04.01.2021
Dlaczego kot nie miauczy?
Redakcja
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
fot. Shutterstock
Adoptowałam dwa tygodnie temu kotkę, urodzoną i wychowaną na wsi. Cztery tygodnie przebywała w domu tymczasowym, gdzie urodziła 3 kocięta. Przyzwyczaja się powoli do nowego domu, ale nie miauczy. Czasami mruczy, ale bardzo rzadko. Czy są nieme koty ? Mnie to nie przeszkadza, ale obawiam się czy nie jest to objaw jakiejś poważnej wady rzutującej na zdrowie.
Pierwsze pytanie, jakie należy w tej sytuacji zadać, to: czy kotka nagle przestała miauczeć, czy może jest cicha od zawsze? Po drugie: kotka nie miauczy w ogóle, czy rzadko? Po trzecie: czy podczas ewentualnych prób wydawania głosu występuje chrypka? Po czwarte: czy kotka przejawia inne niepokojące objawy?
1. Jeśli kotka nigdy nie była specjalnie gadatliwa, to widocznie jest to jej cechą charakterystyczną. Koty mają różne charaktery, zupełnie jak ludzie. Jedne miauczą dużo, inne wydają z siebie przeciętną liczbę głosów, a jeszcze inne nie miauczą prawie wcale. Jeśli kotka miauczy rzadko, a nawet bardzo rzadko, ale nie zauważamy, aby sprawiało jej to ból, bądź występowała chrypa, a dodatkowo dobry stan zdrowia potwierdzi weterynarz – nie ma się czym martwić. Widocznie taki urok pupila.
2. Jeśli jednak kotka niegdyś miauczała więcej, a teraz zamilkła, to należy przyjrzeć się jej bliżej. Nagły bezgłos to sygnał, którego nie należy ignorować. Brak wokalizacji może oznaczać problem fizyczny lub behawioralny. Ten pierwszy przypadek sprawdzi weterynarz i to od wizyty w lecznicy powinniśmy rozpocząć diagnozę. W przypadku toczącego się procesu chorobowego utracie zdolności do miauczenia towarzyszy jednak wiele innych objawów, które powinny nas zaniepokoić, jak np. apatia i brak apetytu, infekcje ucha, kaszel, kichanie. Warto zwrócić uwagę na to, czy podczas prób odzywania się, u kota pojawia się chrypka. Ta może wskazywać na kłopoty z narządami głosu.
Kotu może dolegać:
- nadczynność tarczycy
- różnego rodzaju guzy lub polipy
- kaliciwiroza – najczęstszy powód utraty głosu u kota, powoduje infekcję górnych dróg oddechowych
- kocia opryszczka – uaktywnia się podczas spadku odporności, przeziębienia, sytuacji stresowych (takich jak np. przeprowadzka)
- uszkodzenia/zapalenie krtani
- uszkodzenie strun głosowych
3. Po wykluczeniu choroby, warto zastanowić się nad kwestią behawioralną lub poprosić o pomoc behawiorystę. Być może kotka nie miauczy z powodu stresu? Może to być przejściowa reakcja na zmianę, w tym przypadku przeprowadzkę. To może być także depresja lub lęk separacyjny. Miauczenie może się pojawić dopiero po pewnym czasie od adoptowania nowego pupila.
Więcej na temat kotów, które nie miauczą, można przeczytać tutaj: https://www.koty.pl/kot-nie-miauczy/?gclid=EAIaIQobChMIgKvMsYOD7gIVlACiAx2TpwJ1EAAYASAAEgKtU_D_BwE
Więcej na temat chorób mających wpływ na utratę głosu można przeczytać tutaj: https://www.koty.pl/chrypka-u-kota/
Nikoletta Parchimowicz, redaktor portalu Koty.pl
Zobacz powiązane artykuły
17.09.2024
Ludzkie zachowania, które są stresujące dla kota – ty też tak robisz?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niejeden opiekun nie zdaje sobie sprawy, że nieświadomie stresuje swojego kota.
undefined
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined