18.07.2024
Choroby kotów – jakie są najczęstsze objawy kociej choroby?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią o siebie zadbać. Jednak powinniśmy regularnie sprawdzać, czy u naszego mruczka nie zaszły niepokojące zmiany.
fot. Shutterstock
Warto wiedzieć, że objawy kocich chorób są często bardzo nieznaczne, przez co ledwo zauważalne dla człowieka. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?
Masa ciała
Wiadomo, że masa ciała kota jest uzależniona od jego gatunku lub wieku, jednak przeciętnie powinna ona wynosić od 3 do 6 kg. Bardziej niepokojące są nagłe, skokowe spadki lub wzrosty masy pupila, dlatego należy być wyczulonym np. na widoczne żebra, obwisłą skórę, a także na wzdęty brzuch oraz otyłość.
Oczy
Kocie oczy powinny być błyszczące, wolne od jakichkolwiek ropnych wydzielin i ciał stałych. Białko nie powinno być przekrwione, a źrenice powinny zachowywać odruch zwężania się pod wpływem światła.
Przyglądając się kondycji oczu naszego kota, powinniśmy zwrócić uwagę na takie objawy:
- ropna wydzielina zaklejająca oczy
- mętne źrenice
- przekrwione lub żółte białka
- zez i nieprawidłowa reakcja na zmianę natężenia światła.
Nos
Nos kota powinien być błyszczący, lekko wilgotny i czysty, bez żadnej wydzieliny. Niepokojące objawy, mogące zwiastować poważne schorzenia, to m.in. obecność wydzieliny ropnej, krwawień lub strupów na nosie, a także nadmierna jego suchość.
Brzuch
Aby przekonać się o nieprawidłowościach występujących w obrębie brzucha u kota, należy wykonać proste badanie palpacyjne, polegające na lekkim ugniataniu brzucha w różnych miejscach. Przeprowadzając to badanie samodzielnie, trzeba być wyczulonym na obecność wszelkich guzków, stwardnień i zgrubień.
Warto również obserwować zachowanie kota podczas badania, bowiem pozwoli to zlokalizować miejsce, w którym zwierzę odczuwa ból wywołany umiarkowanym naciskiem.
Skóra
Skóra kota powinna być lekko błyszcząca, bez owrzodzeń, strupów, ran liszajów oraz wyłysień. Warto również zwrócić uwagę na kondycję sierści – u zdrowego kota sierść jest miękka, błyszcząca i gładka.
Wszelkie nieprawidłowości związane z kondycją skóry i sierści powinny być zgłoszone do lekarza weterynarii. Mogą być one objawem wielu chorób zakaźnych, pasożytniczych oraz problemów z nawodnieniem.
Należy pamiętać, że dla kotów groźny jest także kontakt z chemikaliami, niektórymi roślinami lub gniazdkami elektrycznymi.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
02.07.2025
Twój kot ma chrypkę lub traci głos? W ten sposób także próbuje ci coś powiedzieć
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój kot przestał miauczeć? Próbie oddawania głosu towarzyszy chrypka? Bądź czujny i nie bagatelizuj pozostałych objawów.
undefined
01.07.2025
Lizanie nie sprzyja gojeniu! Co zrobić, by kot nie lizał rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szalone gonitwy, zabawy, skoki, wspinaczki, bitwy – możliwości do nabawienia się urazu czy kontuzji w kocim świecie nie brakuje. A czasami rana jest spowodowana operacją. Jak o nią dbać i co zrobić, by kot jej nie lizał?
undefined
01.07.2025
Aura testuje kosmetyki Douxo Spa. Czy chusteczki i płyn do uszu zdały egzamin u kotki od zadań specjalnych?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Gdy słyszymy stwierdzenie "umyć kota", mamy przed oczami podrapane ręce, plecy obrażonego pupila i huczące w głowie obietnice "Nigdy więcej". Większość opiekunów na samą myśl o czyszczeniu kota drapie się po głowie, bo przecież zwierzaki myją się same. Jednak są sytuacje, kiedy język to za mało. Wtedy powstaje problem - jak umyć kota, nie zmywając z wodą naszych dobrych relacji? Mamy odpowiedź na to pytanie!
undefined