Dieta dla kotów z nadczynnością tarczycy bezpieczna też dla zdrowych kotów?


Nadczynność tarczycy to dość częsta przypadłość, szczególnie wśród starszych kotów. Do niedawna leczenie tej choroby było drogie i uciążliwe, i nie do końca bezpieczne dla kotów. Kilka lat temu nastapił przełom.

Odkryto, iż dieta uboga w jod działa tak samo dobrze, jak tradycyjne sposoby leczenia, a jest bezpieczniejsza dla zwierząt, łatwa do zastosowania i o wiele tańsza.
Ostatnie badania wskazują, iż karmę ubogą w jod mogą też spożywać koty zdrowe, bez uszczerbku dla zdrowia. Odpadałby więc problem pilnowania misek.

Hormony tarczycy to ważny regulator wielu procesów metabolicznych w organizmie. Z wiekiem często dochodzi do ich nadmiernego wydzielania do krwi.

Objawy nadczynności tarczycy

Kot taki chudnie, mimo że wciąż jest głodny i dużo je. Obserwuje się też zwiększone pragnienie i oddawanie moczu. Zwiększone tempo metabolizmu powoduje wzrost tętna i choroby serca. Zwiększone tempo metabolizmu wpływa również na pracę nerek. Często u kotów ze zdiagnozowaną nadczynnością tarczycy stwierdza się też średni stopień niewydolności nerek.

Produkcja hormonów tarczycy jest ściśle zależna od poziomu jodu w pożywieniu. Najnowsze badania wskazują jednoznacznie, że obniżenie poziomu jodu w karmie powoduje zmniejszenie produkcji hormonów tarczycy. Ale czy dietę ubogojodową mogą bezpiecznie spożywać też koty zdrowe? Naukowcy nie byli tego pewni.

Na ostatnich sympozjach medycyny weterynaryjnej przedstawiono bardzo obiecujące wyniki badań, które sugerują, iż dieta uboga w jod nie ma negatywnego wpływu na zdrowe koty. Z uwagi jednak na niedużą grupę badanych zwierząt (15 osobników zdrowych na diecie ubogiej w jod i 15 zdrowych na normalnej diecie przez okres 18 miesięcy), na razie zbyt wcześnie na jednoznaczne wnioski.

Sami naukowcy wskazują na konieczność dalszych badań i stanowczo odradzają dietę ubogojodową dla kociąt.

 

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments