09.04.2018
Twój kot chudnie? Dowiedz się, co może oznaczać utrata wagi
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Jeśli twój kot zbytnio traci na wadze, koniecznie wybierz się z nim na badania. To może być oznaka problemów ze zdrowiem…
Fot. Shutterstock
Mamy już wiosnę, zbliża się lato. Siłownie pękają w szwach. Każdy walczy o formę i świetną figurę na wakacje. Czy masz wrażenie, że twój pupil należy do tej grupy i także traci na wadze? Niestety, jeśli twój kot chudnie, to być może ma problemy ze zdrowiem.
Czy twój kot chudnie? Masz wrażenie, że stał się cieńszy i lżejszy? Utrata wagi zawsze powinna zwrócić uwagę opiekuna. Koty mogą tracić na wadze z wielu powodów. Jeśli twój pupil jest odrobinę zbyt „puszysty”, to zrzucenie kilku kilogramów byłoby czymś wręcz wskazanym. Ale jeśli mruczek nie boryka się z nadwagą i zaczyna być go jakby mniej… czas włączyć czerwoną lampkę ostrzegawczą!
Jeśli kot chudnie, może być chory
Utrata wagi jest jednym z najczęściej spotykanych objawów problemów zdrowotnych u kotów. Konsekwencją jakich chorób może być spadek masy ciała? Tak naprawdę wszystkich. W ten sposób mogą się objawiać min. nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroba zapalna jelit, choroby nerek, choroby wątroby lub choroby innych narządów wewnętrznych oraz tak naprawdę każdy rodzaj nowotworu. Również pasożyty, choroby uzębienia, nadmierny stres mogą się łączyć ze spadkiem wagi. To bardzo istotny objaw i natychmiast powinniśmy wybrać się z kotem do weterynarza na badania.
Utrata wagi może mieć miejsce, gdy kot je mniej lub gdy nagle zaczął jeść więcej, a mimo to nie tyje – wręcz przeciwnie, znika w oczach. Nadmierny apetyt powoduje np. cukrzyca i nadczynność tarczycy. „Niejadki” mogą też borykać się z bólem, na przykład uzębienia.
Również podeszły wiek kota może sprawić, że nasz mruczek będzie ważył mniej. Jest to jednak naturalny objaw upływu czasu. Ważne jest wtedy, aby dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę dla seniora, która pomoże uzupełniać niezbędne składniki w kocim organizmie.
Trzymaj rękę na pulsie!
Ponieważ widzisz swojego kota codziennie, możesz nie dostrzec subtelnych zmian w jego wyglądzie. Dlatego tak ważne jest systematyczne ważenie kota. Niełatwo jest też zauważyć spadek wagi u kotów długowłosych – sierść skutecznie maskuje spadek kilogramów. Dlatego metoda „poczekam i zobaczę, co się wydarzy” nie jest w tym przypadku właściwa.
Im wcześniej zauważysz, że kot chudnie, tym większa szansa, że będziesz w stanie mu pomóc – w niektórych przypadkach szybka reakcja może mu nawet uratować życie! Ponieważ mruczki z natury ukrywają oznaki chorób, powinniśmy być w tej kwestii niezwykle czujni. Identyfikacja problemu na wczesnym etapie jest bardzo istotna i daje szanse na podjęcie skutecznego leczenia.
Jak zważyć kota?
Niby proste, a czasami jednak problematyczne. Jak zważyć kota na małej wadze kuchennej? Mamy na to kilka sposobów. Połóż smakołyk na wadze i pilnuj wskaźnika, gdy uda się, aby kot wszedł na nią w całości. Również pudełko albo torba foliowa umieszczone na wadze z pewnością zachęcą mruczka do zaszczycenia przyrządu swoją obecnością. Jeśli dysponujesz wagą dziecięcą, to gwarantujemy, że kocyk albo położony na niej ręcznik sprawią, że kotu podłoże wyda się na tyle atrakcyjne, aby na chwilę się na nim położyć.
Jeśli twój kot jest na tyle zabiegany, że nie znajdzie czasu, by przystanąć na chwilę na wadze, możesz zważyć się wraz z nim na wadze łazienkowej i skrupulatnie odjąć od wyniku swój ciężar. Pamiętaj jednak, że jeśli twoje urządzenie nie jest precyzyjne, może nie uwzględnić subtelnych a jakże ważnych zmian.
Współczesna technologia nie daje nam już żadnych wymówek. Istnieją specjalne wagi, które zainstalowane pod kuwetą, profesjonalnie kontrolują wagę kota, a zebrane informacje wysyłają na twojego smartfona! To „wypasione” urządzenie jest nawet na tyle inteligentne, by odróżniać poszczególne koty, jeśli mamy w domy więcej niż jednego.
Trzymaj rękę na pulsie
Dobrym pomysłem jest także kontrolowanie kociej postury poprzez głaskanie ulubieńca. Żebra, miednica, łopatki i kręgosłup powinny być wyczuwalne, lecz jednocześnie niezbyt wystające. Warto zbadać także stan tkanki tłuszczowej na podbrzuszu. Ze względu na różnorodność ras, każdy kot może mieć inne normy masy ciała. Również płeć ma znaczenie. Dlatego w kwestii prawidłowej wagi ciała dla konkretnego osobnika najlepiej poradzić się weterynarza.
Te działania pozwolą wychwycić nie tylko ewentualny spadek wagi – będziemy w stanie zauważyć też zbytnie przybieranie na masie. Uwielbiamy rozpieszczać nasze mruczki, a to niestety często przejawia się skłonnością do ich zbytniego przekarmiania. Otyłość u kotów jest jedną z najgroźniejszych chorób! Może mieć również swoje podłoże w stresie oraz nudzie.
Jak widzisz, kocia waga jest swego rodzaju lustrem stanu jego zdrowia. Dlatego radzimy systematyczne ważenie u weterynarza albo zakupienie wagi, która pozwoli nam samodzielnie zważyć naszego kota. Wcale nie musi być „wypasiona”. Wiedząc, jak ważna jest prawidłowa masa kota, wydatek rzędu około 100 zł na długie kocie życie zdecydowanie jest dobrą inwestycją. A więc… kociarze na wagę!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined
16.08.2024
Dlaczego kot pije wodę z kranu i z… toalety?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kot omija miskę z wodą na rzecz innych źródeł? Ta z kranu, zlewu i toalety wydaje mu się smaczniejsza? Skąd bierze się to zachowanie?
undefined