uwagę na ich zachowanie i zrozumieć co chcą nam powiedzieć, by poznać indywidualne pragnienia naszych kotów.
Naucz się słuchać swoje koty, lepiej rozumieć mowę ich ciała i rozróżniać tonacje miauków, a same ci powiedzą, co robić, by w mieszkaniu, które jest całym ich światem, stworzyć im szczęśliwy dom.
1. Zadbaj by kot miał wygodny i bezpieczny dostęp do okna
Obserwowanie świata zewnętrznego, przelatujących ptaków, wygrzewanie się w promieniach słońca, polowanie na muchy – to wszystko jest bardzo ważne dla kotów przebywających wyłącznie w domu. Koty dużo czasu spędzają na obserwowaniu świata, kontemplowaniu i drzemkach – to dla nich bardzo ważne.
Zadbaj o to, by Twój kot miał wygodny dostęp do „obserwatorium”, zamontuj miękką poduchę na parapecie, a w ciepłe dni umożliw kotu korzystanie z radości, jaką daje przesiadywanie na balkonie czy parapecie – koniecznie pamiętaj o bezpieczeństwie i osiatkuj balkon czy okno.
2. Daj kotu ciepły kąt
To nie przenośnia – koty uwielbiają źródła ciepła. Kiedy temperatura na dworze spada, zadbaj o to, by zapewnić kotu legowisko w pobliżu kaflowego pieca, kaloryfera czy innego grzejnika; a może włożysz mu do jego ulubionego schowka elektryczną poduszkę? Ciepełko uszczęśliwi twojego kota, sam zobaczysz, jak błogo będzie się rozciągał i uśmiechał drzemiąc tam, gdzie gorąco.
3. Pozwól kotu być ze sobą kiedy chce
Są koty, które tylko raz na jakiś czas potrzebują głaskania, tulenia, wspólnego leżenia, a są takie które tego potrzebują bez przerwy. Pozwól kotu być z tobą kiedy chce, nie ignoruj jego potrzeb i ciesz się chwilami, które spędzacie razem. Mruczący kot ma właściwości terapeutyczne – korzyści więc są obopólne.
4. Daj kotu nadzorowany dostęp do świata zewnętrznego
Ja niestety nie mam takiej możliwości i moje koty korzystają wyłącznie z balkonu, gdyż mieszkam na typowym miejskim osiedlu. Mój balkon jednak wzbogaciłam o kocie atrakcje: pieniek, pyszne zioła, świeży owies, wiszące półki do obserwowania.
Kiedy jednak mieszkasz w bezpiecznej okolicy i masz ogród – grzechem byłoby nie dać kotu możliwości przebywania na łonie natury. Jest wiele sposobów zabezpieczeń ogrodów – począwszy od montowania na ogrodzeniach specjalnych sieci, a skończywszy na wolierach. Wszystko zależy od możliwości finansowych, zdolności manualnych, konstrukcyjnych i pomysłowości.
Oczywiście twój kot może mieć także nieograniczony dostęp do świata zewnętrznego, ale to zawsze wiąże się z ryzykiem wypadku – nawet w bardzo odludnym miejscu (np. drapieżniki).
5. Rozmawiaj ze swoim kotem
Tak, to nie żart – mam kota, który uwielbia dyskutować, oczywiście każde z nas mówi w swoim języku. Koty uwielbiają być chwalone i adorowane, słuchać zapewnień, że są najpiękniejsze, najukochańsze, najmądrzejsze i w ogóle – lubią kiedy my do nich mówimy. Ja cały czas rozmawiam z moimi kotami i one uwielbiają te nasze rozmowy.
6. Adoptuj drugiego kota
Jeśli Twój kot nie jest zagorzałym jedynakiem, zastanów się poważnie nad przyjęciem kompana dla niego. Ogromna większość kotów doskonale czuje się w towarzystwie swoich pobratymców i po prostu jest szczęśliwa mogąc wspólnie tulić się do siebie, bawić się czy wypatrywać ptaków za oknem.
Szczęśliwe koty to szczęśliwi ludzie, którzy z nimi obcują. Bo niby cóż może sprawić więcej radości niż obserwowanie przepełnionych radością podopiecznych?
Autor: mag
Polecane przez redakcję
Reklama
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
30.11.2023
10 porad, jak stać się lepszym opiekunem dla kota
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Dbasz o swojego pupila jak najlepiej – jest w końcu twoim oczkiem w głowie. Czy możesz coś zrobić, żeby lepiej się o niego troszczyć? Sprawdź naszą listę i poszukaj inspiracji na to, jak stać się lepszym opiekunem dla kota!
undefined
29.11.2023
Kiedy na zewnątrz jest za zimno dla kota? Sprawdźmy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ma futro, więc sobie poradzi? To szkodliwy mit. W rzeczywistości kotu też może być zimno i wcale nie trzeba do tego bardzo niskiej temperatury! Sprawdź, co warto o tym wiedzieć, zanim wypuścisz kota na dwór.
undefined
16.11.2023
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety? Garść praktycznych porad
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak stworzyć optymalne warunki dla kota i uczynić naukę korzystania z kuwety przyjemnym doświadczeniem dla obu stron?
undefined