08.11.2019
Dlaczego kot liże, gdy go głaszczesz? To zachowanie zdradza więcej, niż myślisz
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy zdarza się, że podczas głaskania kociego futerka pupil zaczyna cię lizać? Poznaj 3 potencjalne powody takiego zachowania.
fot. Shutterstock
Nie ma nic lepszego niż dotyk miękkiego kociego futerka albo delikatnej skóry bezwłosego kotka. Na szczęście głaskanie kota sprawia przyjemność nie tylko nam, ale również samym zwierzakom. Oczywiście pod warunkiem, że robimy to w odpowiedni sposób i w odpowiednim momencie. Poczucie wzajemności jest w relacjach kocio-ludzkich nieocenione. Kot nie może odwdzięczyć się nam tym samym, czyli głaskaniem. Ma jednak na to inny sposób. I to nie jest tylko mruczenie! Dlaczego kot liże cię, gdy go głaszczesz? Dowiedz się, jakim jesteś szczęściarzem.
Bo z kotami nigdy nie wie, oj nie wie się!
Co to dokładnie oznacza, gdy kot liże cię podczas sesji pieszczot? Zagłębiliśmy się w mowę ciała mruczków i naukę stojącą za skłonnością naszych kotów do lizania, aby zrozumieć trochę ich zachowanie. Konieczny okaże się powrót do kociego dzieciństwa…
Przede wszystkim musisz przyjąć do wiadomości, że koty robią niektóre rzeczy z wielu różnych powodów. Zatem nic w ich przypadku nie jest oczywiste, a przyczyny różnych zachować trudno ująć w sztywne ramy. Zazwyczaj klasyfikujemy kocie lizanie jako pocałunki, ale w rzeczywistości ma ono o wiele więcej znaczeń.
Dlaczego kot liże cię, gdy go głaszczesz?
1. Kot traktuje cię jak swoją rodzinę. Gdy kotki są małe, ich mama liże je, by zadbać o ich higienę, poprawić pracę brzuszka, otoczyć swoim zapachem, nauczyć dbania o siebie. Ten matczyny odruch dorosłym kotom kojarzyć się będzie z ludzkim głaskaniem. Chcąc odwdzięczyć się nam tym samym – mruczki liżą nas. To oznaka zaufania, troski, bliskości. Koty zatem poprzez lizanie pragną ci po kociemu powiedzieć, że cię kochają.
2. Kolejną motywacją jest oznaczenie człowieka swoim zapachem. Wiemy, że to właśnie aromaty są dla kota najważniejszym elementem znaczenia terenu, interpretacji środowiska oraz czyichś zamiarów. Kocia ślina zawiera feromony, które pozostawione na innym osobniku, oznaczają go jako „swojego”. Dlaczego zatem kot cię liże? To forma terytorializmu. Oznacza w ten sposób swoje terytorium i sygnalizuje innym zwierzętom, że jesteś jego własnością. Tworzenie rodzinnego zapachu pomaga mu też czuć się bezpiecznie i komfortowo.
3. Gdy głaszczesz kota, ten najprawdopodobniej odbiera to jako społeczną pielęgnację. Co to takiego? To sposób, w jaki koty nawiązują bliskie relacje z innymi kotami. W naturze używają do tego języka, a nie łapek. Po to właśnie w rzeczywistości w głównej mierze jest stworzony koci języczek. Jeśli zatem kot odwdzięcza się za twe czułości lizaniem – daje znać, że wasza więź jest ważna i pragnie ją zacieśniać.
Jak się okazuje, mruczenie nie jest jedynym sposobem na odwdzięczenie się opiekunowi za głaskanie. Niektóre koty dają od siebie jeszcze więcej! Lizanie człowieka jest oznaką zaufania, sympatii. W naturze wzajemna pielęgnacja stanowi w kocim społeczeństwie najważniejszy element budowania relacji. Jest podkreśleniem łączącej was więzi. Zatem jeśli twój kot liże cię przy każdej okazji – jest to oznaka jego sympatii! Nie musisz się niczym martwić.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
10.12.2024
Dlaczego koty lubią się chować? Oto 6 najczęstszych powodów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W kartonie, w szafie, pod łóżkiem – każdy szanujący się mruczek ma w zanadrzu kilka sprawdzonych kryjówek. Ale dlaczego w ogóle koty lubią się chować? Sprawdź, dlaczego kot się ukrywa!
undefined
09.12.2024
Kocie rewiry – znaczenie terytorium
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dlaczego koty znaczą teren? Czy mogą tego nie robić w domu? Rozmawiamy z zoopsychologiem lek. wet. Jolantą Łapińską z Polskiego Stowarzyszenia Zoopsychologów.
undefined
08.12.2024
5 powodów, dla których kot przewraca różne rzeczy
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tak się dziwnie składa, że kocia łapa podejrzanie często zahacza o różne przedmioty. Skąd bierze się ta skłonność do ich przewracania?
undefined