15.07.2020
Białe futro – jak je pielęgnować? Oto kilka prostych trików!
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Futro białe jak śnieg? Sprawdź, jak o nie odpowiednio zadbać, by takie właśnie było!
fot. Shutterstock
Białe futro Śnieżynki, Puszka czy Milki – jak je pielęgnować, by zawsze olśniewało? Stosując te triki i zasady, możesz być pewien, że twój mruczek zawsze będzie zachwycał piękną, białą jak mleko sierścią.
Kąpiel, którą pokocha białe futro
Białe futro jest o wiele bardziej podatne na zabrudzenia – szczególnie, gdy jest długie. Plamy pozostają po jedzeniu, korzystaniu z kuwety, kurzu i pyle, a nawet po kontakcie z twarzą, pomalowaną podkładem. Odpowiednio częste kąpiele są więc bardzo ważne dla utrzymania czystości i pięknego wyglądu sierści mruczka. Jeśli szanowny wąsacz się na to godzi, staraj się kąpać go rzadziej, choć raz w miesiącu. W ten sposób unikniesz niebezpieczeństwa utrwalenia się plam. Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych szamponów, przeznaczonych właśnie dla kociaków z białym futerkiem. W ich skład wchodzą tzw. środki niebieskawe, które optycznie rozjaśniają sierść i nadają jej blasku. Podobne zastosowanie znajdują choćby w płukankach przeznaczonych dla ludzi. Pamiętaj jednak, żeby preparatu takiego nie trzymać na futrze dłużej niż kilka minut. Sierść poddana jego działaniu zbyt długo może zacząć „przygasać” i matowieć.
A jeśli już mowa o kąpieli… Zastanawiałeś się kiedyś, czemu koty uwielbiają spać w umywalkach? Odpowiedź znajdziesz TUTAJ!
Usuwanie plam
Zdarza się, że zwykła kąpiel nie wystarczy, by skutecznie usunąć plamy z karmy czy moczu. Wtedy na ratunek przychodzi sprawdzony i bezpieczny patent – mikrofibra. Te ściereczki świetnie absorbują cząstki brudu i skutecznie ściągają je z białego futra. Przy okazji mruczek łapie się na darmowe mizianko! Jeśli jednak masz do czynienia z bardziej uporczywymi plamami, mamy sprawdzone rozwiązanie. Chusteczki na bazie kwasu borowego. Są dostępne niemal w każdym sklepie zoologicznym i świetnie radzą sobie z uporczywymi plamami.
Aby mruczek był śnieżnobiały dłużej…
Nie możesz zapomnieć o szczotkowaniu swojego kota, aby usunąć z niego kurz, pył i inne zabrudzenia. Codzienne przecieranie wilgotną ściereczką też nie zaszkodzi. Zważ, że mówimy o przecieraniu, absolutnie nie o szorowaniu. Zbyt częste mycie zaburza naturalną florę bakteryjną na skórze kota, co może prowadzić do chorób. Unikaj tego! Pamiętaj natomiast o częstym czyszczeniu kuwety, aby zapobiec wnikaniu przykrego zapachu w futro kociaka. Zastanawiasz się, jaki żwirek do kuwety najlepiej wybrać? Sprawdź TUTAJ!
Dbałość o piękny wygląd mruczka jest ważna, ale pamiętaj, że liczy się przede wszystkim komfort zwierzaka. Wykorzystaj więc te porady tak, by służyły zarówno tobie, jak i jemu. Zabiegi pielęgnacyjne mogą być przecież świetną zabawą i czasem relaksu dla was obojga.
Polecane przez redakcję
Reklama
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
26.05.2023
Czkawka u kota – co robić, kiedy kot ma czkawkę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czkawka u kota? A i owszem! Czkawka to nie tylko ludzka przypadłość – może pojawić się też u niektórych zwierząt, m.in. u kotów i psów. Czy rzeczywiście jest to powód do zmartwień?
undefined
23.05.2023
Trudne noce z kotem – 6 zachowań, które potrafią doprowadzić do rozpaczy
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Gdy w domu gasną światła, dla niektórych kotów to znak, że zabawę czas zacząć! Co zrobić, gdy jednak chcesz się wyspać? Jakie kocie zachowania mogą doprowadzić do obłędu... z niewyspania? Sprawdź, co może się czekać!
undefined
19.05.2023
Jak pomóc kotu schudnąć? 5 sprawdzonych sposobów
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wielu opiekunów domowych mruczków uważa, że odchudzanie kota to trudny i nieprzyjemny proces. Wcale nie musi tak być! Dzięki tym sposobom bez trudu zadbasz o sylwetkę swojego pupila.
undefined