15.07.2020
Białe futro – jak je pielęgnować? Oto kilka prostych trików!
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Futro białe jak śnieg? Sprawdź, jak o nie odpowiednio zadbać, by takie właśnie było!
fot. Shutterstock
Białe futro Śnieżynki, Puszka czy Milki – jak je pielęgnować, by zawsze olśniewało? Stosując te triki i zasady, możesz być pewien, że twój mruczek zawsze będzie zachwycał piękną, białą jak mleko sierścią.
Kąpiel, którą pokocha białe futro
Białe futro jest o wiele bardziej podatne na zabrudzenia – szczególnie, gdy jest długie. Plamy pozostają po jedzeniu, korzystaniu z kuwety, kurzu i pyle, a nawet po kontakcie z twarzą, pomalowaną podkładem. Odpowiednio częste kąpiele są więc bardzo ważne dla utrzymania czystości i pięknego wyglądu sierści mruczka. Jeśli szanowny wąsacz się na to godzi, staraj się kąpać go rzadziej, choć raz w miesiącu. W ten sposób unikniesz niebezpieczeństwa utrwalenia się plam. Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych szamponów, przeznaczonych właśnie dla kociaków z białym futerkiem. W ich skład wchodzą tzw. środki niebieskawe, które optycznie rozjaśniają sierść i nadają jej blasku. Podobne zastosowanie znajdują choćby w płukankach przeznaczonych dla ludzi. Pamiętaj jednak, żeby preparatu takiego nie trzymać na futrze dłużej niż kilka minut. Sierść poddana jego działaniu zbyt długo może zacząć „przygasać” i matowieć.
A jeśli już mowa o kąpieli… Zastanawiałeś się kiedyś, czemu koty uwielbiają spać w umywalkach? Odpowiedź znajdziesz TUTAJ!
Usuwanie plam
Zdarza się, że zwykła kąpiel nie wystarczy, by skutecznie usunąć plamy z karmy czy moczu. Wtedy na ratunek przychodzi sprawdzony i bezpieczny patent – mikrofibra. Te ściereczki świetnie absorbują cząstki brudu i skutecznie ściągają je z białego futra. Przy okazji mruczek łapie się na darmowe mizianko! Jeśli jednak masz do czynienia z bardziej uporczywymi plamami, mamy sprawdzone rozwiązanie. Chusteczki na bazie kwasu borowego. Są dostępne niemal w każdym sklepie zoologicznym i świetnie radzą sobie z uporczywymi plamami.
Aby mruczek był śnieżnobiały dłużej…
Nie możesz zapomnieć o szczotkowaniu swojego kota, aby usunąć z niego kurz, pył i inne zabrudzenia. Codzienne przecieranie wilgotną ściereczką też nie zaszkodzi. Zważ, że mówimy o przecieraniu, absolutnie nie o szorowaniu. Zbyt częste mycie zaburza naturalną florę bakteryjną na skórze kota, co może prowadzić do chorób. Unikaj tego! Pamiętaj natomiast o częstym czyszczeniu kuwety, aby zapobiec wnikaniu przykrego zapachu w futro kociaka. Zastanawiasz się, jaki żwirek do kuwety najlepiej wybrać? Sprawdź TUTAJ!
Dbałość o piękny wygląd mruczka jest ważna, ale pamiętaj, że liczy się przede wszystkim komfort zwierzaka. Wykorzystaj więc te porady tak, by służyły zarówno tobie, jak i jemu. Zabiegi pielęgnacyjne mogą być przecież świetną zabawą i czasem relaksu dla was obojga.
Zobacz powiązane artykuły
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined